Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Niecodzienna codzienność studentki filologii angielskiej

Marzena Lejkowska, studentka III roku filologii angielskiej na Politechnice Koszalińskiej zmaga się ograniczeniami wynikającymi z dziecięcego porażenia mózgowego. Pomimo tych przeciwności, realizuje swoje marzenie o edukacji. Bardzo wspierają ją w tym studenci i wykładowcy. Ostatnio uczelnia pomogła pani Marzenie spełnić jeszcze jedno marzenie – zebrano 20 tys. złotych na nowy elektryczny wózek inwalidzki.

Pani Marzena mieszka z koleżanką w jednym z koszalińskich akademików. Jej życie skupia się na studiach. – W tygodniu dużo czasu poświęcam nauce. W weekendy zazwyczaj przeglądam internet albo spędzam czas ze współlokatorką w akademiku – mówi studentka. – Mam dosyć standardowe zainteresowania. Nieraz, dla chwili odprężenia, włączę sobie lubianą przeze mnie muzykę bądź serial. Bardzo chętnie również obejrzę jakiś ciekawy film – dodaje.

Aktywność pani Marzeny jest ograniczona, ponieważ korzysta z manualnego wózka inwalidzkiego, który wymaga pomocy drugiej osoby. W pomieszczeniach nie jest to problemem – zazwyczaj pomaga jej rodzina, a kiedy mieszka w akademiku – współlokatorka i koleżanki ze studiów. Wyzwania pojawiają się po wyjściu z domu. – Zawsze wolę wychodzić z kimś. Przy krawężnikach, czy jakichś nierównościach na chodnikach nie poradziłabym sobie sama, a nawet jeśli, to byłoby mi bardzo trudno – wyjaśnia.

Sytuacja ma się jednak wkrótce zmienić. Dzięki zaangażowaniu studentów i wykładowców Politechniki Koszalińskiej bardzo szybko udało zebrać się 20 tys. złotych na nowy elektryczny, specjalistyczny wózek.

Pani Marzena nie kryje zaskoczenia i wdzięczności: – Ta inicjatywa wyszła od moich znajomych. Z początku nie wierzyłam, że uda się zgromadzić taką kwotę. Negatywne nastawienie do akcji trwało u mnie dosyć długo. Pewnego dnia zdecydowałam się jednak razem z koleżanką na założenie zbiórki na portalu internetowym. Pomyślałam: „zobaczymy, co z tego wyjdzie”.

„Wyszło” świetnie! Zebrane pieniądze spowodowały, że pani Marzena wybrała już jeden z kilku przedstawionych jej modeli wózków. Musi jedynie dostarczyć niezbędne dokumenty i w ciągu miesiąca ma otrzymać nowy sprzęt. Dzięki niemu będzie jej dużo łatwiej poruszać się samodzielnie poza domem. Studentka jakiś czas temu testowała taki wózek i wie, jak bardzo będzie jej on pomagać w codziennym funkcjonowaniu.

Wydział Humanistyczny bardzo promował tę akcję, aby miała ona jak największy rozgłos. W ramach zbierania środków nie tylko na wózek, ale też i na rehabilitację, czy dodatkowy sprzęt dla studentki, odbyło się kilka akcji – w tym aukcja książek. Wzięli w niej udział m.in. wykładowcy. – Bez nich ta zbiórka nie zakończyłaby się takim sukcesem – podkreśla studentka.

Wśród studentów koszalińskiej uczelni jest więcej osób z niepełnosprawnościami. Pomaga im Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej. Jego kadra uważnie wysłuchuje problemów studentów i robi wszystko, co w jej mocy, aby je rozwiązywać.

To właśnie głównie te osoby organizują spotkania, na których planowane są działania w związku z potrzebami zgłaszanymi przez studentów z niepełnosprawnościami. Można się z nimi skontaktować telefonicznie lub przez adres e-mail, podany na stronie biura.

Oliwia Dybza, Joanna Łomako

Registration disabled