Kobieta musi umieć odnaleźć się w męskim świecie

DSC0261Rozmowa z Elżbietą Wojciechowską, od wielu lat prowadzącą własną firmę jako zarządca nieruchomości w Koszalinie

– Czy kobiecie ciężko jest prowadzić własny biznes?
– Zależy, w jakim jest się wieku. Gdy dzieci są odchowane, to nie jest to trudne, gdyż spadają z głowy liczne obowiązki domowe. Wszystko też zależy od rodzaju firmy, branży. Na pewno młode kobiety, matki z dziećmi mają trudniej.
– I jest jeszcze mąż, który powinien dawać kobiecie oparcie?
– Dokładnie. Z tym bywa różnie, ja mam to szczęście, że mąż jest już niemal emerytem, więc mam czas na samorealizację. Lecz generalnie, wazny jest równy podział obowiązków, partnerstwo.

– Pani branża jest dla kobiety specyficzna, większość wykonawców i kontaktów zawodowych to mężczyźni. Łatwiej się z nimi współpracuje?
– Oczywiście, że lepiej. Fakt, działalność jest trudna, bo wykonawcy to na ogół róznego rodzaju fachowcy i budowlańcy, którzy są dość specyficzni, mam tu na myśli zachowanie i język. Ale ja w sumie całe życie zawodowe pracowałam jako inżynier z mężczyznami, więc umiem sobie poradzić. Telefony o awariach o 22.00, czy w weekendy są częścią mojej pracy, więc muszę być odporna na stres. Myślę, że mężczyźni cenią u kobiet to, że jesteśmy konkretne, uporządkowane, odporne na stres. Imponuje im do tego fachowość i wiedza u kobiety- rozmówcy. Do tego kobiety są bardziej zorganizowane i w wychowywaniu dzieci i w pracy zawodowej.
– Chciałaby Pani by 8 marca powrócił w dawnej formie?
– To nie jest tak, że mężczyźni o tym święcie nie pamiętają. Są życzenia i telefony, ale to oczywiście miłe, kiedy mężczyzna obdaruje kobietę tego dnia kwiatkiem lub drobiazgiem.

Registration disabled