Jeśli jesteś twórczy i kochasz kulturę- to miejsce jest dla Ciebie!

Rozmowa z Anną Suszyńską, dyrektorem Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie.

Proszę nam może na początek nieco przybliżyć ofertę i historię Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, którego obecnie jest Pani dyrektorem. Wiem, że w jego skład wchodzą różne sekcje, kino, organizowane są różne eventy i wydarzenia. Dla kogo jest skierowana oferta i jak zachęciłaby też Pani mieszkańców do zaangażowania się w działalność artystyczno- kulturalną?

– Zacznę może od tego, że Centrum Kultury i Spotkań Europejskich jest miejską instytucją kultury utworzoną w 2008 roku przez Miasto Białogard. Mieści się ono w wyremontowanym i rozbudowanym budynku dawnego Białogardzkiego Ośrodka Kultury, przy ul. 1 Maja 15. W dniu sierpniu 2008 roku zakończono wyposażanie obiektu w sprzęt oświetleniowy, nagłośnieniowy i kinowy. Dyrektorem instytucji został Paweł Wiśniewski, który pełnił tę funkcję do 31 marca 2022 roku. W Centrum Kultury i Spotkań Europejskich działa Kino Centrum, działalność mają też liczne sekcje zainteresowań: teatralno-kabaretowa, wokalna, teatru lalek. Na dzień dzisiejszy oferta sekcji proponowana przez Centrum poszerzyła się o sekcje plastyczną dla dzieci, komiksu, tańca towarzyskiego, robotyki, szachów, kulinarną, rysunku dla dorosłych, perkusyjną, chóru dziecięcego. Oferta skierowana jest do każdej grupy wiekowej- dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, każdy może rozwijać u nas swoją pasję. Serdecznie zapraszamy. Liczymy również na wskazówki i sugestie co do zainteresowań mieszkańców, które pozwolą nam rozszerzać ofertę. Staramy się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, jako miejska instytucja kultury jesteśmy organizatorami i współorganizatorami wielu imprez miejskich. W tym roku były to m.in. spektakle, koncerty, wydarzenia plenerowe, współprowadzimy również Uniwersytet III Wieku.

O tym, że kultura w Białogardzie jest ważna, świadczy również fakt, że Państwa Centrum poszerzyło się o nową filię. Poproszę o kilka zdań na ten temat.

– Tak, od lipca tego roku został nam przekazany budynek przy ul. Grunwaldzkiej 42 w Białogardzie. Jest to nasza filia, w której to zaplanowaliśmy stworzenie „Kuźni talentów”. Będzie tam można rozwinąć swoje pasje i zainteresowania bez względu na wiek. Proponowana przez nas oferta jak już wspomniałam wcześniej zawiera szeroki wachlarz sekcji i grup zainteresowań. Patrząc na liczbę zgłoszeń widzimy jak bardzo kultura jest ważna w Białogardzie.

Skoro już mowa o budynkach, wiem że Centrum Kultury i Spotkań Europejskich ma swoją siedzibę w obiekcie, który posiada bardzo ciekawą historię…

-Budynek byłego domu kultury wybudowany został przez Niemców na początku XX wieku. Pełnił funkcje kulturalne, w tym m.in.: sali widowiskowej, sali baletowej i kina. Również po 1945 roku budynkowi przypadła rola centrum kulturalnego, początkowo Powiatowego Domu Kultury, a później Białogardzkiego Ośrodka Kultury. Przez wiele lat Białogardzki Ośrodek Kultury był miejscem, gdzie koncentrowało się życie kulturalne i społeczne miasta. Sala widowiskowa białogardzkiego domu kultury była miejscem znanych w całym regionie spotkań kulturalnych. Brak środków finansowych w ostatnich latach spowodował, że stan techniczny budynku systematycznie się pogarszał i konieczny był jego natychmiastowy remont. Stan był na tyle zły, że w drugiej połowie lat 90-tych podjęto decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności społeczno-kulturalnej w obiekcie. W 2004 roku zrodził się pomysł generalnego remontu budynku byłego Białogardzkiego Ośrodka Kultury, tak aby przywrócić mu pierwotne funkcje kulturalne. W 2006 roku projekt pod nazwą „Rozbudowa domu kultury w Białogardzie wraz z adaptacją na Centrum Kultury i Spotkań Europejskich” dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej – Interreg IIIA. Roboty remontowo-budowlane zakończono w lutym 2008 roku. Tak to wygląda w wielkim skrócie.

A co może nam Pani powiedzieć o kinie, które wchodzi w skład działalności Centrum oraz oczywiście, o planach najbliższych wydarzeń?

-Dysponujemy cyfrowym kinem 3D. Kino Centrum wyposażone jest w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz małych dzieci. Co do planów, to oczywiście, bezustannie podejmujemy działania, które zaspokoiłyby potrzeby kulturalne mieszkańców. Jest to podstawowy cel naszej instytucji. W tym roku przed nami spektakl teatralny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie pt. „Martwa natura” w dniu 14 października, natomiast 22 października wystąpi zespół Calmwather. W dniu 31 października zapraszamy na Bal małych upiorów- skierowany do dzieci, za to wieczorem nasze kino zamieni się w strefę horroru dla młodzieży i dorosłych. 3 listopada mamy Zaduszki na rockowo, które muzycznie wypełni zespół TSA. W grudniu swój spektakl zaprezentuje nasz Teatr lalek Marko. To tylko niektóre z naszych propozycji. Przygotowujemy się już na przyszły rok: Dni Białogardu 2023 i wiele wiele innych.

To bogate i ambitne plany. Ale sądzi Pani, że w dzisiejszych, trudnych czasach, kultura, wydarzenia artystyczne, są czymś potrzebnym?

-Kultura od zawsze stanowiła ważny element w rozwoju Białogardu. Mam nadzieję, że trudne czasy które przed nami nie wpłyną na jej marginalizację, odsunięcie. Czy jest potrzebna? Zdecydowanie tak!-Kultura wypełnia nasze życie wzbogaca je.

Co jest więc najtrudniejsze w funkcjonowaniu instytucji takich, jak Centrum Kultury w Białogardzie?

-Środki finansowe. Potrzeby są duże i nie zawsze mamy fundusze, żeby realizować nasz założenia. Proszę również pamiętać, że istotnym trybikiem w naszej maszynie jest kadra. Wspaniała kadra, której chciałabym bardzo podziękować za wszystkie działania i serce wkładane w rozwój Centrum.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie: tutaj.

Informacje na temat naborów do sekcji: tutaj.

Kino Centrum: więcej informacji tutaj.

Registration disabled