Nie mająca swojego odpowiednika impreza historyczna w kraju, po dwóch edycjach w Kołobrzegu, została przeniesiona do Podborska -w miejsce gdzie Rosjanie od początku lat 70-tych do prawdopodobnie końca lat 80-tych przechowywali głowice z ładunkami jądrowymi. Na zaproszenie organizatorów, którymi byli : Fundacja Historia Kołobrzegu wraz z Muzeum Oręża Polskiego, oraz przy wsparciu finansowym jakiego udzielił powiat kołobrzeski i burmistrz Tychowa, przy współpracy miedzy innymi powiatu Białogard i nadleśnictwa w Białogardzie, oraz Oddziału Zewnętrznego w Dobrowie Aresztu Śledczego w Koszalinie do Podborska przybyło ponad siedemdziesięciu rekonstruktorów. Przywieźli oni ze sobą pojazdy wojskowe i wyposażenie jakie było używane w okresie trwania ‘’ zimnej wojny’’ przez obie strony konfliktu .
Teren Muzeum Zimnej Wojny,n a którym zorganizowany był Zlot został oblegany przez odwiedzających mieszkańców pobliskich miejscowości i wypoczywających w naszym regionie turystów już od wczesnych godzin przedpołudniowych, a parking zorganizowany na drodze rozciągał się na dwa i pół kilometra co świadczy o dużym zainteresowaniu uczestników III Zotu Zimnowojennego.
Organizatorzy szacują że było to około czterech tysięcy osób, a samo muzeum odwiedziło ponad pięćset osób – co było sporym wyzwaniem dla przewodników . Tego dnia pracowali oni w pełnym składzie osobowym a i tak cały czas były kolejki odwiedzających chcących poznać atomową historię Podborska.
Oprawę merytoryczną Zlotu zapewniło ‘’ Studio Historyczne HUZAR’’ z Sianowa , a komandorem Zlotu był dr Łukasz Gładysiak.
Tekst i zdjęcia: Rafał Semołonik.
{gallery}IIIzlotzimnowojennypodborsko{/gallery}