
Tegoroczna zima upływa nam nie pod znakiem śniegu i mrozu lecz gwałtownych wichur i intensywnych opadów deszczu. Jak z taką aurą pogodową radzą sobie samorządy? Rozmawiamy o tym z Bernadetą Borkowską – wójtem gminy Ustronie Morskie.
–Gmina Ustronie Morskie mocno odczuła skutki tegorocznych nawałnic?
-Ponosimy skutki finansowe gwałtownych wichur i nawałnic. Jest to związane z działaniami prowadzonymi przez Ochotnicze Straże Pożarne, które dotowane są z budżetu gminy. Jednostki OSP w ostatnich tygodniach najczęściej wyjeżdżały do powalonych i połamanych drzew. Interwencji było zdecydowanie więcej niż w ubiegłych latach. Zazwyczaj jest to około 15 wyjazdów tego typu rocznie, dziś już zbliżamy się do statystyk rocznych.
–Jak samorządy radzą sobie w tak trudnym czasie, gdy w wielu domach brakuje prądu, występują liczne uszkodzenia mienia?
-Nasza gmina nie posiada agregatów, które zasiliłyby budynki mieszkalne. Agregaty posiada natomiast OSP, są one używane są podczas akcji ratowniczych. Gmina na bieżąco współpracuje ze wszystkimi służbami, utworzony jest sztab kryzysowy, który komunikuje się z gminnymi OSP. Strażacy z Ustronia Morskiego, Rusowa i Kukini są w ścisłym kontakcie z Państwową Strażą Pożarną, która koordynuje interwencje w sytuacjach kryzysowych. Urząd posiada Gminny Plan Zarządzania Kryzysowego. W zależności od sytuacji korzystamy z przygotowanych rozwiązań, należy jednak pamiętać, że żywioły rządzą się swoimi prawami i nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zjawisk atmosferycznych.

–Czy gminy nadmorskie, takie jak Ustronie Morskie, ze względu na bliskość Bałtyku, są zagrożone podnoszeniem wód, ubywaniem plaż, anomaliami pogodowymi również latem- gdy pełno u Państwa turystów?
-Gmina Ustronie Morskie, tak jak pozostałe gminy nadmorskie, jest zagrożona podnoszeniem wód i ubywaniem plaż. Jednak za to co dzieje się na plaż,y odpowiada Urząd Morski w Szczecinie. Prowadzony jest szereg prac związanych z przeciwdziałaniem tego typu zjawiskom. W grudniu 2021 roku przeprowadzona była na przykład refulacja plaży (czyli mówiąc w skrócie, prace mające na celu poszerzanie oraz ochronę plaży) na odcinku 1000 metrów. Zabezpieczane są falochrony, a Urząd Morski prowadzi odpowiednie badania naukowe w tym zakresie. Co istotne, nasza gmina należy do Koalicji Nadmorskiej, która skupia kilkanaście nadmorskich gmin. Podczas spotkań grupy omawiamy najważniejsze problemy dotyczące gmin znajdujących się wzdłuż linii Bałtyku.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski