Zamek w Malborku to miejsce nadal tłumnie odwiedzane. Co ważne, obiekt mozna zwiedzać nawet teraz. Czy warto się tam wybrać, oraz co jest godne polecenia? Zapraszamy do lektury krótkiego tekstu. Zamek Malbork znowu otwiera swoje bramy – te z dębiny i żelaza, a nie tylko wirtualne. Od piątku, 8 maja, dostępna będzie dla publiczności nowa, atrakcyjna trasa zwiedzania zespołu zamkowego. Goście muzeum będą mogli eksplorować: część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, a w dodatku – nadzwyczaj rzadko odwiedzane – fosy i międzymurza. Szlak zamkowy ma swój początek – tak jak dotychczas – w Centrum Obsługi Zwiedzających, gdzie można kupić bilety (dostępne także online), otrzymać niezbędne informacje, skorzystać z toalety i pobrać profesjonalnie odkażone audio-przewodniki, prowadzące później przez przestrzenie warowni nad Nogatem. Zwiedzający – w kontrolowanej przez pracowników muzeum liczbie i w odpowiednim rozproszeniu – rozpoczynają peregrynację od Wału Plauena, podziwiając wschodnią panoramę zespołu zamkowego, przechodzą mostem przez Bramę Snycerską i dalej – na Przedzamczu – poznają z zewnątrz Karwan a także pozostałe ulokowane tam budynki. Imponujący przejazd bramny wprowadza zwiedzających na dziedziniec Zamku średniego, czyli do samego centrum władzy państwa zakonnego w Prusach.
Po zapoznaniu się z architekturą tej części zamku, a zwłaszcza z bryłami Pałacu Wielkich Mistrzów i skrzydła zachodniego z ukrytym w nim Wielkim Refektarzem, goście pokonują kolejny przejazd, by znaleźć się w międzybramiu Zamku Wysokiego. Tam mogą podziwiać najstarszy portal w całym zamku. Zaraz potem wkraczają na dziedziniec klasztoru – to znaczy Zamku Wysokiego, w którym niegdyś mieszkał główny konwent krzyżacki w Prusach i na Pomorzu. Dalsza trasa wiedzie malowniczymi tarasami wokół bryły Zamku Wysokiego, pozwalając zwiedzającym na wizytę w kaplicy św. Anny, z jej dwoma znakomitymi portalami i z płytami nagrobnymi wielkich mistrzów.
Wędrówka tarasami pozwala także poznać cmentarz konwentu malborskiego, z eksponowanymi tam płytami nagrobnymi z różnych okresów historycznych, oraz pełen uroku, zaciszny ogród wielkich mistrzów. Finałowa część trasy zamkowej poprowadzona została przez fosy i międzymurza Zamku Wysokiego. Są to zakątki absolutnie niezwykłe, do tej pory nadzwyczaj rzadko odwiedzane przez turystów. W tych miejscach otwiera się przed zwiedzającymi zupełnie nowa perspektywa spojrzenia na stolicę państwa zakonnego i rezydencję polskich królów. Uważne oko zwiedzającego dostrzeże w fosach sekretnych mieszkańców zamku: rośliny i zwierzęta, których istnienia zazwyczaj nikt się nawet nie domyśla. Mocnym akcentem finałowym owej trasy jest widok na zachodni szczyt Pałacu Wielkich Mistrzów i fasady zachodnich skrzydeł Zamku Wysokiego i Średniego.
Zwiedzanie odbywa się przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa sanitarnego.
Warta polecenia jest też trasa historyczna. Zakończyło się oblężenie Malborka prowadzone przez roty podstępnych wirusów. Owszem, wróg nadal próbuje szkodzić światu, ale nie poddajemy się. Po majowym otwarciu bram na dziedzińce, tarasy i fosy, nadchodzi czas otwarcia furt do wnętrz zamkowych i czas przywrócenia pełnej trasy zwiedzania Muzeum Zamkowego! Od piątku 19 czerwca nasi goście będą mogli eksplorować niemal wszystkie zakamarki dawnej stolicy zakonu krzyżackiego i jednej z rezydencji królów Polski.
Trasa historyczna, jaką przywracamy, ma swój początek – tak jak dotychczas – w Centrum Obsługi Zwiedzających. Można tam kupić bilety (dostępne także online), otrzymać niezbędne informacje, zostawić bagaż, skorzystać z toalety i pobrać profesjonalnie odkażone audio-przewodniki. Po zamku nie oprowadzają jeszcze ludzie i trzeba korzystać z pomocy elektroniki. Naturalnie, podczas Państwa wizyty w Muzeum Zamkowym zachowywane są wszelkie zasady bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa sanitarnego.
Zwiedzający – w odpowiednim rozproszeniu – rozpoczynają swoją peregrynację od Przedzamcza, a potem wkraczają przez imponujący przejazd bramny na dziedziniec Zamku Średniego, czyli do samego centrum władzy państwa zakonnego w Prusach. Tu mogą obejrzeć między innymi Wielki Refektarz i Pałac Wielkich Mistrzów – obiekty stanowiące prawdziwe arcydzieła architektury gotyckiej. Dostępne są także pomieszczenia dawnej infirmerii. W skrzydle wschodnim czekają na gości: znakomita kolekcja artystycznych wyrobów z bursztynu, wystawa broni europejskiej oraz ekspozycja uzbrojenia orientalnego. Po przejściu przez most nad tzw. Suchą Fosą, zwiedzający wkraczają do Zamku Wysokiego, czyli siedziby głównego konwentu krzyżackiego w Prusach i na Pomorzu.
Tam dostępne są malownicze tarasy wraz z kaplicą grzebalną wielkich mistrzów, główny dziedziniec i krużganki, ale nade wszystko wnętrza klasztorne: kościół Najświętszej Marii Panny, refektarz konwentu – niegdyś funkcjonujący okazjonalnie jako kapitularz, kuchnia, cela więzienna, izby dostojników zakonnych i sale ulokowane na drugiej kondygnacji. Na wielu zwiedzających szczególne wrażenie robi mroczne wnętrze wieży sanitarno-obronnej Gdanisko. Natomiast wszyscy goście zamku zachwycają się piwnicami pod skrzydłem zachodnim Zamku Średniego. To właśnie przez nie zwiedzający wychodzą do fos zamkowych i dalej – nad Nogat. Właśnie stamtąd – z fos i znad rzeki – szczególnie wyraźnie można dostrzec całe piękno i majestat Zamku Marii.
Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia zamku, sprzedaży biletów oraz czasie i regułach zwiedzania znaleźć można na stronie: www.zamek.malbork.pl .