
Okres wakacji, piękna słoneczna pogoda i słońce sprzyjają temu że zapominamy o panującej epidemii koronawirusa. Jednak COVID-19 nadal istnieje, a nie lekceważenie zasad bezpieczeństwa, takich jak brak maseczki chroniącej usta i nos, lub innej formy zabezpieczenia dróg oddechowych, to prosty krok do tego by być jedną z zarażonych osób.
Niestety, zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich widać, jak turyści lekceważą przepisy. Taki brak ochrony nosa i ust, brak zachowania odpowiedniego dystansu wobec innych, to po prostu zero wyobraźni. Wiele osób wybiera więc odludnie miejsca i plaże, gdzie są mniej narażone na zagrożenie. Oczywiście, wszyscy już jesteśmy zmęczeni całą tą sytuacją , chcielibyśmy na urlopie zapomnieć o koronawirusie. Ale o zdrowie swoje i swoich bliskich należy dbać. Stąd policyjne kontrole.
W regionie
W trakcie obowiązywania obostrzeń sanitarnych policjanci, wspierając służby sanitarne, nieprzerwanie sprawdzają respektowanie obowiązujących przepisów, w tym tych dotyczących zakrywania nosa i ust w określonych sytuacjach, a także tych związanych z obowiązkiem odpowiedniej realizacji warunków kwarantanny.- Jeżeli chodzi o obowiązek zakrywania ust i nosa w określonych sytuacjach to policjanci w ramach służby reagują na stwierdzone lub zgłoszone naruszenia przepisów. Konsekwencją za popełnione wykroczenie może być pouczenie, nałożenie mandatu lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. Tego typu interwencje są przeprowadzane każdego dnia, jednak nie prowadzimy osobnej statystyki dotyczącej mandatów „za brak maseczki”. Takie wykroczenie wpisuje się w treść brzmienia art.54 kodeksu wykroczeń tj.: Naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. „Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. „- informuje podinsp. Alicja Śledzionaz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Z danych z okresu od 13 marca do 5 sierpnia 2020 r. w całym województwie zachodniopomorskim policjanci ujawnili 9 110 wykroczeń z art. 54 kw (głównie łamanie zakazu przemieszczania się i gromadzenia w określonych sytuacjach, ale także łamanie obostrzeń dotyczących „maseczek”). W większości zdarzeń interwencje kończyły się pouczeniami, w 2 684 przypadkach nałożono mandaty. W blisko 250 sprawach kierowano wnioski o ukaranie do sądu, ponad 200 spraw jest nadal w toku. Odnośnie obowiązku noszenia maseczek, aktualnie policjanci w regionie skupiają się na dyscyplinowaniu osób w obiektach handlowych i środkach komunikacji zbiorowej.
W związku z łamaniem obowiązujących obostrzeń oraz z wieloma zgłoszeniami koszalińscy policjanci ponownie przeprowadzili działania na terenie galerii handlowych. Mają one na celu ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami sanitarnymi tendencji. Działania takie przeprowadzono również na terenie gminy Mielno. Natomiast w Kołobrzegu policja razem z pracownikami SANEPID przeprowadziła kontrole w tamtejszych supermarketach.
Czy faktycznie skala tego zjawiska jest tak duża? Józef Kokłowski, dyrektor hotelu „Jawor” w nadmorskim Sarbinowie uważa , że tak. – Nasi goście hotelowi przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Dba o to także nasz personel. O wiele gorzej jest na plaży, w samej miejscowości. Lokale gastronomiczne nie przestrzegają przepisów dotyczących odstępów i ochrony gości, turyści spacerują w tłumie, na promenadzie jest na ogół wielki ścisk a mało kto ma maseczkę. A przecież wystarczy by chociaż jedna osoba była nieświadomie zarażona, by zainfekować innych. Kontroli jest zdecydowanie za mało, a przecież w Sarbionowie jest wiele ośrodków, hoteli, przyjeżdżają tu turyści z całej Polski.
Zagranica
Czy marginalizowanie zagrożenia związanego z koronawirusem ma też miejsce w innych krajach?- Według naszej wiedzy wszystkie przepisy w Grecji są bezwzględnie stosowane przez branżę turystyczną, bo jest to warunkiem jej funkcjonowania. Za nieprzestrzeganie przepisów anty-covidowych grożą kary pieniężne zarówno dla operatorów branży, jak i osób fizycznych, w tym turystów. W obecnej chwili maseczki są obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych (w sklepach, środkach transportu, muzeach – ten przepis jest przestrzegany). W naszej ocenie Grecja jako kraj turystyczny przestrzega bezpieczeństwa. Dodatkowo ruch turystyczny w stosunku do poprzednich sezonów jest znacznie ograniczony, przez co łatwiej jest zapewnić środki ostrożności. Polacy zachowują się na wakacjach w Grecji podobnie jak inni turyści zagraniczni spełniając te same wymagania, które stawiają Grecy wobec wszystkich odwiedzających kraj. – twierdziJoanna Matyjasiak Konsul RP w Atenach.
W Hiszpanii natomiast od 1 lipca wszyscy podróżni przybywającydrogą powietrzną lub morską są poddawani kontroli zdrowotnej, która obejmuje mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.Mierzenie temperatury odbywa się w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny. Na terytorium Hiszpanii po zniesieniu stanu alarmowego obowiązuje zniesienie ograniczeń w poruszaniu się po terytorium tego kraju, obowiązek zachowywania dystansu 1,5 m, obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla osób powyżej 6 roku życia w miejscach publicznych, obowiązek przestrzegania zasad higieny. Dodatkowo szczególne ograniczenia i środki prewencyjne związane z COVID-19 ustalają rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych. Mogą one dotyczyć m.in. dopuszczalnej liczby osób przebywających jednocześnie na basenach, plażach i w restauracjach, ograniczeń w transporcie publicznym i handlu.

Pamiętajmy, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych obowiązuje, gdy nie można zachować 1.5 – metrowej odległości od innych. Za nieposiadanie wskazanych maseczek, przyłbic lub elementów garderoby, Policja może ukarać mandatem karnym do 500 zł, a Państwowy Inspektorat Sanitarny nałożyć grzywnę w drodze decyzji do 30 000 zł.
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach
Tomasz Wojciechowski