Nie ma badania na zdrowie

marekjanuspraxis1Rozmowa z Markiem Janusem, lekarzem chirurgiem, prezesem Prywatnej Lecznicy Chirurgicznej Praxis w Koszalinie. 

– Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości zdrowotnych jest ból brzucha. Gdy boli, czy powinniśmy od razu panikować, doszukiwać się poważnych kłopotów ze zdrowiem?
– Gdy nas coś boli, to na ogół wpadamy w panikę. Tymczasem brzuch zaczyna się tak naprawdę na łuku żebrowym a kończy na miednicy. Przyczyn bólu może być wiele, choćby niestrawność, tak zwany błąd dietetyczny- czyli po prostu coś, co w danym momencie zaszkodziło. Inne objawy dotyczą wrzodów żołądka czy kamicy pęcherzyka żółciowego. Jeśli ból jest incydentalny, to nie powód do paniki. Gorzej, jeśli ból brzucha powtarza się cyklicznie, rytmicznie -w danej porze dnia, po posiłku lub wypróżnieniu – należy szybko udać się do lekarza. Ból w dołku podsercowym bywa oznaką poważnych dolegliwości.

– Jakie choroby w obrębie jamy brzusznej są więc najczęstsze?
– Kamica pęcherzyka żółciowego, zaraz za tym plasuje się choroba żołądka i dwunastnicy, czyli wrzody a nawet nowotwory. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszego krwawienia z przewodu pokarmowego. Ważna jest odpowiednia diagnostyka.
– Ma Pan na myśli USG lub kolonoskopię?
– W chirurgii mawiamy że pacjent z bólem brzucha to taka “konserwa bez etykiety”, czyli by go zbadać trzeba zajrzeć do środka. Najczęściej poprzez gastroskopię, kolonoskopię lub USG. Od razu zaznaczam, że nie ma jednego badania na stan zdrowia. Zarówno gastroskopia jak też USG się uzupełniają. USG to badanie narządów takich jak choćby trzustka, nerki. Natomiast gastroskopia pozwala na zbadanie przełyku, żołądka i dwunastnicy.
– Czy ból brzucha oznacza przepuklinę lub zapalenie wyrostka robaczkowego?
– Zapalenie wyrostka robaczkowego jest dolegliwością bardzo powszechną. Na szczęście śmiertelność wynosi tu tylko- lub aż- 0,1 % czyli umiera jedna osoba na tysiąc. Przepuklina z kolei- też częsta, jest łatwa do rozpoznania, nawet przez samego pacjenta. Ból przepukliny i ból brzucha świadczy o jej uwięźnięciu, a to stan naglący. Zagraża to życiu pacjenta.
– Niebawem wkroczymy w okres świąteczny. Czy objadanie się niszczy nasz żołądek?
– Są osoby, które mają alergię pokarmową ale też bardzo wiele osób ulega modzie na różne diety, supelementy, jak też eleiminację z diety tłuszczów. Zalecam tu rozsądek, bo zamiast oczekiwanego efektu, możemy sobie tylko zaszkodzić. Oczywiście wszystko w nadmiarze szkodzi, także jedzenie. Stąd niestrawności i kłopoty jelitowe. Faktem jest tak zwany geograficzny rozkład chorób oraz powiązane z tym nawyki żywieniowe, kulinaria. To co jemy może w pewien sposób szkodzić. Ale już na przykład picie czerwonego wina do posiłku wspomaga trawienie. Natomiast mocne alkohole mają zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie. Ogólnoustrojowe działanie wywołuje zmiany w metaboliźmie, stąd bierze się na przykład kac.
– A czy można się ustrzec chorób przewodu pokarmowego?
– Tak. Poprzez właściwy tryb życia, redukcję stresu, odżywiając się regularnie oraz stosując kompletną dietę. Wskazana jest chwila odpoczynku w ciągu dnia. W teorii brzmi ładnie, prawda? Natomiast wiemy wszyscy, w jakim tępie pędzi świat dookoła. Niestety, na genetyczną skłonność do pewnych chorób nie mamy już wpływu.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

praxiszyczenia

Registration disabled