Nowoczesna kobieta godzi życie zawodowe z domem

annaworonAnna Kopertowska- Woroń w spółce Espersen Polska pracuje od 1998 roku. Od prawie 2 lat zajmuje stanowisko Menedżera Finansowego w tej firmie. Opowiada nam, jaka jest kobieta jako szef, oraz o tym jacy powinni być mężczyźni.
– Czy kobieta- szef jest bardziej wymagająca niż mężczyzna na tym samym stanowisku?

– Kobieta jako szef jest moim zdaniem bardziej wyrozumiała, cierpliwa, ale na pewno nie jest bardziej wymagająca. Kobiety są z natury wrażliwsze od mężczyzn i do współpracowników podchodzą z większym zrozumieniem. Myślę, że zależy to również od charakteru człowieka, zapewne są panie, które są bardzo wymagające i panowie wymagający dużo mniej. Kobiety są ambitne i poważnie podchodzą do powierzonych im obowiązków.

Gdzieś tam z tyłu głowy czai się przeświadczenie, że musimy zrobić więcej i lepiej od mężczyzn, żebyśmy zostały zauważone i odpowiednio docenione. Niestety statystyki potwierdzają, że kobiety na takich samych stanowiskach, jak mężczyźni zarabiają mniej. Taka smutna rzeczywistość, która dodatkowo nas motywuje do działania.

– Sądzi Pani że szef-kobieta ma mniejszy autorytet?

– Autorytet nie zależy od płci, ale od wiedzy i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dlatego nie ma znaczenia czy jest się kobietą, czy mężczyzną. Na autorytet trzeba zasłużyć. Poważanie wśród współpracowników zdobywa się swoim zaangażowaniem, wiedzą i podejściem do pracy i ludzi.

– Panowie w firmie celebrują jakoś 8 marca, jako Święto Pań?

– W naszej spółce kobiety stanowią 70% zatrudnionych pracowników. Każda z Pań w tym szczególnym dniu otrzymuje od Zarządu słodki prezent. Menedżerowie lub kierownicy działów wręczają te upominki życząc nam wszystkiego najlepszego. Nie otrzymujemy dodatkowo upominków od pracujących panów. Pewnie dlatego, że jest ich dużo mniej niż kobiet i koszt byłby znaczny.
– Czego brakuje dzisiejszym kobietom -według Pani?

– Śmiało mogę powiedzieć, że dzisiejsze kobiety mają wszystko, albo prawie wszystko. Zajmują wysokie i odpowiedzialne stanowiska, prowadzą biznesy, są partnerami do rozmów i negocjacji, praktycznie nie ma dla nich granic. Panie kończą dobre uczelnie, podróżują, zakładają rodziny, angażują się społecznie i politycznie.
Współczesna kobieta może bardzo wiele osiągnąć. Również dzisiejsza medycyna estetyczna jest dla nas łaskawa. Możemy wyglądać pięknie i młodo przez cały czas. Myślę, że najważniejszą rzeczą, której brakuje dzisiejszym kobietom, jest czas dla siebie, a czasami po prostu spokój.

– Czy bycie kobietą biznesu oznacza rezygnację z życia domowego? Można to pogodzić?

– Na przykład ja zajmuję odpowiedzialne stanowisko w międzynarodowej firmie, jednak w dalszym ciągu jest to praca na tzw. etacie. Staram się oddzielić życie domowe od służbowego. Absolutnie nie wyobrażam sobie rezygnacji z życia rodzinnego. W domu jestem dla rodziny. Niestety zdarza mi się również przynosić pracę do domu, na popołudnie lub weekend. Terminowe zadania nie do końca pozwalają rozdzielić to definitywnie. W moim przypadku jednak najczęściej udaje się pogodzić te dwie sfery. Niestety kobiety biznesu, prowadzące własne działalności, mają mniej komfortową sytuację. Wydaje mi się, że takim paniom jest dużo trudniej wyrwać trochę czasu dla rodziny i często są zmuszone do rezygnacji z życia domowego.

– Mężczyzna sprzątający w domu, lub gotujący obiad jest mniej męski?

– Taki mężczyzna to skarb. Myślę jednak, że w dzisiejszych czasach zacierają się granice pomiędzy obowiązkami męskimi i damskimi. W domach dominuje partnerstwo. Każdy sprząta i gotuje, kiedy pozwala mu na to czas. Wszyscy są zaangażowani w obowiązki domowe. I to jest naprawdę wspaniałe, bardzo scala rodzinę, partnerów. Śmiało można powiedzieć, że to dominujący wzorzec rodziny w czasach równych szans dla kobiet i mężczyzn.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled