Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Majówka na rowerze!

PrzystanwJamnie1Przed nami majówka, jakże inna od wszystkich które pamiętamy. Epidemia pozbawi nas wielu tradycyjnych aktywności. Wyjazdy w góry w zasadzie z perspektywy mieszkańca Pomorza Środkowego są niemożliwe – schroniska górskie są zamknięte, tak jak pensjonaty i hotele, nie spotkamy się nad jeziorem w gronie znajomych przy skwierczącym grillu, w Mielnie możliwości spędzania wolnego czasu też są ograniczone. Ale na szczęście w okolicach Koszalina jest sporo ciekawych tras rowerowych i to może być ciekawa opcja dla tych, którzy nie chcą korzystać z „domowego grillowania”.

PrzystanwJamnie2

Dla osób, które chcą wyruszyć na krótką, rekreacyjną wycieczkę polecam przejażdżkę do przystani w Jamnie. Z centrum Koszalina możemy wyruszyć urokliwą ścieżką rowerową z Parku Książąt Pomorskich, skąd jedziemy wzdłuż Dzierżęcinki aż pod wiadukt drogi ekspresowej S6. Dalej ścieżka rowerowa kieruje nas nasypem do ulicy Na Jamno. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Jamna. Tam drogowskazy pokierują nas na przystań. Długość tej trasy to ok. 9 km w jedną stronę, a trasa jest łatwa – bez dużych podjazdów. Należy tylko zachować ostrożność na końcowym odcinku wiodącym drogą publiczną – nie ma tu niestety ścieżki rowerowej i chodnika.
Dla bardziej wytrwałych rowerzystów polecam trasę wokół jeziora Jamno. Początek trasy jest taki sam jak opisany powyżej, w Jamnie nie kierujemy się na przystań lecz ścieżką rowerową kierujemy się w stronę Łabusza, gdzie na końcu skręcamy w prawo na drogę gruntową wiodącą do Osiek. Po drodze miniemy rzeczkę Unieść, a po dotarciu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo. Tu na szczęście mamy ścieżkę rowerową, która poprowadzi nas przez Łazy, Unieście, Mielno z powrotem do Koszalina. Trasa ta liczy około 45 km i należy być przygotowany na to, że na odcinku Łabusz – Osieki będzie trudny teren. Przydadzą się rowery górskie!
Pamiętajmy oczywiście o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności!

 

tekst i foto: Wojciech Sokołowski

{gallery}MAJOWKA2020{/gallery}

Registration disabled