Nowa moneta dla Darłowa

Rok 2015 jest rokiem jubileuszowym. W siedemdziesiątą rocznicę przyłączenia Darłowa do Polski Miasto Darłowo wydało, kolejną złotą monetę pamiątkową, która tym samym powiększa kolekcje monet okolicznościowych z serii „symbole miasta”. Numizmat promujący 70 Lat Polskiego Darłowa na awersie przedstawia oddany do użytku w 2014 roku najnowszy most Darłowa. Most ten symbolizuje dokonania mieszkańców Darłowa i przemiany jakie zachodziły w mieście nad Wieprzą a także jest wyrazem łączenia tradycji z teraźniejszością. Na awersie widnieje wypukły napis: „70 Lat Polskiego Darłowa: 1945-2015”. Rewers, podobnie jak wcześniejsze dwie monety przedstawia herb Królewskiego Miasta Darłowa.

Moneta została wyprodukowana w Mennicy Śląskiej w nakładzie 500 egzemplarzy. Każda zaopatrzona jest w plastikową kapsułę ochronną. Jej średnica wynosi 30,9 mm a grubość 2 mm. Powstała z inicjatywy Arkadiusza Klimowicza – Burmistrza Darłowa. Prace nad jej realizacją prowadziło Biuro Promocji Miasta Darłowa natomiast wydanie jej zlecił Darłowski Ośrodek Kultury. Moneta do obiegu sprzedaży trafi 23 marcu br. Będzie ją można nabyć w kasie Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie (ul. Zamkowa 4), w darłowskim kinie a także w Informacji Turystycznej (DARLOT – ul. Powstańców Warszawskich 51). Każdy zainteresowany będzie ją mógł nabyć w cenie 15 zł/szt.
Złota moneta z mostem na rzece Wieprzy jest trzecią, wyprodukowaną w ramach serii „symbole miasta”. Przypomnijmy, dwie poprzednie wydano w roku 2012 z okazji 700-tnej rocznicy urodzin Miasta Darłowa. Pierwsza – złota z Rybakiem, druga – srebrna z darłowskim zamkiem Króla Eryka. Obie można nabyć w tutejszym muzeum w medalmacie.
Monety z Darłowa to wyjątkowa, elegancka pamiątka z pobytu w Darłowie a także świetny souvenir dla najbliższych przewieziony znad morza – z miasta, gdzie słońce zachodzi najpiękniej nad Polskim Wybrzeżem Bałtyku.
Nowy, wyjątkowy numizmat. Edycja limitowana.

{gallery}Darlowo_denar{/gallery}

Registration disabled