Kołobrzeg ponownie zdobyty w 72 rocznicę walk

kolobrzegmarzec2017Żołnierze Wojska Polskiego, przy współudziale Armii Czerwonej pod dowództwem generała Stanisława Popławskiego 18 marca 1945 roku zdobyli Kołobrzeg. Rekonstrukcję tego wydarzenia można było zobaczyć podczas obchodów 72 rocznicy walk o to miasto. Mimo opadów nie brakowało chętnych, którzy chcieli obejrzeć to widowisko. Rekonstruktorzy I Armii Wojska Polskiego przedstawili widowni sceny z zaślubin jednostek I Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, pierwszy kontakt żołnierzy polskich z morzem, opatrywanie rannych, przesłuchania jeńców niemieckich wziętych do niewoli w czasie bitwy. Widowisko opatrzone było komentarzem historycznym nawiązującym także do trudnych losów żołnierzy.

zdobyciekolobrzegu1

Na plaży przy molo można było zobaczyć radziecki czołg średni T34-85, niemiecki transporter opancerzony, działo samobieżne SU57, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C w wersji wozu łączności, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D w wersji wozu saperskiego, amerykański samochód terenowy Dodge WC w barwach I Armii Wojska Polskiego, a także sprzęt artyleryjski.

kg12

Skrawek historii:
Podczas Walk o Kołobrzeg, które trwały jedenaście dni miasto zostało zniszczone niemal w 90%, a w walce o jego zdobycie zginęło ponad 1300 żołnierzy polskich. Te historyczne wydarzenia zostały upamiętnione na  Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic po 1945 r. i po 1990 r. „KOŁOBRZEG 8 – 18 III 1945” oraz napisem „KOŁOBRZEG” na zniczu Grobu Nieznanego Żołnierza w Krakowie.
W Kołobrzegu walki upamiętniono Pomnikiem Sanitariuszki – jest on wyrazem hołdu kobietom, które walczyły w szeregach Wojska Polskiego o wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej, szczególnie w walkach o Kołobrzeg. Placem 18- marca czyli dniem, w którym zdobyto Kołobrzeg. Przy bulwarze J. Szymańskiego znajduje się również pomnik upamiętniający zaślubiny Polski z morzem.

Tekst i foto: Mateusz Stawicki

Registration disabled