Stanisław Poprawski ze Sławna to założyciel i wieloletni kapelmistrz Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej, znawca kultury, muzyk. Prowadzone na terenie miasta Sławno instrumentarium jest jego prywatnym zbiorem, powstałym z potrzeby ratowania przed zniszczeniem, niepotrzebnych już ludziom instrumentów. Historia jego powstania sięga I-szej połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zbiór swój tworzył przeszło trzydzieści lat. W posiadaniu Stanisława Poprawskiego znajduje się przeszło 120 różnych instrumentów i sprzętów muzycznych o różnej wartości historycznej i artystycznej. W Instrumentarium znaleźć można egzemplarze profesjonalne i należące wyłącznie do instrumentów ludowych.
Cała ekspozycja podzielona została według instrumentologicznego podziału na podstawowe grupy:
- aerofony ( klarnety, flety, fagoty, oboje, trąby, fisharmonie, organy, ligawy itp.),
- chordofony (skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, mazanki, harfy, gitary, cytry, klawesyny, fortepiany, cymbały, pianina),
- membranofony (kotły, werble, perkusje),
idiofony ( ksylofony, dzwonki, czynele, kastaniety, kołatki).
Instrumentarium jest prywatnym zbiorem, powstałym z potrzeby ratowania przed zniszczeniem, niepotrzebnych już ludziom instrumentów. Historia jego powstania sięga I-szej połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Gromadzi ono instrumenty dość przypadkowo uzyskane, a przy tym i różnorodne w formie i budowie. Najczęściej nie stanowią one większej wartości tak historycznej jak i artystycznej, chociaż niektóre egzemplarze w pełni tym cechom odpowiadają.
W zasobie tym znajdująsię instrumenty profesjonalne jak i należące do instrumentarium naszego kraju. Znaleźć też można instrumenty należące do europejskiego instrumentarium ludowego oraz instrumenty egzotyczne, pochodzące z Wysp Zielonego Przylądka, Tunezji, Majorki, Egiptu, Turcji i in.
Więcej o instrumentarium na: