O rozwoju gminy i nie tylko

radoslawglazewski1aRozmowa z Radosławem Głażewskim, wójtem gminy Darłowo
– Jak podsumowałby Pan tegoroczny sezon wakacyjny w gminie Darłowo?

– Tegoroczny sezon był bardzo udany. Praktycznie od majówki widać było wzmożony ruch turystyczny. Nie bez znaczenia była pogoda, która w tym roku była bardzo ładna. Od maja mogliśmy się cieszyć słońcem a temperatury były pomiędzy 20 a 30 stopni. Dodatkowo sprzyjająca w tym sezonie była temperatura wody, która zachęcała do kąpieli. Zadowolenie z wypoczynku w naszych miejscowościach turystycznych wyrażali zarówno sami turyści, jak i od osoby prowadzące działalność turystyczną. Cieszę się bardzo, że ten sezon był dłuższym, a co ważne widać tendencje do jego wydłużania. Moim zdaniem sezon się jeszcze nie skończył. Pełne uroku wrześniowe słońce, szerokie plaże oraz ciepła woda zachęcają do odwiedzin Gminy Darłowo także jesienią.

– Imprez w tym sezonie było sporo. Czym się może pochwalić gmina?
– Już 23 czerwca odbyły się Dni Gminy Darłowo w Starym Jarosławiu. Było dużo zabawy i atrakcji dla dzieci, konkursy dla dorosłych, ale i koncerty zespołów BOYS, PLAYBOYS oraz ERATOX. Pod koniec lipca odbył się V Bieg Uzdrowiskowy, w którym wzięło udział ponad 500 uczestników. Zmagania biegaczy zakończył Wieczór Kabaretowy, którego tegorocznymi gwiazdami były kabarety : Smile oraz Czwarta Fala. Tegoroczne wakacje to także wspaniałe koncerty: w Wiciu gościliśmy Antka Smykiewicza natomiast w Dąbkach mogliśmy posłuchać Lanberry oraz zespołu Łzy. Koncerty cieszyły się bardzo dużą popularnością, oprócz turystów uczestniczy w naszych imprezach bardzo dużo mieszkańców naszej gminy co mnie szczególnie cieszy.

-Co z infrastrukturą turystyczną i programami unijnymi w gminie?
– Pracujemy razem z moimi współpracownikami bardzo ciężko nad rozwojem infrastruktury, aby przyciągać jak najwięcej turystów. Obecnie w trakcie budowy jest nowa przystań żeglarska w Dąbkach. Powstanie Centrum Sportów Wodnych, które będzie kolejną, mam nadzieję, udaną atrakcją turystyczną. Dzięki inwestycjom, które dofinansowaliśmy jako Gmina możemy cieszyć się nowymi ścieżkami rowerowymi – szlak rowerowy R10/EuroVelo10. Widzę bardzo dużo turystów, którzy całymi grupami rowerowymi poruszają się po gminie. Cieszy mnie fakt, że dzięki tym inwestycjom przyjedzie do nas nowy typ turysty – turysta aktywnie spędzający czas i podziwiający walory krajobrazu nadmorskiego. Zdaję sobie sprawę, że dzięki środkom zewnętrznym można bardzo dużo zdziałać. Dlatego składamy wnioski o dofinasowanie i to dofinansowanie uzyskujemy. Uzyskaliśmy środki na budowę ścieżki ruchowej wraz z przejściami na plażę w uzdrowisku Dąbki. Z dotacjami unijnymi budujemy dla naszych mieszkańców świetlicę w miejscowości Zielnowo, a w miejscowości Wiekowo powstanie sala tradycji regionalnych. Pozyskujemy także dotacje krajowe na remonty infrastruktury drogowej. Powstały nowe drogi z tych funduszy w miejscowościach Stary Jarosław, Krupy, Barzowice, Słowino. Dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego wykonaliśmy odcinki drogowe w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na odcinkach: Sulimice – Barzowice, Cisowo – Zakrzewo oraz Zakrzewo – Drozdowo. Reasumując dzięki pozyskaniu zarówno środków unijnych jak i krajowych mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że nasze otoczenie się zmienia i warto z nich korzystać.

– Jak ocenia Pan swoją dotychczasową działalność jako wójt? Co się udało, na czym się Pan skupił?

– Samemu ciężko oceniać swoją działalność, myślę że wkrótce ocenią ją w wyborach mieszkańcy Gminy Darłowo. Mam nadzieję, że ocenią pozytywnie i pozwolą mi kontynuować moją pracę, aby dokończyć wiele rozpoczętych inwestycji oraz wdrożyć wiele nowych pomysłów. Podczas tej kadencji szczególnie skupiłem się pozyskiwaniu środków z zewnątrz, na realizację wiele nowych inwestycji. Ale Gmina Darłowo to przede wszystkim jej mieszkańcy, dlatego stworzyliśmy programy zdrowotne jak np. bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, darmową rehabilitację.

– Czyli co, będzie kolejna kadencja?
– Na to pytanie jest dzisiaj za wcześnie, aby odpowiedzieć, bo to wszystko zależy jak ocenią moją pracę wyborcy. Staram się dać z siebie jak najwięcej i wiele zrobić, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że są osoby zawiedzone niespełnieniem ich oczekiwań. Nie ma bowiem możliwości pełnego usatysfakcjonowania wszystkich. Jestem jednak optymistą i mam jeszcze dużo do zrobienia jako wójt, dlatego będę startował w wyborach, aby działać dalej na rzecz rozwoju lokalnego.

– Co jest według Pana kluczem do rozwoju gminy Darłowo?

– Gmina Darłowo to gmina wielu możliwości. Wspaniale rozwija się turystyka, są żyzne ziemie uprawiane przez rolników, ale i przemysł, usługi, które są miejscem pracy dla naszym mieszkańców. Tylko i wyłącznie zrównoważony rozwój miejscowości Gminy Darłowo to klucz do sukcesu.

– Jak wspomina Pan swoją edukację jako uczeń, student? Wrzesień wielu osobom kojarzy się sentymentalnie z powrotem do szkoły.

– Jako uczeń szkoły podstawowej nie lubiłem chodzić do szkoły. Wrzesień był chyba jak dla każdego dziecka miesiącem smutnym z powodu rozpoczynającej się edukacji. Byłem średnim uczniem szkoły podstawowej i liceum. Tak naprawdę wenę do nauki dostałem dopiero na studiach. Nauka na studiach tak mi się spodobała, że skończyłem dwa kierunki na Akademii Rolniczej w Szczecinie. W trakcie pracy troszeczkę brakowało mi nauki. Zacząłem uczęszczać na studia podyplomowe na Politechnice Koszalińskiej. Bardzo to mi się spodobało. Rok temu zakończyłem moje trzecie studia podyplomowe. Powtarzam to przede wszystkim swoim dzieciom, ale także podczas stypendiów szkolnych, że warto się uczyć i trzeba to robić dla siebie, bo tego nikt nie jest w stanie nam odebrać.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled