
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili na konferencji prasowej harmonogram znoszenia kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Co to oznacza?
Od 4 maja będą obowiązywały łagodniejsze restrykcje związane z kulturą, handlem, kultem religijnym i edukacją. Przywrócona zostanie nauka stacjonarna w klasach 1-3 szkół podstawowych, galerie sztuki i muzea zostaną otwarte w reżimie sanitarnym (1 os./15 m2), sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe również zostaną otwarte z limitem 1 os./15 m2 . Taki sam limit osób obowiązywał będzie w świątyniach.
Od 8 maja będą otwarte hotele – z maksymalnym obłożeniem do 50 proc., bez otwartej strefy restauracyjnej oraz wellness&spa.
Od 15 maja: otwarta zostanie gastronomia na świeżym powietrzu – wymagany dystans między stolikami i limit osób. Kina i teatry otwarte będą na świeżym powietrzu – obłożenie do 50 proc. Dozwolone będą imprezy okolicznościowe na zewnątrz, m. in. wesela i komunie – do 25 osób. Odbędzie się nauka hybrydowa w klasach 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół ponadpodstawowych. Publiczność będzie mogła wejść na obiekty sportowe na świeżym powietrzu – obłożenie do 25 proc.
Przy wskaźniku zakażeń poniżej 15 os./100 tys. mieszkańców zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu – pozostaje obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

Od 29 maja nastąpi długo oczekiwane otwarcie lokali gastronomicznych w pomieszczeniach zamkniętych – obłożenie 50 proc., dystans między stolikami. Imprezy okolicznościowe wewnątrz (m. in. wesela i komunie) – mogą się odbyć do 50 osób Kultura (kina i teatry) – obłożenie do 50 proc. publiczności. Sport w krytych obiektach sportowych i na basenach – dostępny dla wszystkich, obłożenie do 50 proc. (z widownią). Sport na siłowniach, w klubach fitness i solaria przy limicie 1 os./15 m2 i w reżimie sanitarnym.
Nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbędzie się w systemie stacjonarnym.
Pozostaje pytanie, na jak długo zmiany te będą obowiązywać. Jeśli wskaźniki zachorowań wzrosną, o co nie będzie trudno po okresie letnim, gdy ludzie będą spragnieni wypoczynku i tłumnie ruszą na plaże- możemy spodziewać się znów lockdownu…