Kobiecym okiem o biznesie i życiu

Decyzje kobiet o prowadzeniu działalności gospodarczej są najczęściej podyktowane potrzebą rozwoju osobistego, poszukiwania własnej drogi i zdolnością wychwytywania potrzeb lokalnego rynku. Jesteśmy też bardziej zdeterminowane w osiąganiu celu i nie poddajemy się po pierwszych niepowodzeniach.

Własna firma daje nam możliwość pracy poza sztywnymi ramami czasowymi, więc pozwala godzić obowiązki zawodowe ze społecznymi i rodzinnymi. Nie oznacza to jednak, że czasu na pracę przeznaczamy mniej, wręcz przeciwnie. Zapewniam jednak, że przy dobrej organizacji jest czas na wszystko. Jestem tego przykładem.

Kobiet w biznesie jest coraz więcej i to nie dziwi, bo dawno już wyszłyśmy ze stereotypowego myślenia o roli kobiety. Współczesna kobieta zna siebie i swoją wartość. Potrafi pokazywać swoją wiedzę, umiejętności i traktować swoje osiągnięcia jako przejaw profesjonalizmu, kompetencji. Wierzę, że każdy człowiek ma ogromny potencjał i może osiągnąć wszystko, czego pragnie. Płeć nie ma tu żadnego znaczenia!

Sukces ma wiele twarzy. Dla mnie miarą sukcesu kobiety jest nie tylko posiadanie własnej firmy, dobrego stanowiska. Wręcz przeciwnie, każda z nas może spełniać się na zupełnie innych płaszczyznach i jednocześnie rozwijać siebie i być szczęśliwą.

Dla mnie kobietą sukcesu jest mama niepełnosprawnej Karoliny, która ze względu na potrzeby swojego dziecka nigdy nie podejmie pracy zawodowej. Asia jednak znalazła swoje miejsce. Prowadzi bloga, stronę w mediach społecznościowych i daje inspiracje, nadzieje i wartość innym rodzicom chorych dzieci. Kobietą sukcesu jest także młoda dziewczyna na wózku inwalidzkim, która z grupą przyjaciół przemierza świat starym trabantem. To jest piękna realizacja własnych marzeń i pokonywanie barier!

Jeśli tylko chcesz, jeśli tylko masz marzenia, nie bój się ich realizować, próbuj. Życie jest tylko jedno i czy będziesz w tym życiu płakała, czy będziesz się śmiała, ono i tak minie.

Życzę wszystkim aby realizowali niezależnie od płci swoje marzenia, nie tylko te zawodowe, biznesowe. Aby kierować się otwartością na zmiany i nowymi doświadczeniami — bo to one tworzą podstawy do dalszego rozwoju.

Jeśli od dawna chodzi Ci po głowie pomysł na biznes, ale do tej pory tylko zastanawiałaś się nad jego realizacją, może to jest właśnie odpowiedni moment na podjęcie konkretnego działania?

Renata Naworol

autorka jest Prezesem Stargardzkiej Izby Gospodarczej

Foto: Izabela Borutyńska

Registration disabled