Najważniejsze to co w środku

30715242 1591031577618200 2508679333757845504 nTej zasadzie hołduje koszaliński producent styropianu- firma ARBET, która dba o społeczną odpowiedzialność biznesu. W ramach CSR kojarzona jest z dwoma fenomenalnymi projektami, znanymi mieszkańcom Koszalina, regionu i całej Polski. Bo biznes to nie tylko zarabianie, lecz dawanie z siebie tego, co najlepsze. Pierwszy z projektów to ARBET Z KULTURĄ. W ramach tej inicjatywy, fabryka stara się wspierać i promować wszelkie działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, w tym takie, w których angażowanych jest wiele osób zainteresowanych szeroko pojętą kulturą, sztuką, sportem amatorskim, a także innymi działaniami o dobrej energii.

I tak na przykład ARBET Z KULTURĄ wsparł kilka tygodni temu inicjatywę „Odjazdowa Sztuka Koszalińska”. Pomysł ten został nagrodzony Złotym Wilkiem w kategorii „Kultura” (najlepszy projekt o tematyce kulturowej w Polsce) oraz Srebrnym Wilkiem (najlepszy młodzieżowy projekt w województwie zachodniopomorskim).

Osobą od samego początku zainteresowaną zaangażowaniem ARBETu w kulturę jest Grzegorz Funke, jeden z udziałowców fabryki. To biznesmen, doktor nauk technicznych, ale również twórca, podróżnik i nietuzinkowy człowiek. Jest pasjonatem oddanym sztuce, fotografem z ponad 50-letnim dorobkiem i osobą zasłużoną dla kultury Koszalina. Jego zdjęcia wypełniają kalenadarz ARBETU pod tytułem „Dzieci Świata”. Jeden egzemplarz tego wydawnictwa, skierowanego do klientów i przyjaciół ARBETu trafił na początku tego roku na aukcję WOŚP. Prócz kalendarza twórca przekazał wówczas album „Moja podróż. Przez sześć kontynentów do Swisłoczy” oraz zdjęcie ze strony kalendarza z miesiąca sierpnia, formatu 60×80 cm.

wospWarto nadmienić, że ARBET od lat z wielkim zaangażowaniem wspiera na różne sposoby ośrodek zlokalizowany w Wandzinie, koło Człuchowa. Znajdują tam miejsce osoby szczególnie doświadczone przez los i wykluczone społecznie. Ośrodek ten działania na rzecz osób niepełnosprawnych, opieki nad chorymi, działając też na rzecz promocji zdrowia i wspomagając osoby wykluczone społecznie,rozwijając ruch wolontariatu. „Szkoła Życia” – bo taką nazwę nosi ośrodek w Wandzinie – była przez ARBET wielokrotnie wspomagana m.in. materiałami budowlanymi, a pomoc dla tej placówki to jeden z priorytetów fabryki.

 

W ostatnim czasie Grzegorz Funke miał też wystawę zdjęć właśnie we wspomnianym ośrodku w Wandzinie. Miała ona tytuł: „Chiny – tradycja i kultura”. Współpraca artysty z Ośrodkiem Readaptacji Stowarzyszenia  Solidarni „PLUS” Szkoła Życia w Wandzinie trwa nieprzerwanie od dwudziestu lat. Grzegorz Funke za swoją działalność został nawet odznaczony – w roku 2008 został wyróżniony medalem „Ludzie dla Ludzi”. Na tym jednak nie koniec, bo od początku tego roku Grzegorz Funke rozpoczął cykl spotkań na temat fotografii w kawiarni „Kawa z duszą” w Koszalinie. W każdą drugą środę kolejnych miesięcy partner wydarzenia, ARBET Z KULTURĄ, zaprasza do tej kawiarni na rozmowy z artystą.

arbetsport

Projekt ARBET z KULTURĄ to również promocja sportu. Rolą odpowiedzialnego przedsiębiorstwa jest wspieranie społeczności lokalnej. ARBET stara się dbać o to szczególnie mocno, tym bardziej że jest w 100% polską firmą z polskim kapitałem. Jednym ze sposobów wspierania społeczności lokalnej jest propagowanie zdrowego trybu życia, sportu, oraz rekreacji. Od kilku lat działa nieformalnie drużyna ARBET Team, zrzeszająca coraz to większą grupę sportowców-amatorów. Biegacze, kolarze, surferzy, kijkarze, zawodnicy sportów nietypowych – cała ta ekipa jest coraz bardziej widoczna na trasach i boiskach całego kraju.
Dwuosobowy projekt Gołaszyniacy na szlaku– czyli przedsięwzięcie Juliana i Barbary Andrzejewskich to coroczna wyprawa rowerowa na coraz dłuższym dystansie. Początkowo państwo Andrzejewscy podróżowali tylko po terenie Polski, w ostatnich latach ich eskapady już wykroczyły poza granice kraju. Drużyna kolarska to aktualnie najliczniejsza grupa sportowców ARBET Team. W sezonie wiosenno-letnim i jesiennym rowerzyści ARBETu ścigają się na zawodach MTB i maratonach, szykują się też rajdy, w których nie będzie liczyć sie wynik a tylko udział i ukończenie dystansu.

Banner v4ARBET stara się swoimi działaniami pokazać, że firma to nie tylko produkcja i sprzedaż styropianu. To wspieranie ludzi, środowisk lokalnych, promocja kultury i sportu. Jak najwięcej takich pomysłów, oraz firm idących drogą odpowiedzialności społecznej w biznesie.

 

Opracował: Tomasz Wojciechowski

 

Więcej informacji: www.prawdziwystyropian.pl, oraz Arbet z kulturą .

link do rozmowy z Grzegorzem Funke: tutaj.

Registration disabled