Po świeżą rybę, po wypoczynek- do Chłopów

ch3

Nazwa Chłopy jest doskonale znana wszystkim mieszkańcom naszego regionu. To miejsce, gdzie można spokojnie pospacerować plażą, obejrzeć kutry rybackie wychodzące w morze, zakupić u rybaka świeżą flądrę, czy skorzystać z szerokiej gamy rozrywek dla turystów i dzieci w sezonie. Chłopy poza sezonem także cieszą się zainteresowaniem spacerowiczów, fotografów i amatorów pięknych widoków, odkąd w Chłopach oddano do użytku nowe molo.

ch1Już w Chłopy w XIII wieku były starą, słowiańską osadą. Co ciekawe,  z kronik niemieckich wynika, że od 1840 roku wieś uznawana była za kąpielisko morskie. W 1871 roku w Chłopach było 21 gospodarstw, w których zamieszkiwały 92 osoby. W latach 30-tych XX wieku Chłopy były szeroko znaną i lubianą miejscowością letniskową. Szczególne piękno nadawały jej budynki zachowane w starym stylu, z altankami i pięknymi ogrodami. Główna ulica otoczona była zielonymi żywopłotami, a całości dopełniała szeroka, piaszczysta plaża. Na miejscu była poczta, telefon, szkoła, piekarnia, masarnia oraz sklepy.

W 1933 roku Chłopy liczyły ok. 160 stałych mieszkańców. Mimo wypoczynkowego charakteru miejscowości głównym zajęciem jej mieszkańców było rybołówstwo. 
Po zakończeniu II Wojny Światowej nowi mieszkańcy Chłopów przybyli z różnych rejonów Polski. Pierwsze łodzie rybackie były poniemieckie. Dopiero w latach 60-tych rybacy zaczęli je wymieniać na nowe, większe z silnikami. 
W 1951 roku utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która przetrwała do 1956 roku. Na bazie poniemieckich hoteli i pensjonatów powstały ośrodki wczasowe. Istniały również dwa ośrodki kolonijne.  Dopiero na początku lat 70-tych na głównej ulicy położono asfalt. 
Chłopy są jedyną zachowaną wsią rybacką w Polsce. Znajduje się tu kilka XIX wiecznych obiektów budownictwa. s
Cała wieś została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowany układ urbanistyczny. Ciekawym przykładem architektury letniskowej jest pensjonat z początku XX wieku. Obecnie hotel „Astoria”. Latem tętni on życiem, przy muzyce na żywo  odbywają się dancingi na świeżym powietrzu.

Tomasz Wojciechowski

{gallery}chlopy{/gallery}

Registration disabled