Modelarska pasja

fotossRozmowa z Wojciechem Sokołowskim, modelarzem, jednym z  organizatorów corocznego  Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego w Koszalinie.

– W tym roku odbędzie się w Koszalinie siódma już edycja Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Czego możemy się spodziewać?

– Zawody zostaną rozegrane w dniach 26-27 maja w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Sportowej w Koszalinie. W tych dniach też mieszkańcy Koszalina mogą obejrzeć wystawione prace, a będzie co podziwiać – od modeli samolotów, pojazdów i okrętów po figurki i statki kosmiczne. Głównym organizatorem jest Koszaliński Pluton Modelarski , czyli sekcja BSMH „Perun”, a wspomagają nas – Szkoła Podstawowa nr 23, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Politechnika Koszalińska.

– Co tak fascynującego jest w modelarstwie?

– Dla mnie to, że można zobaczyć pojazdy, samoloty i okręty w trzech wymiarach. Nie zawsze można obejrzeć dany sprzęt w rzeczywistości – bo jest daleko, bo już go nie ma – a model, choć pomniejszony oddaje lepiej wygląd obiektu niż fotografia.

– Co lepiej wybrać? Model czołgu, samolot, papierowe modelarstwo, a może figurki?
– Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – każdy modelarz wybiera sobie zakres zainteresowań, modele jakie lubi robić. Ja w większości przypadków wykonuje modele polskiej broni pancernej i polskich samolotów po 1945 roku. Ale są koledzy, którzy wykonują modele tylko jednego samolotu – np. Spitfire’a w różnych wersjach i malowaniach.

DSC03878

– To kosztowna zabawa?
– Modelarstwo to hobby, a każde hobby jest kosztowne. Oczywiście junior, który zaczyna zabawę z modelarstwem może się ograniczyć do modelu za 20-30 zł i skleić go bez dodatków. Na początku modelarskiej drogi to właściwe postępowanie. A później? Wszystko zależy od zasobności portfela – można na modele wydawać tysiące złotych ale też można budować je od podstaw. Wymaga to większego wkładu pracy własnej ale pozwala ograniczyć koszty.

– To czasochłonne hobby?
– Modelarstwo na wysokim poziomie musi być czasochłonne – pomijając już sam proces budowy modelu to trzeba również pamiętać, że wcześniej przygotowujemy dokumentację. Bez niej nie powstanie dobry model. Modelarz musi być cierpliwy i opanowany. Modeli nie wykonuje się na czas. Za szybkie wykonanie nie zdobywa się żadnych nagród. W modelarstwie obowiązuje zasada: „Kilka razy przymierz, raz przyklej”.

DSC03848

– Jakie techniki są popularne w modelarstwie? Wiem, że w modzie jest wszelkiego rodzaju „brudzenie” modeli, uwydatnianie brył np wash, suchy pędzel i inne.
– Współczesne modelarstwo to nie tylko sklejenie i pomalowanie modelu. Dobry modelarz powinien posiadać umiejętności, które pozwalają wykonać model jako pomniejszoną wersje rzeczywistego pojazdu, czy samolotu. Dlatego kładzie się nacisk na „urealnienie” modelu – wszelkiego rodzaju ślady eksploatacji, cieniowanie powierzchni, zabrudzenia. Dobrze wykonany model nie może być „zabawką” – na przykład czołg, powinien wyglądać jakby przed chwilą wrócił z poligonu. Powinien być zabłocony, blachy pancerza powinny być porysowane. Oczywiście wszystko powinno być w miarę realne, najlepiej udokumentowane zdjęciami.

– To nie jest trochę niepoważne, zwłaszcza dla mężczyzn w pewnym wieku?
– Modelarstwo to jak wcześniej wspomniałem hobby. Każde hobby to poświęcenie czasu. W przypadku modelarstwa nawet dużej jego ilości. Ale każdy człowiek powinien mieć jakieś zainteresowania. Czasami spotykamy się ze stwierdzeniem, że „bawimy się samolocikami”. Ale ktoś kto zobaczy efekty naszych prac zmienia zdanie. Modelarz to jednocześnie badacz historii i techniki. Przygotowując się do wykonania modelu poświęcamy dużo czasu na zbadanie historii rzeczywistej maszyny. I dlatego między innymi modele często są uzupełnieniem wystaw muzealnych. Koszaliński Pluton Modelarski współpracuje z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, gdzie na trzech wystawach tematycznych (poświęconych polskiej broni pancernej z Września 1939 roku, Polskiej Marynarce Wojennej i Morskiemu Dywizjonowi Lotniczemu) znajdują się wykonane przez nas modele.

viibfm plakat

– Karton, czy plastik? Co wybrać?
– Modelarstwo kartonowe i modelarstwo plastikowe to dwie odrębne gałęzie modelarstwa – różnią się materiałem z którego buduje się modele i stosowanymi technikami. Jednak w obu przypadkach trzeba poświęcić czas i wykazać się cierpliwością oraz umiejętnościami aby wykonać dobry model. I nie można powiedzieć, że modelarstwo kartonowe jest łatwiejsze od modelarstwa plastikowego. Odwrotnie stwierdzenie też jest oczywiście fałszywe. Jedyne prawdziwe stwierdzenie jest takie: „Oba rodzaje modelarstwa dają olbrzymią satysfakcję”.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Foto: Wojciech Kica ISMR Inowrocław, foto modeli: Wojciech Sokołowski

{gallery}MODELARSTWO{/gallery}

 

Registration disabled