Lato sprzyja unijnym dotacjom

unijnakasaRozpoczął się okres wakacji i upragnionych urlopów, dlatego Przedsiębiorco, zanim ruszysz z wędką zaszyć się przy swoim ulubionym łowisku, albo Ty Właścicielko Firmy – zanim spakujesz kapelusz i strój kąpielowy na południowe plaże, zobacz, co przygotował Wam Urząd Marszałkowski oraz inne instytucje rozdzielające unijne środki na najbliższe miesiące. Warto poświęcić czas ponieważ oferta jest bogata. Po konkursach na rozwój przedsiębiorstw w ramach różnych specjalizacji regionalnych przyszedł czas na te, które chcą istotnie zwiększyć zatrudnienie. W ramach działania 1.6 RPO WZ wysokość dofinansowania zależy od tego, ilu pracowników zatrudnisz w swojej działalności. Jeśli będzie to 10 osób, co jest wymaganym minimum, otrzymasz 2.000.000,00 PLN, a za każdego kolejnego pracownika uzyskasz dodatkowe 200.000,00 PLN.

Te środki możesz zainwestować w budowę, modernizację lub rozbudowę zakładu, hali produkcyjnej, środki trwałe, linie technologiczne, wartości niematerialne i prawne, o ile zakład znajduje się w tak zwanej Specjalnej Strefie Włączenia (SWW), czyli na terenach poprzemysłowych.

Gminy należące do SSW – obszar podstawowy:
Banie, Dobra, Mirosławiec, Suchań, Barwice, Dobrzany, Moryń, Szczecinek (gmina miejska), Białogard (gmina wiejska), Dolice, Ostrowice, Szczecinek (gmina wiejska), Biały Bór, Drawno, Pełczyce, Świdwin (gmina wiejska), Bielice, Drawsko Pomorskie, Płoty, Świerzno, Bierzwnik, Gryfice, Polanów, Trzcińsko-Zdrój, Bobolice, Grzmiąca, Połczyn-Zdrój, Tuczno, Borne Sulinowo, Ińsko, Postomino, Tychowo, Brojce, Kalisz Pomorski, Przelewice, Wałcz (gmina wiejska),Brzeżno, Karlino, Przybiernów, Warnice, Cedynia, Karnice, Radowo Małe, Węgorzyno, Chociwel, Kozielice, Rąbino, Widuchowa, Chojna, Krzęcin, Recz, Wierzchowo, Choszczno, Lipiany, Resko, Wolin, Czaplinek, Łobez, Sławno (gm. wiejska), Złocieniec, Człopa, Malechowo, Sławoborze, Darłowo (gmina wiejska,) Marianowo, Stara Dąbrowa.

Gminy należące do SSW – obszar przejściowy:
Boleszkowice, Darłowo (gmina miejska), Golczewo, Mieszkowice, Pyrzyce, Rymań, Świeszyno, Wałcz (gmina miejska).

 

Na wszystkich kreatywnych przedsiębiorców, którzy stale obmyślają nowe produkty i usługi czekają konkursy badawczo rozwojowe. Tu uzyskasz najwyższe dofinansowanie – do 85%, ponieważ przyczyniasz się w największym stopniu do rozwoju innowacyjnej gospodarki. W przygotowaniu prototypu Twojego produktu – może to być nowe urządzenie, nowa usługa, nowy proces w firmie – pomogą autorytety naukowe. Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że produkujesz deskorolki ale od zawsze nurtuje Cię pytanie, czy mogłyby one latać, jak to miało miejsce w filmie Powrót do przyszłości.

 

annakalinowska122Masz jakąś wstępną koncepcję, znasz się trochę na fizyce ale nie na tyle, aby swoje pomysły dowieść naukowo. Z pomocą mogą przyjść naukowcy, którzy wykonają stosowne obliczenia, opracują model takiej latającej deskorolki w warunkach laboratoryjnych, wskażą materiały z jakich należy ją wykonać. Później wspólnymi siłami zbudujecie prototyp. Jeśli zadziała jak planowałeś, wdrożysz ją do własnej produkcji lub udzielisz licencji na produkcję innym firmom. Za unijne pieniądze pokryjesz: koszty zlecenia prac uczelni, koszty wynagrodzeń pracowników Twojej firmy zaangażowanych w budowę prototypu (np. konstruktor), koszty materiałów potrzebnych do wykonania innowacyjnej deskorolki oraz materiałów na przeróbki/poprawki, koszty ogólne (administracja, media, podatki, amortyzacja).

 

Dodam – jako ciekawostkę wakacyjną – że latająca deskorolka istnieje. Nazywa się Hoverboard a jej twórcą jest Lexus. Lata nad wodą i nad specjalnie zaprojektowanym skateparkiem. Jestem pewna, że moje i Wasze dzieci chętnie by ją przetestowały.
Ostatni z konkursów, który pragnę polecić skierowany jest do firm i osób potrafiących wykorzystać wodny potencjał regionu oraz jego walory lokalne. Nabór wniosków prowadzi do 21 lipca 2017 Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta” w Kołobrzegu. Każdy pomysł nawiązujący do tradycji morskich, rybackich ma szansę na 50% dofinansowanie.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowmi informacjami na temat konkursów trwających i planowanych w najbliższym czasie. Życzę dużo słońca, wypoczynku niezbędnych do podjęcia kolejnych zawodowych wyzwań.

 

Anna Kalinowska – Właściciel Firmy Konsultingowej Quadrivium

 

Registration disabled