Kobieta- żona i partner w interesach. Połączenie idealne?

Marcin Płuciennik (pierwszy z prawej) razem z żoną Pauliną (trzecia z prawej) prowadzą razem firmę doradztwa finansowego.

Marcin Płuciennik, razem z żoną Pauliną prowadzą firmę Turlus Eksperci Finansowi. Opowiada nam, czy trudno współpracuje się z kobietami oraz czy żona może być dobrym szefem?

W firmie Turlus pracuje kilka pań. Czy z kobietami pracuje się łatwiej niż z mężczyznami? Na czym polegają różnice?

-W firmie Turlus większość załogi stanowią kobiety, choć branża finansowa kojarzona jest głównie z mężczyznami, to właśnie kobiety doskonale się tu odnajdują. W karierze zawodowej kobiety są doskonale zorganizowane, dokładne oraz konsekwentne w swoim działaniu. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy zdrową determinacje oraz nastawienie na cel to sukces w finansach murowany! Co do samej pracy z kobietami to mogę jedynie stwierdzić, że mi osobiście pracuje się z kobietami rewelacyjnie, często podziwiam je za swój upór i dążenie do celu. W naszej branży to właśnie te cechy przydają się aby zrealizować marzenia klientów o własnym domu czy mieszkaniu.

-A co do samych różnic?

-Według moich obserwacji kobiety wykazują w sobie znacznie więcej empatii niż mężczyźni oraz komunikują się w inny sposób niż my mężczyźni. Mam tu na myśli większą wrażliwość i inteligencje emocjonalną, dzięki czemu są w stanie wypracować lepsze i mocniejsze więzi, zarówno z klientami jak również z współpracownikami. Jeżeli jakiś mężczyzna w tym momencie poczuł się urażony to przepraszam, ale jest to moja subiektywna obserwacja (śmiech).

Kobiety w branży kredytów hipotecznych, nieruchomości – jakie są?

-Dobrym wstępem do odpowiedzi był poprzedni akapit. Dodać mogę jedynie, że kobiety w branży finansowej (zarówno kredyty hipoteczne jak i nieruchomości) odnajdują się znakomicie. Współczesny świat finansów to nie płeć, to wiedza i kompetencje, których u kobiet z pewnością nie brakuje. Ciągłe wyzwania, różnorodność spraw, presja czasowa to z pewnością doświadczenia, z którymi kobiety radzą sobie doskonale. Wspomniana wcześniej szczegółowość oraz szukanie rozwiązań przydają się w naszej pracy, ponieważ niejednokrotnie niektóre sprawy, które prowadziliśmy były z góry skazane na porażkę, a dzięki determinacji udało się rozwiązać je w sposób pozytywny, dzięki czemu dziś wielu klientów cieszy się z własnych czterech kątów. W karierze zawodowej najbardziej przeszkadza kobietom uwikłanie w tradycyjne role, konieczność pogodzenia wymogów związanych z pracą z odpowiedzialnością za wychowanie dzieci. Firma Turlus wybrała taki model biznesowy, który pomaga kobietom w pogodzeniu obowiązków domowych z pracą w finansach.

Pracuje Pan z żoną. Czy udaje się odciąć sprawy zawodowe od rodzinnego domu, czy też nie da się uniknąć rozgraniczenia?

-Cieszę się, że zadał Pan to pytanie. Stereotypy mówią o tym, że praca z partnerem to pewna i szybka droga do kłótni i rozwodu. My z żoną pracujemy wspólnie już kilka dobrych lat. W tym czasie otworzyliśmy kilka firm, kilka zamknęliśmy. Pracowaliśmy na różnych stanowiskach, z innymi wspólnikami, było sporo różnych modeli biznesowych, niektóre lepiej rokujące, niektóre gorzej. My w tym czasie też mieliśmy sporo wzlotów jak i sporo upadków. Kilka razy nawet rozmawialiśmy, o tym aby każde z nas zajęło się czym innym. Te lata doświadczeń nauczyły nas jednak tego, że byliśmy dla siebie największym wsparciem, zarówno w okresach dobrej koniunktury jak i tej złej i kryzysów. Docieraliśmy się przez lata, tak aby dziś śmiało powiedzieć, że dobrze pracuje się nam ze sobą, lubimy pracować ze sobą, a nawet.. nie wyobrażamy sobie pracy oddzielnie (śmiech). Dziś nasz schemat pracy wygląda zupełnie inaczej. Jeżeli trzeba odciąć sprawy zawodowe od życia rodzinnego – robimy to, jeżeli jest czas i przestrzeń w pracy na rozmowy związane z domem to również to robimy. I choć dalej czasami występują „zgrzyty”, to wynikają one z tego, że jesteśmy różni i mamy różne zdanie na dany temat – co uważam, że jest dobre i potrzebne.

Czy w kontaktach biznesowych można wykorzystać urok płci pięknej, czy też liczą się tylko twarde argumenty i konkretne korzyści?

-Choć wygląd i to w co i jak się ubieramy jest ważne, to w naszej codziennej pracy dawno odeszliśmy od sztampowych bankowych dresscode’ów. Uważamy, że walutą przyszłości jest zaufanie i szczerość. Dołączając do tych cech wiedzę i kompetencje myślę, że jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby naszych klientów. Dla nas najważniejsze jest dobro klienta, dlatego w swoich relacjach zawsze stajemy po stronie klienta, a nie banku. Nie ma tu miejsca na nadrabianie wyglądem czy sztuczkami sprzedażowymi. Odpowiadając jednak na pytanie odnośnie uroku osobistego płci pięknej to jest on ważny, jednak jest to wartość dodana do wartości, którymi się kierujemy.

Równouprawnienie – tak czy nie? I czy zawsze?

-Zdecydowanie tak! W naszej pracy nie ma miejsca na różne traktowanie kobiet i mężczyzn. Mało tego, w naszej filozofii każdy człowiek jest równy. Nie ma klientów gorszych i lepszych. Do każdej sprawy podchodzimy z takim samym zaangażowaniem – czy jest to kredyt na 30.000 zł czy na 1.000.000 zł. Podobnie w pracy – płeć nie ma tu żadnego znaczenia, liczy się człowiek. Wiadomo, że jeżeli trzeba wbić gwóźdź w ścianę to robią to mężczyźni, choć przyznam, że kobiety też nieraz brały sprawy w swoje ręce.

A gdyby Pan miał szefa – kobietę…?

-I to jest ciekawe pytanie! Bo patrząc po naszej firmie to.. mam szefa kobietę (śmiech). Moja żona jest prezesem spółki TURLUS, a więc jest moim szefem. I choć na co dzień nie czuję tego szefowania bo jak wspomniałem wcześniej bardzo spłaszczyliśmy strukturę organizacyjną naszej firmy (nie mamy kierowników, menadżerów, szefów itp. ) to czasem lubię do żony powiedzieć „szefowa” Z całą odpowiedzialnością tego słowa mogę powiedzieć, że kobiety to fantastyczni szefowie i bardzo cenię pracę z płcią piękną. Tym miłym akceptem chciałbym również życzyć wszystkim kobietom zdrowia, szczęścia, wytrwałości, konsekwencji w działaniu oraz licznych sukcesów w życiu prywatnym jak i zawodowym. Jak mawiał klasyk – świat bez Was byłby nudny!

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled