
Mówi się, że to nie szata zdobi człowieka- ale ogród już tak. Jest wizytówką właściciela, miejscem wypoczynku i relaksu po ciężkim dniu pracy. A czy trudno jest zaplanować ogród i zadbać o to, by był piękny? Rozmawiamy o tym z Jakubem Składowskim, ogrodnikiem, właścicielem firmy Hortum Consilio.
-Czy swój własny ogród może posiadać każdy?
-Niestety nie każdemu jest pisane mieć przepiękny ogród. Szczególnie ludzie którzy są zabiegani, nerwowi nie będą poświęcać czasu na rozmaite czynności- przykładowo na opryski przeciwko szkodnikom, bądź nawożenie dolistne.
Aby chcieć się zajmować swoim ogrodem z chęci a nie z przymusu, trzeba lubić zieleń oraz przyrodę.
-Wzorcowy ogród, to najczęściej jaki?
-Przeciętny ogród wraz z trawnikiem oraz rabatami, pomijając ścieżki czy altanę, ma areał do 300/460 m kwadratowych.
Jest to taki obszar w którym trzeba się już dość mocno postarać i poświęcić swój czas, aby nasz ogród robił wrażenie przede wszystkim dla nas, ale również i na znajomych. W takim ogrodzie trzeba w głównej mierze pamiętać o podstawowym nawożeniu trawnika oraz roślin nawozem dolistnym, koszeniu trawy minimum raz w tygodniu i oczywiście nie wolno zapominać o podlewaniu naszego trawnika, ponieważ w przeciwnym razie zacznie schnąć.
-Planowanie ogrodu, jego urządzenie, wymaga wiele wysiłku ale też fachowej wiedzy co do roślin, czasu wegetacji. Niektórzy posiadacze ogrodów wolą jednak sami podjąć się tych działań. To błąd?
-Jako specjalista odradzam podejmowania się zaprojektowania ogrodu o własnych siłach, ponieważ to nie takie proste jakby mogło się wydawać. Trzeba przewidzieć między innymi jak rośliny urosną na przestrzeni lat, należy również nasadzenia rozplanować tak aby wkomponowały się w budynek mieszkalny na posesji. Jest to kilka z wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu jak i urządzaniu ogrodu. Najlepszą porą roku na wykonanie ogrodu z nasadzeniami jest wiosna oraz jesień. W tych miesiącach nie ma zbyt dużej temperatury na dworze oraz są największe szanse na opady deszczu, które na pewno pomogą roślinom w dobrym przyjęciu się.
-Podobno w ogrodzie można posadzić też rośliny, które mają specjalne zdolności np. odstraszają komary?
-Tak jak najbardziej są takie rośliny, które odstraszają np. komary. Są to: kocimiętka (nepeta), bodziszek (geranium), lawenda (lavandula), pelargonia (pelargonium). Ale są również rośliny takie które w szczególności przyciągają motyle. Taką rośliną jest Budleja Dawida (buddleja davidii) często nazywana potocznie motylnicą.
–Na koniec jeszcze pytanie o predyspozycje zawodowe w Pana branży. Projektowanie ogrodów, dbałość o nie i ich aranżacja to nie tylko otwarty umysł, ale też praca fizyczna, nawet teraz gdy żar leje się z nieba…
-Aby zostać architektem krajobrazu oraz ogrodnikiem trzeba być osobą innowacyjną. Nie zawsze się spotkamy z terenem który nie był wcześniej zagospodarowany i wtedy trzeba umieć zmodernizować ogród tak, aby starsza część pasowała z nową i razem tworzyły jedną piękną całość. I przy tym czeka nas żmudna praca, przy której trzeba być cierpliwym, konsekwentnym wobec siebie, ponieważ wymaga to od nas dużo nauki. Musimy znać nazwy i właściwości roślin, wiedzieć w jakiej glebie powinny rosnąć, do jakiej wysokości oraz szerokości urosną, jaki mają pokrój, w jakim stanowisku się najlepiej rozwijają, jakie nawożenie preferują i w jakiej porze roku należy przycinać różne gatunki roślin. Jest to tylko mały przedsmak z życia architekta. Jednym słowem w tym zawodzie musisz być zdyscyplinowanym, oraz musisz mieć pomysł z wizją, żeby stworzyć piękną szatę zieleni. A po tym przychodzi czas na pracę i praktykę manualną, aby ten ogród urzeczywistnić.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski
Więcej o firmie Hortum Consilio tutaj.