Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Nowoczesna kobieta. Jaka jest?

Angelikapoplawskazrodzina

 Luizabonieckazrodzina

Niebawem obchodzić będziemy Dzień Matki. Ale jaka jest ta przysłowiowa „Matka Polka”? Jak radzi sobie z rodziną i życiem zawodowym? O tym opowiadają nam Panie Angelika Grabowska i Luiza Boniecka, które prowadzą Centrum Szkoleniowe edu4U.

– Matka-Polka. Co to dziś oznacza?

Angelika Grabowska: – Matka Polka funkcjonuje w zbiorowej świadomości od lat, pełniąc rolę mitu społecznego. Postać ewaluuje i stawia przed kobietami nowe wyzwania. Spopularyzowany przez media wizerunek współczesnej Matki – Polki to obraz kobiety idealnej, zadbanej, wielozadaniowej i realizującej się na wielu płaszczyznach zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego.

Należałoby jednak zadać „Idealnej Matce” coachingowe pytanie: po czym poznasz, że Twoje dziecko widzi w Tobie idealną Mamę? Czy jest to tożsame ze współczesnym wizerunkiem Idealnej Matki? Jaką jestem matką? Najlepszą jaką potrafię być, ale nie idealną! Podążam zgodnie z prostą zasadą macierzyńskiego sukcesu: szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! 

– Jak więc pogodzić prowadzenie firmy i domu?
Luiza Boniecka:-   Ciężko. Wszystko sprowadza się do dobrej logistyki i organizacji czasu. Na pewno należy podzielić czas, czyli musimy założyć ile czasu możemy poświęcić dla firmy, a ile dla rodziny. Wiadomo, że rodzina jest najważniejsza, więc dla naszych najbliższych powinniśmy zarezerwować go jak najwięcej. Należy jednak pamiętać, aby czas spędzony z rodziną był spędzony efektywnie. Ja akurat jestem w tej komfortowej sytuacji, że moja córka jest już po studiach, podjęła pracę w swoim wyuczonym i zarówno wymarzonym zawodzie, a mój partner pracuje razem ze mną. Ponadto zawsze podejmowałam różne wyzwania zawodowe i zawsze udawało mi się wszystko pogodzić, a to dlatego, że zawsze miałam wsparcie najbliższych. Mówi się, że im więcej mamy obowiązków, tym lepiej potrafimy się zorganizować.
– Bizneswoman to bardziej matka, czy kobieta biznesu?
Luiza Boniecka: – A czy matka nie może być kobietą biznesu? Już samo to, że jesteśmy matkami i osobami pracującymi, prowadzącymi własne działalności mianuje nas do rangi Super-Kobiet. Bizneswoman to mamy z pasją! Droga kariery nie jest łatwa, ale przynosi nam wiele korzyści i satysfakcji. Nasze dzieci obserwując nas w tej podwójnej roli wiedzą już od małego, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na wszystko trzeba mieć plan, a wtedy nie ma problemu aby połączyć te dwie role. Należy jednak pamiętać, aby zachować równowagę pomiędzy rolą matki, a rolą kobiety spełnionej zawodowo.

– Czego i jak uczycie Panie swoje dzieci? jesteście za rozpieszczaniem i dawaniem gadżetów, czy raczej za samodzielnością?
Angelika Grabowska:– W naszej rodzinie uczymy i czerpiemy od siebie nawzajem. Dzieci to źródło inspiracji do czerpania radości z drobiazgów i ogromnej bezwarunkowej miłości. To ich fundament, a ja stopniowo buduję dalej…Inspiruję zamiłowanie do nieustannego rozwoju, do bycia samodzielnym, do odkrywania, popełniania błędów i brania za nie odpowiedzialności, szukania mocnych stron u siebie, kreatywnego rozwiązywania problemów, życia w społeczeństwie i poszukiwania pasji. A jak tego wszystkiego dzieci uczyć?  Ależ wyłącznie poprzez doświadczanie i docenianie! 
– Jakie są uniwersalne wartości, więzi między dziećmi a matką?
Angelika Grabowska:– Żyjemy w czasach, w których wartości podlegają nieustannym i szybkim zmianom. Zmienia się świat, oczekiwania wobec nas, ale są pojęcia takie jak miłość i rodzina, które niezależnie od czasu zawsze są aktualne.
Luiza Boniecka:– Dziecko nawiązuje więź z matką już w jej łonie. I to jest najsilniejsza więź jaką można sobie wyobrazić. W późniejszym okresie życia więzi te pogłębiają się poprzez karmienie piersią, przytulanie, wspólne zabawy, a później przez wspólne rozwiązywanie problemów. To, jakie więzi nawiążemy z dzieckiem w okresie dzieciństwa, będziemy przenosić w późniejszym okresie na relacje pomiędzy innymi. Miłość, poczucie bezpieczeństwa, bliskość, są to wartości uniwersalne, które były, są i będą.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

__________________________________________________________________________________

Angelika Grabowska – Centrum Szkoleniowe edu4U. Certyfikowany Coach Praktyk Biznesu – EMCC z szerokim doświadczeniem w field coachingu, life coachingu i biznes coachingu. Certyfikowany Trener Sprzedaży z 10 letnim doświadczeniem w branży FMCG w międzynarodowej korporacji. Trener z bogatym doświadczeniem w obszarze rozwoju i sprzedaży, popartym sukcesami szczególnie w obszarze treningu handlowców, zarządzania sprzedażą oraz coachingu. Prywatnie: mama dwójki kochających i inspirujących dzieci pełnych szalonych pomysłów, a przede wszystkim ciekawych świata. Żona nietuzinkowego męża

Luiza Boniecka – Centrum Szkoleniowe edu4U. Ekspert, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego – biegły sądowy z zakresu badania dokumentów, pisma ręcznego i podpisów. Pasja – psychografologia. Ponadto doradca zawodowy z wieloletnim, bogatym doświadczeniem w diagnozowaniu zapotrzebowania na zawody i specjalności na lokalnym rynku pracy, oraz potrzeby szkoleniowe osób uprawnionych do szkolenia. Indywidualne i grupowe doradztwo zawodowe dla osób chcących zmienić swoje kwalifikacje zawodowe i poznać potencjał swojej osobowości. Realizacja projektów zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych.
Prywatnie: miłośniczka podróży, różnorodnej bezmięsnej kuchni, sztuki, teatru, zwariowanej mody oraz dobrej muzyki rockowej i koncertów na żywo. Fanka swojego partnera i jego dzieł (Henryk Rogoziński,  zespół Bacteryazz) oraz córki i jej artystycznych dokonań.

 

Registration disabled