Mielno szykuje się do sezonu

wojtmielnaO nadchodzącym sezonie i zmianach w Mielnie rozmawiamy z wójtem, panią Olgą Roszak-Pezałą
Jakiego sezonu spodziewa się Mielno? 

– Spodziewamy się udanego sezonu. Ilość rezerwacji, zapytań o wolne miejsca, czy próśb o potwierdzenie tego, czy dany obiekt istnieje w naszej ewidencji, może prognozować, iż tego lata odwiedzi nas więcej gości niż w minionych sezonach.

– Jak więc Mielno przygotowuje się do tegorocznego sezonu?
– Do sezonu, który można powiedzieć – ze względu na słoneczną – aurę już się rozpoczął, gmina Mielno, jest w pełni przygotowana. Na prawdziwe apogeum tj. w lipcu i sierpniu szykujemy: 16 stanowisk ratowniczych, obsługiwanych przez ok. 70 ratowników, 7 kąpielisk i 9 miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Plaże będą strzeżone przez całe wakacje od godz. 9.30 do 17.30.

Dodatkowo główna plaża w Mielnie (przy ul. Kościuszki) będzie strzeżona od końca czerwca do połowy września. Novum – na promenadzie w Mielnie zostanie uruchomiony wieczorny punkt obserwacyjny (dla ratowników) w godz. 18 – 21. Aby zadbać o czystość plaż, jak i komfort wypoczynku naszych gości zakupiliśmy w tym roku maszynkę do sprzątania plaż i oraz zamiatarkę ulic. Przy plażach będzie 9 stałych sanitariatów (z czego 5 w Mielnie) oraz ok. 50 toalet przenośnych. Mieleński Ośrodek Sportu i Rekreacji w wakacje posiłkuje się zatrudnieniem dodatkowych osób, które trzy razy w ciągu dnia sprzątać będą główne ulice, plaże, promenadę. Łącznie będzie to sztab ok. 66 osób. W sezonie wakacyjnym na plażach gminy Mielno będzie aż 1200 sztuk stelaży z workami na śmieci, gdyż dziennie zbieramy ok. 6 ton odpadów.  Zejścia i dojścia na plaże – od Łaz do Gąsek – są w pełni przygotowane i zmodernizowane w miejscach , gdzie było to konieczne.

– A remonty chodników, dróg?
– Wykonaliśmy potrzebne remonty chodników i dróg gminnych. Zachwyci turystów na pewno przebudowana ulica Południowa w Sarbinowie, oświetlone ulice w Mielenku i Niegoszczy, nowe wiaty przystankowe w naszych miejscowościach. Zadbaliśmy także o odkorkowanie dojazdu do centrum Mielna (w pasie drogowym ul. B. Chrobrego) na odcinku od ul. 1 Maja do ul. Wojska Polskiego). I tu uwaga nastąpi w centrum m. in. zmiana zasad organizacji ruchu, zamontowane zostaną barierki i likwidacji ulegnie przejście dla pieszych przy postoju taksówek.
Ponadto koniecznie na spacer trzeba się wybrać do Chłopów, gdzie Urząd Morski w Słupku zmodernizował przystań rybacką i wybudował dwupoziomowe molo.
– Czy Mielno zmienia się, czy też nadal pozostaje odbierane jako miejscowość o charakterze rozrywkowym, pełnym młodych ludzi, dyskotek i imprez?

– Wizerunek Mielna mocno się zmienia. Z roku na rok odwiedza nas coraz więcej turystów poszukujących aktywnych form wypoczynku, wracają do nas rodziny z dziećmi. Te zmiany cieszą. Chcemy i będziemy zabiegać o tego typu wczasowiczów i dla nich też modyfikujemy ofertę. To także konsekwentnie realizowana Strategia Rozwoju Gminy Mielno, która jest wynikiem szerokich konsultacji z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi.

– Jak wiele rodzin, mieszkańców gminy prowadzi własne ośrodki? Czy poza sezonem coś się w Mielnie dzieje, bo przejeżdżając przez miejscowość poza sezonem, widać na ogół pozamykane lokale i budki?

– W chwili obecnej znajduje się w naszej ewidencji ponad 1100 obiektów. Przedsiębiorcy świadczący w tych obiektach usługi na rzecz turystów, zyskują nie tylko potwierdzenie swojej wiarygodności, ale także dodatkową promocję.

Poza wysokim sezonem również organizujemy wiele prestiżowych i cyklicznych już przedsięwzięć jak np.: Międzynarodowy Zlot Morsów, Bałtycki Festiwal Gitary Elektrycznej, Nadmorski Zlot Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych. Dbamy o przełamanie stereotypu, że morze jest atrakcyjne tylko latem. I coraz więcej osób się o tym przekonuje!

– Dlaczego warto wybrać się nad polskie morze?

– Warto, bo nasze morze jest piękne, i co dzisiaj ważne wypoczynek nad polskim Bałtykiem jest bezpieczny. Bo są takie krajobrazy morskie które zapierają dech w piersiach, i są takie wschody i zachody słońca, których kolory pozostają w pamięci na zawsze, bo jest taki szum fal i zapach morskiej bryzy dla którego będziecie Państwo gotowi wrócić tu do nas nie jeden raz. Gmina Mielno zaprasza do podziwiania tych cudów natury o każdej porze roku i do aktywnego wypoczynku w nadmorskich miejscowościach. Polecamy też poszukiwanie bursztynów, spacery brzegiem Bałtyku, sporty morskie, piesze wędrówki po zielonej okolicy, leśne trasy rowerowe, kiteboarding, wędkowanie, poznanie tradycji rybackich regionu, zwiedzanie latarni morskiej, czy grodziska słowiańskiego. Zaś popołudniami i wieczorami proponujemy dobrą zabawę uczestnicząc w imprezach Mieleńskiego Lata Artystycznego. Do tego… czeka na Państwa komfortowa baza obiektów noclegowych i nowoczesne zaplecze uzdrowiskowo – hotelowe.

– Jak Pani wójt myśli, skąd taka popularność Mielna jako miejsca wypoczynku?

– Marka miejsca budowana jest od lat. To zasługa życzliwych i otwartych na drugiego człowieka mieszkańców, którzy prowadzą swoje interesy z pokolenia na pokolenie. Zatem dobrze wiedzą jak wypromować swoją ofertę na wymagającym rynku usług hotelarskich i gastronomicznych. To także urok miejsca i geograficznego usytuowania – między morzem a jeziorem. To także czyste i szerokie plaże, zróżnicowana oferta artystyczna oraz smaczna kuchnia oferująca bałtyckie ryby prosto z kutra.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

 

Registration disabled