Nie odkładaj wizyty u chirurga!

Foto: wikipedia

W ostatnim czasie odnotowujemy duży wzrost zachorowań, wymagających interwencji chirurgicznej. Niewłaściwie leczone, lub co gorsza zbagatelizowane stany zapalne mogą doprowadzić do ciężkiego stanu zdrowia pacjenta. Mamy się czego obawiać? Tak, bo skórne stany zapalne się nasilają, sprzyja temu wysoka temperatura, potliwość i nieodpowiednie chłodzenie organizmu w sezonie letnim.

Dość częstym zjawiskiem jest problem wrastających paznokci., które na dodatek często są leczone nieodpowiednio. Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Do tego gdy się nasila, pojawiają się bóle palucha u stopy, co w końcu uniemożliwia chodzenie. Może też pojawić się ropna wydzielina wokół wału paznokciowego. Niestety, nie pomoże tu nic innego jak zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym. Wycina się brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem (tak zwane łyżeczkowanie).

Spora część zabiegów chirurgicznych dotyczy kaszaków. To zgrubienie, niewielki guzek, który powstaje pod skórą. Jeśli jest nieleczony, lub leczony nieudolnie, domowymi sposobami, może doprowadzić do kłopotów zdrowotnych. Trwałe jego usunięcie następuje podczas zabiegu chirurgicznego, poprzez wycięcie całego guzka z zawartością, lub ewentualne nacięcie i drenaż torbieli.

O wiele gorzej jest, gdy nie zrócimy uwagi na pierwsze symptomy poważniejszych dolegliwości, związanych na przykład z układem trawienia, czy krążenia. Ich zlekceważenie może zakończyć się śmiertelnym zejściem.

Niestety, dziś proponuje się pacjentowi głównie poradę przez telefon, a nie jest to prawdziwym leczeniem dolegliwości zdrowotnych. Trudno bowiem w formie teleporady rozpoznać chorobę wrzodową, czy kamicę pęcherzyka żółciowego.

Dlatego niestety jedynym rozwiązaniem jest nie czekanie, lecz jak najszybsze udanie się do specjalisty chirurga. Choć terminy wizyt bywają odległe, a koronawirus nie ułatwia szybkiego przyjmowania pacjentów z różnymi schorzeniami, nie zwlekajmy z problemami zdrowotnymi.

Pacjenci nie chcą też za wczasu przychodzić do specjalisty, tłumacząc się epidemią koronawirusa. Jednak obawa przed zarażeniem COVID-19 nie powinna przesłaniać nam troski o własne życie.

Nie zwlekajmy zatem z wizytą u chirurga i życzmy sobie na wzajem zdrowia!

Marek Janus,

lekarz chirurg, prezes Prywatnej Lecznicy Chirurgicznej „Praxis” w Koszalinie.

Registration disabled