Niecodzienna codzienność studentki filologii angielskiej

Marzena Lejkowska, studentka III roku filologii angielskiej na Politechnice Koszalińskiej zmaga się ograniczeniami wynikającymi z dziecięcego porażenia mózgowego. Pomimo tych przeciwności, realizuje swoje marzenie o edukacji. Bardzo wspierają ją w tym studenci i wykładowcy. Ostatnio uczelnia pomogła pani Marzenie spełnić jeszcze jedno marzenie – zebrano 20 tys. złotych na nowy elektryczny wózek inwalidzki.

Pani Marzena mieszka z koleżanką w jednym z koszalińskich akademików. Jej życie skupia się na studiach. – W tygodniu dużo czasu poświęcam nauce. W weekendy zazwyczaj przeglądam internet albo spędzam czas ze współlokatorką w akademiku – mówi studentka. – Mam dosyć standardowe zainteresowania. Nieraz, dla chwili odprężenia, włączę sobie lubianą przeze mnie muzykę bądź serial. Bardzo chętnie również obejrzę jakiś ciekawy film – dodaje.

Aktywność pani Marzeny jest ograniczona, ponieważ korzysta z manualnego wózka inwalidzkiego, który wymaga pomocy drugiej osoby. W pomieszczeniach nie jest to problemem – zazwyczaj pomaga jej rodzina, a kiedy mieszka w akademiku – współlokatorka i koleżanki ze studiów. Wyzwania pojawiają się po wyjściu z domu. – Zawsze wolę wychodzić z kimś. Przy krawężnikach, czy jakichś nierównościach na chodnikach nie poradziłabym sobie sama, a nawet jeśli, to byłoby mi bardzo trudno – wyjaśnia.

Sytuacja ma się jednak wkrótce zmienić. Dzięki zaangażowaniu studentów i wykładowców Politechniki Koszalińskiej bardzo szybko udało zebrać się 20 tys. złotych na nowy elektryczny, specjalistyczny wózek.

Pani Marzena nie kryje zaskoczenia i wdzięczności: – Ta inicjatywa wyszła od moich znajomych. Z początku nie wierzyłam, że uda się zgromadzić taką kwotę. Negatywne nastawienie do akcji trwało u mnie dosyć długo. Pewnego dnia zdecydowałam się jednak razem z koleżanką na założenie zbiórki na portalu internetowym. Pomyślałam: „zobaczymy, co z tego wyjdzie”.

„Wyszło” świetnie! Zebrane pieniądze spowodowały, że pani Marzena wybrała już jeden z kilku przedstawionych jej modeli wózków. Musi jedynie dostarczyć niezbędne dokumenty i w ciągu miesiąca ma otrzymać nowy sprzęt. Dzięki niemu będzie jej dużo łatwiej poruszać się samodzielnie poza domem. Studentka jakiś czas temu testowała taki wózek i wie, jak bardzo będzie jej on pomagać w codziennym funkcjonowaniu.

Wydział Humanistyczny bardzo promował tę akcję, aby miała ona jak największy rozgłos. W ramach zbierania środków nie tylko na wózek, ale też i na rehabilitację, czy dodatkowy sprzęt dla studentki, odbyło się kilka akcji – w tym aukcja książek. Wzięli w niej udział m.in. wykładowcy. – Bez nich ta zbiórka nie zakończyłaby się takim sukcesem – podkreśla studentka.

Wśród studentów koszalińskiej uczelni jest więcej osób z niepełnosprawnościami. Pomaga im Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej. Jego kadra uważnie wysłuchuje problemów studentów i robi wszystko, co w jej mocy, aby je rozwiązywać.

To właśnie głównie te osoby organizują spotkania, na których planowane są działania w związku z potrzebami zgłaszanymi przez studentów z niepełnosprawnościami. Można się z nimi skontaktować telefonicznie lub przez adres e-mail, podany na stronie biura.

Oliwia Dybza, Joanna Łomako

Registration disabled