Kobieta nowoczesna- czyli jaka?

O tym, jaka jest dziś kobieta biznesu, a jednocześnie też kobieta nowoczesna, rozmawiamy z Krystyną Wagą, doradcą podatkowym i właścicielką Kancelarii doradcy podatkowego Simplex w Koszalinie.

– Czy w sfeminizowanym środowisku inaczej pracuje się niż w relacji zawodowej: kobieta i mężczyzna?

Myślę, że nie powinniśmy generalizować, bo to głównie zależy właśnie od środowiska i tego jak funkcjonuje organizacja. Z pewnością my kobiety jesteśmy bardziej emocjonalne, to przenosi się również na płaszczyznę zawodową. Stereotyp jest taki, że w takim przysłowiowym „babińcu” dzień wyznaczają hormony, a mężczyzna jest zawsze taki sam. To jednak stereotyp, dziś kiedy wiele kobiet jest niezależnych, realizujących się zawodowo, pracujących na własny zawodowy sukces te różnice wynikające z płci przestają być ważne. Mężczyźni w zespole powodują, że zostawiamy tą swoją emocjonalność i stajemy w szranki jak równy z równym.

– Sądzi Pani że kobiety mają wrodzone predyspozycje do pracy doradcy  podatkowego, księgowej i pokrewnych profesji?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Mimo, że to dwie odrębne profesje, różniące się kompetencjami i zadaniami, to wiele osób łączy je zawodowo. Każdy z nich wymaga szerokich kompetencji, odpowiedzialności, skrupulatności, cierpliwości, doświadczenia i ….zaufania. Zawód księgowego jest sfeminizowany, ale też moim zdaniem kobiety mają do niego większe predyspozycje – są skrupulatne i cierpliwe, mężczyźni nie potrafią w kółko robić tego samego. Nieco inaczej jest w zawodzie doradcy podatkowego, tutaj potrzebne jest ukierunkowanie na cel, pragmatyzm. W zawodzie dominują kobiety, ale ta przewaga nie jest duża. A predyspozycje…w dużej mierze ważne są cechy charakteru i obie płci świetnie w zawodzie się realizują. Lubię pracować z kobietami, można na nich polegać. Są odpowiedzialne, dociekliwe i nie idą po najmniejszej linii oporu. Potrafią się poświęcić. Mają więcej cierpliwości.

Czego więc mężczyźni mogliby nauczyć się od kobiet?

Umiejętności wykonywania kilku rzeczy jednocześnie, podzielności uwagi- czyli mówiąc krótko multitaskingu oraz empatii.

A kobiety od mężczyzn?

Umiejętności logicznego rozwiązywania problemów, oddzielenia emocji, to pozwala łatwiej osiągać cele.

Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze czymś zaimponować kobiecie Często wyzwolonej, spełnionej zawodowo?

-Oczywiście! To, że zawodowo bywamy dla mężczyzn twardymi rywalkami, nie sprawia, że po pracy przestajemy być kobietami. Każda kobieta lubi komplementy, lecz trudno nimi zaimponować kobiecie, która zna swoją wartość. Jestem za to przekonana, że kulturą osobistą, poczuciem humoru, ciekawym hobby, odpowiedzialnością i pewnością siebie (nie mylić z napompowanym ego) zaimponujecie panowie każdej kobiecie.

Dzisiejszy portret kobiety aktywnej zawodowo-jaki jest? I czy panuje jeszcze mit święta 8 marca?

Kobiety są ambitne i muszą włożyć więcej wysiłku, by osiągnąć sukces zawodowy. Statystyki mówią, że jesteśmy lepiej wykształcone, a mimo to zarabiamy mniej niż mężczyźni na równorzędnych stanowiskach. Rzadziej też obejmujemy wysokie stanowiska, ważne funkcje. Kobieta aktywna zawodowo zazwyczaj ciągnie dwa etaty, daje z siebie wiele w pracy, a prywatnie dba o dom, dzieci, rodzinę. Współczesna kobieta aktywna zawodowo to kobieta spełniona, zrealizowana, znająca swoją wartość, dbająca o swój wygląd i zainteresowania i chcąca się rozwijać.

-A Pani opinia na temat świętowania Dnia Kobiet?

-8 marca kojarzy nam się z PRLem, ale to święto ma dłuższą tradycję, jego ustanowienie miało służyć idei praw kobiet. I choć przez ostatnie 100 lat pozycja kobiet diametralnie się zmieniła, to ciągle jest sporo do zrobienia. Czy 8 marca to mit? to zależy jak na ten dzień spojrzymy, jednym kojarzy się z minionym ustrojem, dla innych jest okazją do kwiatka i świętowania. Z perspektywy kobiet….taka data w kalendarzu, że należy pomyśleć o sobie!

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Foto: Jakub Makarewicz

Registration disabled