KIPH- rok 2018 pod znakiem biznesu

49053213 2235651956759046 6662814063711485952 nPoproszony o podsumowanie roku 2018 na portalu zgodziłem się bez wahania. Jest to dla mnie duże wyróżnienie znaleźć się wśród wielu wartościowych osób, z którymi rozmowy możemy czytać na co dzień w tym miejscu. I jeżeli czytacie to Państwo w chwili obecnej oznacza to że pomimo przysłowiowych 100 innych spraw do załatwienia udało mi się tego podsumowania finalnie dokonać.  W tym celu musiałem głębiej pochylić się nad wydarzeniami kończącego się już roku i uświadomiłem sobie jak wiele zmian on przyniósł, i jaki był przełomowy. Rok 2018 uważam za bardzo udany i dla mnie i dla Koszalińskiej Izby Przemysłowo – Handlowej, którą mam przyjemność rozwijać. Niestety jeżeli chodzi o warunki prowadzenia biznesu dla polskich przedsiębiorców sprawa nie wygląda już tak różowo. Ale po kolei. W Izbie poza standardowymi i cyklicznymi działaniami wydarzyło się kilka dużych a wręcz przełomowych rzeczy. 

W połowie roku zmieniliśmy siedzibę naszego biura. Z co najwyżej „poprawnych” pomieszczeń przenieśliśmy się do jednego z najbardziej prestiżowych budynków w naszym mieście, który mieści się przy ulicy Zwycięstwa 126. To miejsce (dawna „Kalinka”) jest zapamiętane przez Koszalinian jako centrum kultury i rozrywki. Niegdyś mieściło się tam między innymi kino oraz kawiarnia. Teraz, po niespełna pół roku jest mocnym punktem na biznesowej mapie Koszalina, a Członkowie KIPH mogą czerpać korzyści z tej zmiany m.in. dzięki prestiżowemu pokojowi do spotkań biznesowych. Cieszymy się, że razem z firmami członkowskimi możemy tworzyć dalszą historię tego miejsca. Zapełnienie tego budynku było nie lada wyzwaniem, zarówno logistycznym jak i biznesowym.

Poza przeniesieniem biura Izby szczęśliwie udało się namówić kilka firm członkowskich do sprowadzenia swoich biznesów w to miejsce. Teraz już wszyscy wiemy że to była jedna z najlepszych decyzji jakie można była podjąć a to co wspólnie stworzyliśmy to kompletne i świetnie funkcjonujące centrum biznesowe. Ja wiem natomiast że całe to przedsięwzięcie nie udało by się bez wsparcia Instytutu Dobrych Praktyk Biznesowych i Marcina Zarębskiego, który miał swój ogromny udział w przedsięwzięciu. Nie do przecenienia jest też pomoc Andrzeja Pawłowskiego z sianowskiej firmy Arka przy samej przeprowadzce.

48413543 310605806461888 9222203225929678848 nAAAKolejnym przełomem było pojawienie się w Izbie kilku świetnych nowych firm członkowskich, oraz zwiększenie zaangażowania dotychczasowych. Z mojego punktu widzenia, nie ma nic bardziej budującego niż znajdowanie wartościowych i chcących się angażować osób, którym poza dbaniem o swoje interesy (co jest dla mnie naturalne) po prostu „chce się” zrobić coś jeszcze co będzie służyć innym. To powoduje że widzę sens moich starań i rozwijania tej organizacji. Widzę duże i znamienite firmy które zarówno mogą dostać coś wartościowego od Izby, jak i dać to samo innym. Widzę też młode, dopiero co otwarte biznesy, które rosną na potęgę i chętnie zarażają swoją energią innych. To dla mnie wielka wartość móc przebywać w takim gronie.
Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o tegorocznej edycji konkursu „Koszaliński Denar Nagroda Gospodarcza Roku” który dzięki naszym staraniom wzniósł się na kolejny poziom. Oprawa Uroczystej Gali w Filharmonii Koszalińskiej, świetny wykład zaproszonego profesora Piotra Płoszajskiego, ale przede wszystkim trafny dobór laureatów przez Kapitułę powodują we mnie poczucie świetnie zrealizowanego projektu. Bardzo pracochłonnego projektu. W tym roku po raz pierwszy w pomoc w organizacji tego wydarzenia zaangażowaliśmy firmę zewnętrzną – Agencję Eventową Happiness, nową firmę członkowską która jest z nami od samego początku swojego istnienia. I tym razem była to świetna decyzja. Kreatywność i świeże spojrzenie młodych przedsiębiorców tchnęły dodatkową nową energię w ten prawie 20 letni konkurs. Ten fakt, oraz ostatnie zmiany w jego przebiegu i regulaminie powodują, że w czasach kiedy tego typu projekty są wygaszane, nasz „Denar” przeżywa drugą młodość.

Bardzo istotne w roku 2018 było zacieśnienie współpracy Izby z przedstawicielami biznesu niemieckiego, w tym w szczególności z Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Izbą Gospodarczą z naszego partnerskiego miasta Neubrandenburg. Dzięki tym działaniom przedsiębiorcy mieli okazję gościć i spotkać się z Konsul Generalną Panią Cornelią Pieper i w sympatycznym gronie porozmawiać na temat polsko-niemieckich działań kooperacyjnych. Mamy za sobą również bardzo udany wyjazd do Neubrandenburga na „Polski Dzień Gospodarczy” z grupą przedsiębiorców planujących działać na rynku niemieckim. Podczas tego wydarzenia miałem przyjemność zaprezentować przed około 100 osobami naszą Izbę, przedsiębiorców w niej zrzeszonych oraz Koszalin jako idealne miejsce do szukania partnerów biznesowych. Pomimo że niejednokrotnie stawałem przed dużo większą publicznością, tym razem było to doświadczenie bardzo stresujące. Również w tym przypadku ojcami sukcesu byli Członkowie KIPH i zawiązana przez nich Sekcja z Bartłomiejem Łańcuckim z firmy „MH” na czele. Nieoceniona natomiast jest pomoc firmy Polon International Wojciecha Nawracały, ponieważ to dzięki jego potężnemu doświadczeniu, rozmaitym kontaktom oraz wielkiej przychylności dla KIPH mam pewność, że będziemy się nadal rozwijać w tym kierunku.

Z innych wydarzeń warto wspomnieć o „rozruszaniu” się Bazy Usług Rozwojowych na początku roku co spowodowało mnóstwo pozytywnych konsekwencji. Dzięki temu dostrzegam zwiększenie ilości wartościowych szkoleń a zarazem rozwój wielu firm. O bardzo dobrej współpracy z naszą Politechniką Koszalińską. Warto wspomnieć o udziale KIPH w działaniach pro przedsiębiorczych na szczeblu centralnym (Rada Krajowej Izby Gospodarczej, Rada Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP) które nie są zauważalne z zewnątrz, natomiast mogą dać wiele korzyści przedsiębiorcom. Nawet tym którzy nie mają pojęcia o naszym istnieniu. Z optymizmem patrzę na przyjętą niedawno Konstytucję Biznesu i działania powołanego jej strażnika – Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. Jest to osoba rekomendowana do tej roli przez środowisko przedsiębiorców (m.in. KIPH oficjalnie wsparło jego kandydaturę) i pomimo że działa niedługo, już widać że była do dobra decyzja. Wspomnę tylko że „słynna” naczelnik jednego z US nękającego mechanika samochodowego za sprzedaną bez paragonu żarówkę, już nie kieruje tym urzędem właśnie na wniosek Rzecznika MŚP. Wiemy niestety że ten człowiek będzie miał mnóstwo pracy, ponieważ takie sytuacje są na porządku dziennym i podejście części polskich urzędników do przedsiębiorców jest karygodne. Miejmy dziadzieję że nasz optymizm nie opadnie i Konstytucja Biznesu będzie przestrzegana.

 

I tutaj przyszedł niestety czas na dodanie łyżki (a nawet kilku) dziegciu do tej beczki miodu ponieważ pod wieloma względami sami przedsiębiorcy nie mieli lekko. Od początku tego roku wszyscy są zobowiązani do przesyłania do Urzędów Skarbowych JPK, to koszt. W maju dopadło nas istne „KocboRODOwo” generujące kolejną biurokrację, to również koszt. Nasiliły się problemy ze znajdowaniem rąk do pracy, i to nie tylko wśród tych „złych wyzyskiwaczy” co sugerują złośliwi, kolejny koszt a jakże. Ciągle zmiany w prawie (nie zawsze dobrze przemyślane), nowe wymagania i obowiązki także generujące koszty.
Z niepokojem patrzymy na kondycję branży budowlanej i realizację wygranych postępowań przetargowych. Firmy z tej branży borykają się z brakiem pracowników najbardziej. Ceny materiałów budowlanych wzrosły niejednokrotnie o 100% od momentu składania wiążących ofert, a na domiar złego trzeba na nie czekać nieraz pół roku. Terminy realizacji są zagrożone a firmy walczą już aby zapłacić jak najmniejsze kary, na zysk przestały liczyć dawno temu. Publiczni inwestorzy ( a takich jest lwia część) niestety nie czują powagi sytuacji i nie są skłonne do przedłużania terminów realizacji. Działają asekuracyjnie i wolą narazić wykonawcę na bankructwo aby samemu być bezpiecznym. Tak nie może być.

Przyszły rok? Niedawno otrzymaliśmy informację że ZUS w 2019 r. będzie przejadał jeszcze więcej naszych i pracowników pieniędzy. Natomiast w dniu 1 stycznia będziemy świętować 8 rocznicę podniesienia stawek podatku VAT na 3 lata, ponieważ rząd podtrzymał aktualne stawki. Nie jest to zbyt szczęśliwy początek. Mimo wszystkich tych problemów ufam że rok 2019 będzie pomyślny. Aby był pomyślny dla Koszalińskiej Izby Przemysłowo – Handlowej dopilnuję osobiście. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, wiem że są to ludzie którzy potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji, a jeżeli się im nie przeszkadza potrafią osiągać efekty spektakularne. I tego wszystkim i sobie życzę.

 

Korzystając z okazji chciałem bardzo podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w działania KIPH w 2019 roku, Członkom Izby oraz pozostałym osobom. To dzięki Wam Izba funkcjonuje i rośnie w siłę. Szczególne podziękowania należą się mojej żonie, która ma również duży wkład rozwój Izby. Biorąc na siebie część moich obowiązków domowych kiedy ja po raz kolejny „przychodzę do domu trochę później niż ustalaliśmy” .

Piotr Huzar, prezes KIPH

portret- fot. myLifePhotos, budynek- fot. własna KIPH

Registration disabled