Kredyty hipoteczne bez tajemnic

O tym, czy warto brać kredyt hipoteczny, oraz jak wybrać najbardziej odpowiedni, opowiadają nam w rozmowie Marcin i Paulina Płuciennik, właściciele firmy Turlus Eksperci Finansowi.

Kredyty hipoteczne- czy dziś to coś, co jest nieosiągalne dla większości młodych ludzi w naszym regionie?

-Na pewnym etapie życia większość z nas staje przed decyzją odnośnie własnego M – wynajmować, a może kupić własne? Pragnienie posiadania własnych czterech kątów determinuje zakup nieruchomości. Decydując się na budowę domu, bądź zakup mieszkania często posiłkujemy się kredytem hipotecznym, który pozwala nam urzeczywistnić nasze marzenia szybciej. Podejmując decyzję o własnych 4 kątach i kredycie przeważnie udajemy się do banku lub pośrednika kredytowego. Kilkanaście banków, setki ofert hipotecznych, marże, stopy procentowe, prowizje, ubezpieczenia – nagle okazuje się, że kredyt to nie taka prosta sprawa jaka może się wydawać. Dochodzi do tego kwestia zdolności kredytowej i odpowiedniego przygotowania, tak aby cały proces przeszedł bezproblemowo. Oczywiście możemy korzystać z oferty własnego banku i nie porównywać za bardzo kredytów, ale patrząc po ofertach banków, różnica pomiędzy „najtańszym kredytem” a najdroższym sięga często kilkudziesięciu tysięcy złotych na całkowitym koszcie kredytu. W tym miejscu pojawia się rola eksperta kredytowego, który pomoże nam przejść przez cały proces kredytowy w taki sposób, aby w kieszeni klienta pozostało jak najwięcej, jednocześnie dostając ofertę kredytową, która jest skrojona odpowiednio do potrzeb. Zaznaczyć trzeba, że usługa pośrednictwa kredytowego w Polsce jest usługą nieodpłatną, a oferty kredytowe powinny być przygotowane w sposób rzetelny, jednocześnie nie obarczając klienta żadnymi dodatkowymi opłatami. Praktyki rynkowe są jednak różne, dlatego trzeba dokładnie zbadać – z kim współpracujemy oraz czy osoba, której powierzamy swoją sytuację jest osobą kompetentną i czy działa w interesie swoich klientów. Jeżeli już trafimy do eksperta kredytowego z prawdziwego zdarzenia – nasza szansa na kredyt hipoteczny rośnie! Dobry ekspert kredytowy posiada dostęp do pełnej oferty, wszystkich banków, dzięki czemu dopasowuje kredyt pod Nas, jest w stanie obliczyć zdolność kredytową znacznie szybciej, porównać ją w kilku bankach i zaproponować rozwiązanie, które pozwoli zrealizować plany związane z zakupem nieruchomości. Jeżeli z jakiegoś powodu klient nie może zaciągnąć kredytu hipotecznego – ekspert jest w stanie przygotować klienta do kredytu sugerując rozwiązania, które naprawią niepożądaną sytuacje – np. czyszczenie baz BIK, negocjacje z pracodawcą na temat umowy itp.

Odpowiadając na pytanie – czy kredyt hipoteczny jest nieosiągalny dla młodych ludzi, powiem wprost – to MIT, z którym warto walczyć. Nasi klienci w 99% przypadków otrzymują finansowanie i realizują marzenia o własnej nieruchomości – u niektórych trwa to szybko, a niektórzy muszą wykazać się większą cierpliwością, jednak nagroda w postaci własnego M rekompensuje ten czas.

-Brać, czy nie brać? Cześć młodych ludzi uważa kredyty hipoteczne za obciążenie, boją się zobowiązań na wiele lat.

-Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Faktycznie rata kredytu hipotecznego jest często największym obciążeniem dla domowego budżetu, jednak z drugiej strony „gdzieś trzeba mieszkać”. Pytanie więc czy warto jest wynajmować, czy jednak nie warto przeznaczyć pieniędzy na zakup swojego miejsca. Na pytanie, czy warto brać kredyt hipoteczny uważam, że każdy powinien sobie sam odpowiedzieć, my możemy powiedzieć co mówią liczby i jak to wygląda z naszej perspektywy. Patrząc po naszym rynku, a więc Koszalinie i okolicach (woj. Zachodniopomorskie) widać, że nieruchomości w przeciągu ostatnich 6-7 lat dały zarobić ponad 100%. Sami kupowaliśmy swoje mieszkanie posiłkując się kredytem, gdzie za m2 mieszkania płaciliśmy ok. 3.000 zł, dziś za to samo mieszkanie w przypadku sprzedaży otrzymalibyśmy ok. 6.000 zł/m2. Biorąc wtedy 250 tys. zł kredytu dziś jesteśmy w stanie spłacić kredyt w całości i jeszcze na tym zarobić nieduże pieniądze. Patrząc jeszcze szerzej na rynek w perspektywie całej Polski – ciągle jesteśmy daleko w tyle, jeżeli chodzi o wskaźniki – liczba m2 w przeliczeniu na mieszkańca, wielkość m2 w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie, czy chociażby ilość mieszkań w przeliczeniu na 1 osobę. Popyt na rynku wciąż przewyższa podaż i szybko się to nie zmieni zwłaszcza, że planuje się kolejne programy rządowe (Bon mieszkaniowy i gwarantowany wkład własny w 2023r.), które mają pomóc w uzyskaniu pierwszego mieszkania co jeszcze bardziej pobudzi rynek. Niskie stopy procentowe, lokaty nie dające ludziom zarabiać sprawiają, że coraz więcej ludzi zaczyna interesować się nieruchomościami, które są tzw. bezpieczną przystanią dla naszych oszczędności.

-Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt, na co zwrócić uwagę? I jakie średnie kwoty kredytów są przyznawane- najpopularniejsze rzędy wartości?

-Wybór kredytu to sprawa dość skomplikowana, kilkanaście banków, kilkadziesiąt ofert sprawiają, że aby odpowiednio dobrać produkt do osoby musimy się sporo natrudzić. To na co trzeba zwrócić uwagę to przede wszystkim marża kredytu, prowizje, produkty dodatkowe jak ubezpieczenie, karta kredytowa, warunki wypłaty kredytu, wcześniejsza spłata kredytu, rodzaj oprocentowania i moment, w którym decydujemy się na kredyt hipoteczny. W zasadzie wszystko jest ważne i wszystko trzeba przeanalizować, dlatego właśnie jesteśmy zwolennikami, aby w przypadku takiej decyzji udać się do kompetentnej osoby, która nam w tym pomoże.

-A kwoty kredytów?

-Jeżeli chodzi o kwoty kredytów, które obecnie banki przyznają, to pomijając aspekt zdolności kredytowej i tego, ile kto może otrzymać to średnia wartość kredytu w przypadku mieszkania to ok. 300.000 – 350.000 tys zł, natomiast w przypadku budowy domu kwota to ok. 500.000 zł. Problemy zaczynają się przy kwotach pow. 1 MLN zł – wtedy dokumentacja bankowa musi być idealna, a bank często wymaga dodatkowych dokumentów – jednak i takie kredyty realizujemy z sukcesem dla klientów. Pandemia, boom na działki budowlane, niskie stopy procentowe sprawiły, że zarówno zainteresowanie nieruchomościami jak i ceny materiałów budowlanych poszły w górę.

– Co może być problemem, przeszkodą związaną z uzyskaniem kredytu, rozliczeniem go?

-Sposób działania TURLUS – Eksperci Kredytowi jest tak skonstruowany, aby klienci nie mieli żadnych problemów podczas procesu ubiegania się o kredyt. Odpowiedni wywiad na początku współpracy, godziny spotkań oraz stały kontakt z doradcą (telefon, Messenger, mail) sprawiają, że nasi klienci dokładnie wiedzą jakie problemy mogą napotkać, jak się do nich przygotować odpowiednio wcześnie i jak je rozwiązać. Każda sprawa jest inna, każdy przypadek jest inny, jednak jest pewna stała – nasze zaangażowanie i stały kontakt z klientami. To co nas wyróżnia na rynku to ZAUFANIE i działanie ZAWSZE W INTERESIE KLIENTA, dzięki temu jesteśmy w stanie pracować z klientami na solidnym fundamencie. Uważamy, że walutą przyszłości jest zaufanie, na którym budujemy więzi z naszymi klientami, którzy często zostają z nami na dłużej. Historie klientów i wspólne przeżycia sprawiają, że klienci zostają naszymi znajomymi, z którymi utrzymujemy stały kontakt. Nasza rola nie kończy się więc „po sprzedaży produktu bankowego” a wręcz dopiero zaczyna. Czasami śmiejemy się w biurze, że nasi klienci zostają ambasadorami marki TURLUS, ponieważ polecają nasze usługi swoim znajomym, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomóc jeszcze większej grupie ludzi. To miłe i bardzo doceniamy każde polecenie, rekomendacje czy pozytywną opinie w Internecie. To coś dzięki czemu wiemy, że to co robimy i sposób w jaki działamy ma sens.

-Czy osoby biorą kredyt hipoteczny na swoje M, kupują by inwestować i wynajmować, a może wolą dom zamiast mieszkania?

-Większość naszych klientów kupuje nieruchomości na swój użytek, na naszym rynku, a przynajmniej wśród naszych klientów jest mały odsetek klientów, którzy podchodzą do kredytu w sposób zarobkowy i inwestycyjny. Obserwując lokalny rynek, można zauważyć oferty tzw. FLIPERÓW, którzy obracają mieszkaniami w sposób zarobkowy lub wynajmują zakupione nieruchomości. Jest to ciekawa opcja zarobkowa, którą też finansujemy, jednak odsetek klientów stosujących kredyt do tego typu działań jest bardzo niski – przynajmniej u nas. Okres pandemiczny sprawił, że coraz więcej klientów decyduje się na budowę domu. Jeszcze przed pandemią duża część naszych klientów finansowała swoje potrzeby związane z zakupem mieszkania. Dziś większość transakcji to budowa domów. Jest to proces bardziej skomplikowany, ponieważ trzeba już na starcie przygotować kosztorys budowlany, budżet, wziąć pod uwagę zmienność cen materiałów budowlanych na przestrzeni budowy (często jest to okres ok. 24 miesięcy). Pomoc przy planowaniu takiej inwestycji jest kluczowa, dlatego, mimo, że brzmi to bardzo marketingowo – zachęcam każdego do skorzystania z usług eksperta kredytowego. Uważam, że oszczędzi to wielu kłopotów, czasu i przede wszystkim pieniędzy. Wybierać natomiast trzeba mądrze i uważać komu powierzamy swoje finanse, zanim udamy się do banku czy pośrednika – sprawdźmy w Internecie, wśród znajomych opinie na temat danej firmy, a później najlepiej sprawdzić to samemu i zdecydować czy ta współpraca będzie nam odpowiadać.

Registration disabled