Nowoczesna kobieta. Jaka jest?

Angelikapoplawskazrodzina

 Luizabonieckazrodzina

Niebawem obchodzić będziemy Dzień Matki. Ale jaka jest ta przysłowiowa „Matka Polka”? Jak radzi sobie z rodziną i życiem zawodowym? O tym opowiadają nam Panie Angelika Grabowska i Luiza Boniecka, które prowadzą Centrum Szkoleniowe edu4U.

– Matka-Polka. Co to dziś oznacza?

Angelika Grabowska: – Matka Polka funkcjonuje w zbiorowej świadomości od lat, pełniąc rolę mitu społecznego. Postać ewaluuje i stawia przed kobietami nowe wyzwania. Spopularyzowany przez media wizerunek współczesnej Matki – Polki to obraz kobiety idealnej, zadbanej, wielozadaniowej i realizującej się na wielu płaszczyznach zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego.

Należałoby jednak zadać „Idealnej Matce” coachingowe pytanie: po czym poznasz, że Twoje dziecko widzi w Tobie idealną Mamę? Czy jest to tożsame ze współczesnym wizerunkiem Idealnej Matki? Jaką jestem matką? Najlepszą jaką potrafię być, ale nie idealną! Podążam zgodnie z prostą zasadą macierzyńskiego sukcesu: szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! 

– Jak więc pogodzić prowadzenie firmy i domu?
Luiza Boniecka:-   Ciężko. Wszystko sprowadza się do dobrej logistyki i organizacji czasu. Na pewno należy podzielić czas, czyli musimy założyć ile czasu możemy poświęcić dla firmy, a ile dla rodziny. Wiadomo, że rodzina jest najważniejsza, więc dla naszych najbliższych powinniśmy zarezerwować go jak najwięcej. Należy jednak pamiętać, aby czas spędzony z rodziną był spędzony efektywnie. Ja akurat jestem w tej komfortowej sytuacji, że moja córka jest już po studiach, podjęła pracę w swoim wyuczonym i zarówno wymarzonym zawodzie, a mój partner pracuje razem ze mną. Ponadto zawsze podejmowałam różne wyzwania zawodowe i zawsze udawało mi się wszystko pogodzić, a to dlatego, że zawsze miałam wsparcie najbliższych. Mówi się, że im więcej mamy obowiązków, tym lepiej potrafimy się zorganizować.
– Bizneswoman to bardziej matka, czy kobieta biznesu?
Luiza Boniecka: – A czy matka nie może być kobietą biznesu? Już samo to, że jesteśmy matkami i osobami pracującymi, prowadzącymi własne działalności mianuje nas do rangi Super-Kobiet. Bizneswoman to mamy z pasją! Droga kariery nie jest łatwa, ale przynosi nam wiele korzyści i satysfakcji. Nasze dzieci obserwując nas w tej podwójnej roli wiedzą już od małego, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na wszystko trzeba mieć plan, a wtedy nie ma problemu aby połączyć te dwie role. Należy jednak pamiętać, aby zachować równowagę pomiędzy rolą matki, a rolą kobiety spełnionej zawodowo.

– Czego i jak uczycie Panie swoje dzieci? jesteście za rozpieszczaniem i dawaniem gadżetów, czy raczej za samodzielnością?
Angelika Grabowska:– W naszej rodzinie uczymy i czerpiemy od siebie nawzajem. Dzieci to źródło inspiracji do czerpania radości z drobiazgów i ogromnej bezwarunkowej miłości. To ich fundament, a ja stopniowo buduję dalej…Inspiruję zamiłowanie do nieustannego rozwoju, do bycia samodzielnym, do odkrywania, popełniania błędów i brania za nie odpowiedzialności, szukania mocnych stron u siebie, kreatywnego rozwiązywania problemów, życia w społeczeństwie i poszukiwania pasji. A jak tego wszystkiego dzieci uczyć?  Ależ wyłącznie poprzez doświadczanie i docenianie! 
– Jakie są uniwersalne wartości, więzi między dziećmi a matką?
Angelika Grabowska:– Żyjemy w czasach, w których wartości podlegają nieustannym i szybkim zmianom. Zmienia się świat, oczekiwania wobec nas, ale są pojęcia takie jak miłość i rodzina, które niezależnie od czasu zawsze są aktualne.
Luiza Boniecka:– Dziecko nawiązuje więź z matką już w jej łonie. I to jest najsilniejsza więź jaką można sobie wyobrazić. W późniejszym okresie życia więzi te pogłębiają się poprzez karmienie piersią, przytulanie, wspólne zabawy, a później przez wspólne rozwiązywanie problemów. To, jakie więzi nawiążemy z dzieckiem w okresie dzieciństwa, będziemy przenosić w późniejszym okresie na relacje pomiędzy innymi. Miłość, poczucie bezpieczeństwa, bliskość, są to wartości uniwersalne, które były, są i będą.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

__________________________________________________________________________________

Angelika Grabowska – Centrum Szkoleniowe edu4U. Certyfikowany Coach Praktyk Biznesu – EMCC z szerokim doświadczeniem w field coachingu, life coachingu i biznes coachingu. Certyfikowany Trener Sprzedaży z 10 letnim doświadczeniem w branży FMCG w międzynarodowej korporacji. Trener z bogatym doświadczeniem w obszarze rozwoju i sprzedaży, popartym sukcesami szczególnie w obszarze treningu handlowców, zarządzania sprzedażą oraz coachingu. Prywatnie: mama dwójki kochających i inspirujących dzieci pełnych szalonych pomysłów, a przede wszystkim ciekawych świata. Żona nietuzinkowego męża

Luiza Boniecka – Centrum Szkoleniowe edu4U. Ekspert, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego – biegły sądowy z zakresu badania dokumentów, pisma ręcznego i podpisów. Pasja – psychografologia. Ponadto doradca zawodowy z wieloletnim, bogatym doświadczeniem w diagnozowaniu zapotrzebowania na zawody i specjalności na lokalnym rynku pracy, oraz potrzeby szkoleniowe osób uprawnionych do szkolenia. Indywidualne i grupowe doradztwo zawodowe dla osób chcących zmienić swoje kwalifikacje zawodowe i poznać potencjał swojej osobowości. Realizacja projektów zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych.
Prywatnie: miłośniczka podróży, różnorodnej bezmięsnej kuchni, sztuki, teatru, zwariowanej mody oraz dobrej muzyki rockowej i koncertów na żywo. Fanka swojego partnera i jego dzieł (Henryk Rogoziński,  zespół Bacteryazz) oraz córki i jej artystycznych dokonań.

 

Registration disabled