Pojazdy elektryczne będą zyskiwać na popularności

jacekchrzanowskiwfosigwJacek Chrzanowski – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie opowiada o możliwościach uzyskania dofinansowania na instalacje odnawialnych źródeł energii i pojazdy elektryczne.

– Jak wyglądają możliwości uzyskania pożyczki na instalacje OZE, na przykład fotowoltaikę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie?

– Beneficjenci jeszcze do niedawna mogli aplikować do Funduszu o środki na instalacje OZE w ramach programu Prosument. Cieszę się, że udało nam się pobudzić inicjatywę mieszkańców, którzy uwierzyli, że można mieć ekologiczną i tanią energię. Program Prosument pozwolił sfinansować ponad 1500 elektrowni fotowoltaicznych na terenie naszego regionu. To zarówno instalacje w domach jednorodzinnych, jak i elektrownie na dachach wieżowców, zamieszkiwanych przez ponad 12 tysięcy osób. Niestety, mimo bardzo dobrego przyjęcia przez beneficjentów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przewiduje kontynuacji programu Prosument.

– Czy istnieje więc dalsza alternatywa dla programu Prosument?

– Naszą odpowiedzią jest uruchomienie programu Prosument Zachodniopomorski, który oferuje beneficjentom te same warunki, co Prosument, czyli finansowanie do 100% wartości inwestycji, z czego 30% to dotacja, a 70% – pożyczka z oprocentowaniem 1% w skali roku. Ponadto wprowadziliśmy do oferty program mikropożyczek dla osób fizycznych, który pozwala sfinansować projekty z zakresu ochrony powietrza, wód i gleby. Finansowanie w ramach 7 linii kredytowych obejmuje nie tylko zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii, ale także wymianę źródeł ciepła, termomodernizację budynków, usuwanie azbestu czy budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Dofinansowanie bazuje na preferencyjnej pożyczce do 100% wartości inwestycji z oprocentowaniem 2% w skali roku. Jeśli beneficjent spłaca ją terminowo, może ubiegać się o umorzenie 30%, a w przypadku wymiany pieca węglowego na ekologiczny – nawet 50% pożyczonej kwoty. Wnioski można składać w naszych punktach w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku.

– Czy mieszkańcy Pomorza Zachodniego nadal są zainteresowani energią z odnawialnych źródeł?

– O rosnącej popularności odnawialnych źródeł świadczy, wspomniany już, duży sukces programu Prosument. Nie byłby on możliwy, gdyby nie aktywność beneficjentów Funduszu. Liczne inwestycje – zarówno w biogazownie, farmy wiatrowe, jak i instalacje fotowoltaiczne oraz geotermalne dowodzą, że w naszym województwie są bardzo dobre warunki do rozwoju energetyki odnawialnej.

– Czy samochody elektryczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem?

– Uważam, że pojazdy elektryczne, które są ekonomiczne i przyjazne środowisku, będą zyskiwać na popularności. W ślad za tym musi iść rozwój sieci stacji ładowania takich aut. WFOŚiGW w Szczecinie wspiera rozwój ekologicznego transportu i dofinansowuje zakup pojazdów elektrycznych dla jednostek samorządu terytorialnego i osób fizycznych. Samorządy, między innymi Szczecin i Kołobrzeg kupią samochody o wartości niemalże 1,3 miliona złotych, z czego 700 tysięcy złotych to dofinansowanie z Funduszu. O środki na ekologiczne pojazdy aplikują także m.in. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie oraz Uzdrowisko Świnoujście. Jest więc szansa, że w zachodniopomorskich miastach będzie przybywać samochodów na prąd. Z dofinansowania w ramach programu mikropożyczek mogą skorzystać także osoby fizyczne. Preferencyjną pożyczkę w wysokości do 150 tysięcy złotych mogą przeznaczyć na zakup samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych.

– Jak wygląda sytuacja dotycząca dostępności do stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych?

– Inwestycje w infrastrukturę są konieczne, aby zachęcić mieszkańców do zmiany samochodu zasilanego benzyną czy olejem napędowym na auto elektryczne. Samorządy mogą aplikować do Funduszu o środki na zakup i montaż stacji ładowania. Przykładem jest Gmina Miasto Szczecin, która uzyskała dofinansowanie na 3 stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

– O działania i zachowania proekologiczne łatwiej w dużym mieście czy małej miejscowości?

– Każdy z nas, niezależnie od miejsca zamieszkania codziennie podejmuje decyzje, od których zależy jakość środowiska. To, w jaki sposób ogrzewamy dom: kotłem węglowym czy piecem na paliwo ekologiczne ma ogromny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Wpływa na nią także wybór sposobu dojazdu do pracy. Dlatego tak ważne jest wspieranie odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, w tym samochodów, skuterów i rowerów z napędem elektrycznym.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled