Odkryj Tarnów!

O tym co warto zwiedzać w Tarnowie oraz o sytuacji turystyki w tamtym regionie rozmawiamy z Marcinem Pałachem, Prezesem Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

-Jak w chwili obecnej wygląda turystyka w Tarnowie i regionie? Co  można tu zwiedzić?

-Mimo pandemii do Tarnowa zaglądali turyści, ale prawie wyłącznie krajowi. W ubiegłoroczne wakacje ich wyższa niż zwykle liczba uzupełniła lukę po turystach zagranicznych, którzy w poprzednich latach licznie odwiedzali miasto nad Białą, ale epidemiczne ograniczenia spowodowały, iż w tym roku nie pojawili się. Lockdown sprawił, że rodzime biura podróży zaczęły się bardziej interesować Tarnowem, zmieniły się też wakacyjne trasy turystyczne, bo Polacy skupili się na zwiedzaniu kraju, często swoich najbliższych okolic. Do tego doszła jeszcze tzw. aktywna turystyka lokalna. – Zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni wypożyczali rowery miejskie, którymi poruszali się po Tarnowie i regionie, zaglądając chętnie do pobliskich miejscowości, w których np. są wieże widokowe.  Podczas lockdownów brakowało wycieczkowych, krajowych i zagranicznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się 4 tematy w regionie: wino (www.enotarnowskie.pl), rowery (www.enovelo.pl) Zalipie (www.zalipie.tarnow.travel) i Tarnów (www.tarnow.travel).

-Co więc warto zwiedzić będąc w Tarnowie?

Samo miasto Tarnów poleca renesansową starówkę (w tym przede wszystkim najwyższe i najpiękniejsze pomniki nagrobne tego okresu w Europie w katedrze, ratusz), szlak architektury drewnianej (w centrum Tarnowa 2 kościółki drewniane, a w całym regionie jest ich kilkadziesiąt), muzea. Są też zabytki kultury żydowskiej, w tym odrestaurowany jeden z największych i najstarszych w Małopolsce cmentarzy żydowskich. A na koniec jeszcze zostaje góra św. Marcina  i szlak frontu wschodniego I wojny światowej i liczne, pięknie położone małe cmentarze wojenne w mieście i regionie. Dla aktywnych mamy najdłuższe w Małopolsce tory kartingowe oraz najwyższe w kraju ścianki wspinaczkowe. Polecam najlepszy camping w Polsce w samym centrum Tarnowa „Pod Jabłoniami nr 202″, jak też różnorodną bazę noclegową: od licznych gospodarstw agroturystycznych w regionie, przez mieszkania na AirBnB, campingi, po hotele 3 i 4 gwiazdkowe. W regionie warto zobaczyć liczne wieże widokowe (m.in. Brzanka, Dąbrówka Szczepanowska, Szpilówka) oraz zamki doliny Dunajca.

Czy wiele podmiotów korzysta ze wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych? A może COVID-19 zmusił do zamknięcia firm i zmiany spojrzenia na ruch turystyczny?

– Zarówno Tarnowskie Centrum Informacji jak i Tarnowska Organizacja Turystyczna nie prowadzi takich statystyk. Z obserwacji i własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że kilka obiektów restauracyjnych w Tarnowie i okolicy nie przetrwało pandemii i zamknęło się. To samo dotyczy kilku atrakcji turystycznych.   

-Czy monitorujecie jakoś ruch turystów- z jakiej części kraju pochodzi ich najwięcej? Czy w rankingu jest Pomorze Zachodnie?

-Tak, TCI prowadzi badania ruchu turystycznego. Od lat, do Tarnowa i regionu tarnowskiego przyjeżdżają turyści głównie ze Śląska, Małopolski oraz Mazowieckiego (Warszawa). Niestety, z Zachodniopomorskiego jest niewielu przyjeżdżających. Pewnie jest to spowodowane odległością i dostępem komunikacyjnym (kilka bezpośrednich pociągów dziennie a podróż trwa kilkanaście godzin).    

-Dlaczego warto zwiedzać i odkrywać Polskę?

-„Cudze chwalicie swego nie znacie” – Polska jest piękna i często niedoceniona. Polacy, jak już zwiedzają kraj to głównie, poza typowo wakacyjnymi kierunkami góry i morze, wybierają atrakcje znane: Kraków, Mazury, Zamość; często będące na listach UNESCO. Warto zjechać z autostrad czy tras szybkiego ruchu i poznawać piękno naszego kraju. Tarnów i region tarnowski zaprasza!  

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej informacji o Tarnowie i okolicach -do pobrania w formie poradników i publikacji: tutaj.

Registration disabled