Jak się ma sianowska kultura?

a.kowalczyk1Rozmowa z Aleksandrą Kowalczyk, dyrektorem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Sianowie.

– Czy biblioteka, kino i inne inicjatywy kulturalne, cieszą się zainteresowaniem mieszkańców?
– W tym roku mija już cztery lat odkąd działa Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów. Wciąż mamy co raz większą liczbę czytelników i co raz więcej osób odwiedzających. Nasza tendencja wzrostowa cały czas się utrzymuje. Biblioteka ma drugie miejsce w Polsce w rankingu bibliotek prowadzonym przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą. To też najlepsza biblioteka w Województwie Zachodniopomorskim, według tego samego rankingu. Jeśli dołączymy do tego cyfryzację kina Zorza i działalność galerii Zorza, możemy śmiało powiedzieć, że kultura w Sianowie jest w pełni dostępna dla naszych mieszkańców.

– Jakie inicjatywy są planowane na letni okres?

– Przed nami dwie największe imprezy: 31 Dni Ziemi Sianowskiej, oraz Festiwal Filmów Wiejskich Folk Film Festiwal. Ponadto Sfera Kultury w Parku Miejskim w Sianowie im. Powstańców Warszawskich. To wydarzenia, w które włączone są instytucje, organizacje pozarządowe działające na terenie Gminy i miasta Sianów. We wrześniu tradycyjnie odbędą się Dożynki Gminne, tym razem w Karnieszewicach. Należy pamiętać także o obchodach 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowujemy specjalny program na 11 listopada, który będzie realizowany w Kinie Zorza w Sianowie. Tradycyjnie rok kulturalny zamknie Jarmark Bożonarodzeniowy.

– Biblioteka nowoczesna, czyli jaka? Jak sobie radzi pod tym względem Sianów?
– Nowoczesna biblioteka to miejsce spotkań mieszańców. To miejsce w którym mamy szeroką ofertą dla najmłodszych jak i dla starszych czytelników. Stąd już niebawem ruszymy w naszej bibliotece z innowacyjnym projektem projektowania i pisania programów z pieskiem Scratch. To także spotkania pod nazwą „Porozmawiajmy o bibliotece”. Ponadto prężnie działa Dyskusyjny Klub Książki. Są ciekawe zajęcia dla dzieci w Centrum Kultury. W galerii Zorza możemy zobaczyć ciekawa wystawę „Las w obiektywie leśników”, a kino oferuje interesujący repertuar. Naszym sukcesem jest interdyscyplinarność kultury. Pokazujemy, że w niewielkiej miejscowości możemy stworzyć bogatą ofertę kulturalną.
– Ludzie na wsi więcej czytają, czy też rzadko sięgają po książkę?
W przypadku naszej biblioteki i jej 7 filii możemy śmiało powiedzieć, że mieszkańcy Gminy i Miasta Sianów są aktywnymi czytelnikami. Statystyki pokazują cały czas tendencję wzrostową. Wynika to z faktu, iż bardzo ważne jest kupno nowych pozycji. Moda książkowa bardzo się zmienia i trzeba za tym trendem podążać. Czytelnicy chwalą sobie kameralność naszych bibliotek, dostęp do książek, które stoją na półkach. Można ją obejrzeć, przeczytać recenzje na okładce. Nie trzeba się śpieszyć. Do tego panie bibliotekarki kupują książki na życzenie czytelnika. Termin realizacji nie przekracza 7 dni. Młodych czytelników uczymy poprzez lekcje biblioteczne, iż książka w życiu człowieka jest bardzo ważna. Ta akcja daje nam pewność , że wrócą do nas jako starsi czytelnicy ze swoimi dziećmi. Dowodem na to wszystko są nasze wysokie lokaty w rankingach polskich bibliotek.

– Kilka słów o wspomnianych przez Panią Dniach Sianowa?
– Przed nami 31 Dni Ziemi Sianowskiej. Jak co roku przy współpracy z Gminną Organizacją Turystyczną w Sianowie udało się stworzyć kolejny ciekawy projekt imprezy plenerowej. Przed nami dwa muzyczne dni. Trochę inaczej niż w ostatnich latach, odstąpiliśmy z kabaretów. Zamieniliśmy pokaz laserowy na sztuczne ognie. Na scenie wystąpią zespoły: MIG, Doda Riotka Tour, Agata Sobociśńka, Monika Lewczuk oraz Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Aż pięciu instruktorów poprowadzi Maraton Zumby. W piątek uczniowie podczas Konkursu Twórczości Karola Wojtyły odbiorą z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Sianów Klucze do Miasta Sianów. W sobotę w sportowych zmaganiach zmierzą się młodzi zawodnicy UKS KOMETA w rodzinnym turnieju badmintona. Mam nadzieję, że będą to dla mieszkańców Sianowa ciekawe, muzyczne dni.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled