Jaki rynek nieruchomości?

Rozmowa z Beatą Uberna, pośrednikiem nieruchomości, właścicielem Centrum Obsługi Nieruchomości w Goleniowie

– Jaki obecnie jest rynek nieruchomości na Pomorzu?
– Największy obrót nieruchomościami odnotowujemy w kategorii lokali mieszkalnych (zakup i najem oraz jako inwestycja), użytkowych, hotelowych lub mieszkalnych w systemie condo. Drugą kategorią najbardziej poszukiwaną są budynki mieszkalne (zakup i najem), komercyjne (jako inwestycja dla dodatnich przepływów finansowych lub dla prowadzenia własnego biznesu dającego dodatnie przepływy finansowe).

Trzecią kategorią są grunty: grunty rolne i działki. Należy podkreślić, że od dłuższego czasu strona popytowa charakteryzuje się dłuższym okresem podejmowania decyzji i większymi wymaganiami dotyczącymi dostarczanych ofert.

– Częściej kupno czy zamiana?

– Dokonanie zamiany nieruchomości jest rzadkością. To tak jak wygrana w totolotka. Zwykle firmy obrotu nieruchomościami skupiają się na świadczeniu usług pośrednictwa dotyczącego sprzedaży lub kupna. Zamiany są dokonywane, gdy w wyniku działań pośrednika dojdzie do porozumienia stron transakcji i w rozliczeniu zostanie zaakceptowana inna nieruchomość.

 

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, znacznie przyśpieszające obrót i bardzo pożądane na rynku. Jednakże wymaga to bardzo dużej elastyczności ze strony kontrahentów.

– Jakie predyspozycje powinien miec posrednik obrotu nieruchomosciami?
– Mam wrażenie, że podstawą jest umiejętność rozwiązywania problemów, ponadprzeciętna cierpliwość, umiejętność kreatywnego myślenia, entuzjazm w działaniu.
– Najczestsze problemy klientów czego dotyczą?
– Klienci najczęściej nie są zorientowani w rzeczywistym rynku. Znają jedynie stronę podażową, która standardowo odchylona jest ok. 30% od rzeczywistości. Problem jest w tym, za ile można sprzedać czy kupić nieruchomość. Kolejnym problemem są stany prawne nieruchomości, często latami nieuregulowane. Często właściciele sami nie wiedzą, co posiadają naprawdę. Problemy dotyczą wyboru nieruchomości, oceny jej dla wykonalności własnych celów. W trakcie realizacji transakcji bywają sytuacje niespodziewane, które jednak profesjonalista zwykle przewiduje z wyprzedzeniem, dlatego transakcja może przebiegać płynnie i bezpiecznie.

Registration disabled