Muzyczne sukcesy

Wiktor Dziedzic PhotoWielki sukces utalentowanych instrumentalistów w Czechach podczas 53 Międzynarodowego Konkursu Radiowego „Concertino Praga” 2019. I miejsce Wiktora Dziedzica i wyróżnienie Gabrieli Bortnowskiej.
Wiktor Dziedzic z klasy dr Natana Dondalskiego otrzymał I miejsce w kategorii skrzypiec w 53 Międzynarodowym Konkursie Radiowym ,,Concertino Praga” 2019 dla Młodych Muzyków. Wiktor otrzymał także dwie nagrody specjalne: nagrodę Fundacji Viktora Kalabisa i Zuzany Ruzickovej oraz nagrodę EMCY (Europejskiej Unii Konkursów Muzycznych dla Młodych Muzyków).  W tym samym konkursie Gabriela Bortnowska ucząca się pod kierunkiem mgr Pawła Bortnowskiego otrzymała wyróżnienie w kategorii fortepianu.

Konkurs ,,Concertino Praga” objęty jest patronatem Europejskiej Unii Nadawców oraz EMCY. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1966 r. 

Konkurs organizowany jest przez Czeskie Radio przy wsparciu Czeskiego Ministerstwa Kultury, Ambasad Polski, Niemiec, Bułgarii oraz wielu innych instytucji. 

Jest on skierowany do młodych wykonawców i ma na celu wyławianie oraz promocję talentów muzycznych. Międzynarodowe Jury złożone z jurorów prestiżowych konkursów oraz wybitnych pedagogów i producentów radiowych odsłuchuje anonimowe nagrania radiowe i na ich podstawie wybiera zwycięzców. 

 

Foto Gabriela Bortnowska

Oprócz repertuaru dowolnego uczestnicy zobowiązani są do wykonania wyznaczonego utworu kompozytora czeskiego.

 

Wiktorowi podczas dokonywania nagrań akompaniowała pianistka mgr Magdalena Bortnowska. Nagrodą dla Wiktora za otrzymane I miejsce jest zaproszenie go do udziału w uroczystym koncercie laureatów w Pradze w czerwcu tego roku, gdzie wystąpi z Praską Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Narodowej Sali Koncertowej Rudolfinum. Będzie mieć również okazję do występów podczas koncertów w ramach South Bohemian Festival, które odbywać się będą w czerwcu tego roku w salach koncertowych zamków w Południowych Czechach.

 

 

 

 

 

Natomiast Biance Szalaty udało się zdobyć Grand Prix podczas III Międzynarodowego Konkursu Gitarowego „Sigitas Silinskas” w grupie V – do lat 30.

Bianka Szalaty

Konkurs odbył się w dniach 20-23.02.2019 w Wilnie i składał się z dwóch etapów. Należało wykonać łącznie półgodzinny program, zawierający utwór klasyczny. Do finału zakwalifikowało się sześcioro gitarzystów z Polski, Francji, Japonii i Białorusi.

 

Lucyna Górska,nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Koszalinie.

 

Registration disabled