Księgowość – coś więcej niż podatki

dominosylwiazaorskaO tym, jak rozszerzyć ofertę biura rachunkowego i wyzwaniach stojących przed ksiegowością rozmawiamy z Sylwią Zaorską, właścicielem Biura Rachunkowego Domino.

– Co wspólnego ma nazwa „Domino” z księgowością i finansami?
– Nazwa Domino wiąże się przede wszystkim z imieniem mojego syna Dominika, którego zdrobniale nazywamy Domino. Chciałam, by nazwa czymś się wyróżniała a nie była związana i kojarzona wyłącznie z księgowością, jak inne nazwy: Zero, Minus, Plus, Saldo. Domino to rodzaj gry, gdzie elementy muszą do siebie pasować, a tak właśnie jest w księgowości.

– Co dokładnie wchodzi w zakres oferty Pani firmy? Bo chyba nie tylko księgowość w tradycyjnym tego słowa znaczeniu?
– Moja firma jest partnerem z wieloletnim doświadczeniem dla dużych, średnich oraz małych firm. Wspieramy każdego klienta w budowaniu jego wiarygodności. Zapewniamy fachową i kompleksową obsługę gwarantując pełną poufność i dyskrecję. Współpracujemy z klientami z województwa zachodniopomorskiego.

Chcemy, by nasi Klienci rozwijali swoje pasje. W tym czasie my zadbamy o pełne bezpieczeństwo ich spraw finansowych. Oferta to między innymi pełna księgowość i inne formy rozliczeń, ewidencja VAT, kadry, rozliczenia PIT, sprawy związane z ZUS. Do tego dochodzi oczywiście obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ale od czerwca Biuro Rachunkowe Domino rozszerzyło swoją ofertę dla przedsiębiorców. Teraz, dzięki wdrożeniu innowacyjnego Systemu Surf4Tax®, nasze biuro ma możliwość przekazywania swoim klientom, oraz innym przedsiębiorcom spersonalizowanych i wyjątkowo korzystnych ofert produktów leasingowych, przygotowywanych przez renomowane instytucje finansowe na podstawie anonimowych danych finansowych.
 – Jak to wygląda w praktyce?

–  Proces pozyskiwania ofert jest zgodny z RODO – wstępne oferty są przygotowywane na podstawie anonimowych danych finansowych a instytucje finansowe nie otrzymują Państwa danych osobowych. Klient wybiera leasing lub pożyczkę leasingową odpowiednią dla swojej firmy, a my zajmujemy się formalnościami i kontaktem z firmą leasingową. Oferty mogą być przekazywane na prośbę klienta osobiście, podczas wizyt w naszym biurze lub drogą elektroniczną albo telefoniczną. Moje biuro ma dla swoich klientów pakiet zawsze aktualnych wstępnych ofert produktów leasingowych dostosowanych do potrzeb ich przedsiębiorstwa. Oferty przygotowywane są przez renomowane instytucje finansowe, takie jak Alior Leasing, czy BZ WBK Leasing. Oprócz leasingu wprowadzamy także usługę faktoringu, kredyty i ubezpieczenia.

domino1a

– Co dla Pani w pracy jest najważniejsze?
– W pracy w księgowości cenię samodyscyplinę i rozwój osobisty. Kiedy pracowałam na etacie i podlegałam kierownikowi działu, to zawsze mając z czymś problem, szłam z gotową odpowiedzią i przeprowadzałam konfrontację. Dlatego teraz, będąc właścicielem biura, również oczekuję od swoich pracowników by szukali sami odpowiedzi- mimo tego, że i tak zawsze jestem gotowa im pomóc.

– Łatwo, czy trudno prowadzi się własne biuro rachunkowe? Co jest najprzyjemniejszą częścią zawodu, a co bolączką?
– Własna działalność nigdy nie była czymś łatwym. Staram się jednak widzieć tylko dobre strony, ale jeśli zdarzają się trudności i wyzwania to szukam rozwiązań, a nie narzekam, że się pojawiły. Przyjemną częścią tego zawodu jest to, że robię to co kocham i zawsze chciałam to robić.

– Domino istnieje od 9 lat. Dlaczego zdecydowała się Pani na własną firmę, a nie na etat?
– Zawsze marzyłam o tym by mieć własne biuro rachunkowe. Pracując na etacie nauczyłam się dyscypliny i zdobyłam doświadczenie, na tyle duże, by podjąć się pracy dla samej siebie. Własna działalność jest namiastką wolności, w której człowiek sam decyduje o swoim życiu. To prawda, że każdy klient jest naszym szefem, ale z drugiej strony to ja sama decyduję o tym, kiedy zaczynam i kończę pracę.

– Księgowość i finanse to coraz częściej praca on-line z klientami i formularzami. Sądzi pani, że to spowoduje też zmianę modelu pracy księgowej i prowadzenia tego typu biura?
– Księgowość online to coś, przed czym nie uciekniemy. Klienci potrzebują szybkości w działaniu, chcą zaoszczędzić czas, a to da nam w przyszłości właśnie księgowość online. Nie oznacza to, że znikną biura stacjonarne, ale ci, którzy w swojej ofercie będą mieli tę opcję, będą na rynku wygrywali i uzyskają „przewagę konkurencyjną”. Nasz partner, firma Surf4Tax, takie rozwiązanie właśnie przygotowuje, ale na razie nic więcej nie mogę o tym powiedzieć.

– Co jest potrzebne, by osiągnąć sukces w biznesie według Pani, a czego lepiej unikać?
– By osiągnąć sukces w biznesie należy nauczyć się budować z klientami relacje. Biznes to relacje, a gdy będą one nieodpowiednie, to klienci nie będą chcieli z nami współpracować. Gdybym swoje usługi wykonywała w sposób mało rzetelny, to nikt by mnie nie polecał. A czego powinniśmy unikać w biznesie? Oszukiwania i krótkowzroczności. Brak szacunku dla klienta i chęć szybkiego zysku prędzej, czy później na pewno się zemści.

– Jak wybrać dobrą księgową?
– Najlepiej przez polecenie. Można też zapoznać się z opiniami aktualnych klientów. Ważne aby dane biuro miało aktualne ubezpieczenie OC, bo w dzisiejszych czasach, gdy nie jest wymagany Certyfikat Księgowego, każdy może otworzyć biuro rachunkowe i świadczyć tego typu usługi. Bez ubezpieczenia potencjalny klient naraża się na duże straty w przypadku błędu biura.

– Czy księgową się jest zawsze czy można od tego wziąć urlop?
– Uważam, że nie jestem typową księgową, bo jak to mąż mi powiedział “Ty jesteś perfekcyjna w swojej pracy ale już nasz budżet ja będę prowadził “ (śmiech) To powoduje, że skupiam się na mojej pracy tam gdzie powinnam to robić, a w domu odpoczywam-finanse zostawiając mężowi.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski
Więcej o ofercie biura: https://www.facebook.com/biurorachunkowedominosylwiazaorska/

Registration disabled