O białej damie z darłowskiego zamku

Każdy stary zamek ma swoje tajemnice. Tak jest też w przypadku obecnego Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. -Serce na chwilę przestało mi bić, gdy zobaczyłam tę postać – mówi Irena Michalska, kierownik muzealnej administracji. Gdy jak każdego dnia z rana przeglądała, co uchwyciły w nocy kamery monitoringu, ujrzała w sali, gdzie jest wystawa poświęcona historii Darłowa, białą postać kobiecą. Sprawdziliśmy w sali – na podeście nie widać żadnej postaci, a na ekranie wyraźnie jest! To księżna Zofia wróciła. Biała dama darłowskiego zamku przez jakiś czas się nie pokazywała, aż tu nagle…

Kim była tajemnicza lokatorka Zamku? Księżna Zofia urodziła się jako najstarsza córka Bogusława IX. Zofia, jako daleka kuzynka Eryka I Pomorskiego, przez matkę skoligacona również z dworem Jagiellonów, otrzymała w wianie skarby, które Eryk przywiózł ze Skandynawii. Eryk I zaopiekował się Zofią po śmierci rodziców i próbował swatać ją z królem Polski – Kazimierzem Jagiellończykiem. Gdy te starania zawiodły, wydał ją za swego krewniaka i sukcesora księcia Eryka II. Z czasem stosunki między małżonkami zaczęły się tak pogarszać, że doszło do separacji. Księżna Zofia opuściła męża i zamieszkała z dziećmi w Darłowie. Rządziła udzielnie księstwem przy pomocy swego marszałka dworu, słynnego rycerza Jana z Maszewa. Zofia prowadziła propolską politykę, do śmierci przyjaźniła się z Kazimierzem Jagiellończykiem. W roku 1491 doprowadziła do małżeństwa swego syna Bogusława X z córką króla – Anną. Dumna i ambitna księżna próbowała narzucać swoją wolę Bogusławowi, który po śmierci ojca (1474) przejął władzę w księstwie pomorskim. Doprowadziło to do nieporozumień między matką i synem. W końcowym okresie życia księżna mieszkała najpierw w Malborku, potem w Gdańsku. Zmarła w roku 1497 w Słupsku i tam ją pochowano w klasztorze dominikanów.

Jak głosi legenda, do dziś duch pięknej Zofii odwiedza jej ulubioną siedzibę – darłowski zamek. Biała postać księżnej wyłania się ze ścian, stąpając w lekkich pantofelkach. Chociaż jest zjawą, każdy może ją rozpoznać. Ubrana jest w długą, falistą suknię ozdobioną bursztynowym naszyjnikiem. W ręku trzyma lichtarz. Płonącą świecą daje znać, że jest i czuwa nad darłowską krainą…. Więcej o innych mieszkańcach darłowskiego zamku-tutaj.

Registration disabled