Jesień w nieruchomościach, czyli co nas czeka?

borysboratynski1aRozmowa z Borysem Boratyńskim, ekspertem rynku nieruchomości, współwłaścicielem agencji INVEST Nieruchomości w Koszalinie.

– Jak zapowiada się jesień w nieruchomościach?
– Klienci powrócili z wakacyjnych wojaży, zaczęli ponownie interesować się rynkiem nieruchomości i szukać ciekawych ofert.
– Co jest więc najbardziej popularne?
– Klienci mają jasno określone oczekiwania i wiedzą czego szukają, w jakich granicach cenowych i w jakiej lokalizacji. Na pewno jeśli klienci myślą o mieszkaniach, to biorą pod uwagę rynku pierwotny lub wtórny, ilość pokoi, metraż i lokalizację. Rynek wtórny to oczywiście inny przedział cenowy, natomiast rynek perwotny, developerski to nowe mieszkania, wykonane w nowoczesnych technologiach, lecz z koniecznością wykończenia pod klucz. Dostają do ręki mieszkanie w tzw. standardzie developerskim, do wykończenia i urządzenia według własnej wizji i uznania, Jest to niewątpliwy plus tego rozwiązania, pozostaje natomiast konieczność wykończenia łazienki, kuchni, umeblowania i uzupełnienia o kilka drobiazgów.

Osobiście polecam zakup mieszkania w nowej technologii budowlanej, w budynku mającym do 10 lat. Odpada koszt urządzenia od stanu developerskiego, a modernizacje i inny wystrój wnętrz zawsze można zmienić według swojego gustu.
– Jaka jest obecnie cena za metr kwadratowy i czy można się spodziewać wyższych cen nieruchomości?
– Jesienią ceny nieruchomości nie powinny ulec zmianie, metr kwadratowy na rynku wtónym to około 3400 złotych, natomiast rynek pierwotny to przedział cenowy od 4200 zł do 5000 zł za metr kwadratowy. Wszystko zależy od lokalizacji i standardu investycji. Natomiast istnieje obawa, że zmianie ulegnie oprocentowanie kredytów hipotecznych.
– Rozumiem że to zmiana na gorsze? Jak dużo transakcji kupna-sprzedaży odbywa się przy kredytowaniu z banków?
– Według moich obserwacji jakieś 95% transakcji dokonywanych jest w oparciu o kredyty hipoteczne. Obecnie mamy bardzo korzystne oprocentowanie tych kredytów, na poziomie 3,4 -3,8%. To bardzo niskie oprocentowanie, jednak Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację, by od 2017 roku wkład własny do kredytu wyniósł co najmniej 20%. To dla niektórych klientów byłaby przeszkoda nie do pokonania. Jednak jest to tylko rekomendacja, banki same zadecydują czy zastosują się do rekomendacji.
– Gdy mamy już przydzielony kredyt co wybrać- dom, czy mieszkanie?
– Naturalnym trendem jest to, że młode i rozwijające się rodziny zaczynają od dwu-trzypokojowego mieszkania. Wraz z rozwojem rodziny, poszukują większych mieszkań by zapewnić sobie bardziej komfortowe warunki. Często kolejnym etapem jest zakup domu. Gdy dzieci dorastają i jeśli decydują się odejść „na swoje”, a w większości przypadków tak jest, pojawia się konieczność zmiany na coś mniejszego, adekwatnego do potrzeb. Dlatego osoby w wieku 50 plus, szukają na mieszkania, wygodnego apartamentu blisko sklepów, ośrodków zdrowia. Poszukiwane lokalizacje to centrum miasta, w strefie ograniczonego ruchu, w spokojnych rejonach.
Więc dobry pośrednik dba o zadowolenie klienta?
– Oczywiście. Klient ma być obsłużony profesjonalnie, a pośrednik ma za zadanie sprawdzić wszystkie aspekty transakcji, kwestie prawne i formalne, sprawdzić dokumentację i wyjasnić ewentualne niejasności. Nasz klient powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie powierzając specjaliście obsługę transakcji kupna- sprzedaży.
– Jak zatem wybrać dobrego pośrednika?
– Sprawdzić jego referencje, okres pracy na rynku nieruchomości, można wesprzeć się opiniami w internecie, poleceniami znajomych. Dużą gwarancję sprawnej obsługi klienta daje renoma biura. Renomę buduje się przez lata, a na nią składa się profesjonalizm obsługi, który przekłada się w efekcie zadowolenie klienta. Bardzo ważna jest umowa na wyłączność, którą osobiście bardzo klientom polecam, pomaga ona w realizacji, jak najbardziej korzystnej transakcji.
– Czy są jakieś predyspozycje osobiste, które pomagają w pracy pośrednika?
– Z pewnością jest taki katalog cech. Przyda się otwartośc na naukę i szkolenia, bo należy stale poszerzać wiedzę zawodową, do tego wskazana jest komunikatywność, otwartość, rzetelność i skrupulatność. Trzeba lubić kontakt z ludźmi, umieś wsłuchać się w ich oczekiwania. I oczywiście trzeba bardzo lubić ten zawód, powinna to być życiowa pasja , bo tu nie ma pracy w godzinach „od- do”.
Dziś praca pośrednika nie jest chyba łatwym kawałkiem chleba?
– Nie jest. Rynek się zmienia, deregulacja zawodu zrobiła swoje, do zawodu trafiły osoby bez przygotowania. Powoduje to czesto negatywny odbiór zawodu pośrednika nieruchomości. W w grudniu nasza firma obchodzić będzie 10 lecie swej działalności. Osobiście w tym roku obchodzę 20 lecie działalności, jako pośrednik w obrocie nieruchomościami. Zdecydowanie mogę stwierdzić że rynek się zmienia, zarówno z punktu widzenia pośrednika nieruchomości, jak też klienta.
– Skoro już mowa o firmie i jubileuszach, poza pracą zawodową jest zapewne czas na inne życiowe pasje?
– Zarówno wspólnik, jak i ja aktywnie działamy społecznie. Mój wspólnik, Adam Jaremko powołał do życia fundację Magia, która pomaga dzieciom. Ja udzielam się społecznie w koszalińskim Jacht Klubie, gdzie szkolę młodzież szkolną w żeglarstwie. Wspieramy różne działania sportowe w ramach TKKF, takie jak biegi, break dance, nordic walking.
– Na koniec chciałbym zapytać o coś, co mnie zastanawia. Dlaczego zdarzają się w internecie oferty sprzedaży nieruchomości, zgłaszane przez same zainteresowane strony, bez udziału agencji nieruchomości?
– Myślę, że z pozornej oszczędności. Nadal pokutuje w naszym kraju podejście, że znamy się na wszystkim – na sprzedaży nieruchomości, wymianie kranu, naprawie samochodu, podatkach i wielu innych rzeczach. Wiele osób próbuje więc na własną rękę sprzedać lub kupić nieruchomość. Dość często wpadają one w pułapki prawne, czy podatkowe, wynikające z braku specjalistycznej wiedzy. Dla własnego bezpieczeństwa warto jest powierzyć sprawy specjaliście. My ze swojej strony poświęcamy swój czas, wiedzę, doświadczenie i umiejętności, by klient miał pewność, że dokona transakcji bez problemów. Transakcje bez udziału pośredników nieruchomości są rzadkie, gdyż dużo osób docecnia profesjonalizm i etykę rzetelnych agencji nieruchomości i chce się czuć bezpiecznie dokonując transakcji. Dzisiaj wszyscy jesteśmy zabiegani, mamy na głowie wiele spraw życia codziennego i nie jesteśmy w stanie należycie dopilnować dopilnować wszystkich jego dziedzin. Warto więc polegać na profesjonaliźmie pośrednika nieruchomości.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled