Pomorze Zachodnie- czy atrakcyjne dla inwestorów?

jw1Rozmowa z Jackiem Wójcikowskim, dyrektorem Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie
-Dlaczego Pomorze Zachodnie może być, i czy jest atrakcyjne inwestycyjnie dla inwestorów z Polski i zza granicy?
– Zachodniopomorskie należy do grupy regionów o ponadprzeciętnej atrakcyjności inwestycyjnej, co potwierdza ostatnia edycja rankingu przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Na sukces Pomorza Zachodniego złożyło się wiele czynników, takich jak głównie lokalizacja w samym sercu Europy, znakomita dostępność transportowa, wykształcone kadry oraz ponad czterysta hektarów wolnych terenów w specjalnych strefach ekonomicznych. W województwie zachodniopomorskim swoje miejsce znaleźli inwestorzy z całego świata. Region słynie przede wszystkim z takich firm zagranicznych jak LM Wind Power Blades (Dania, łopaty do turbin wiatrowych) oraz Swedwood (szwedzki koncern z branży drzewno-meblarskiej). Koszalin stał się domem dla Royal Greenland Seafood, największego w Europie przetwórcy ryb, a portugalski Jeronimo Martins uruchomił tam centrum logistyczne. W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim japoński Bridgestone produkuje opony do samochodów ciężarowych i autobusów.

Tuż obok nowoczesny zakład otworzył Cargotec, światowy potentat w produkcji urządzeń i maszyn do transportu i przeładunku towarów. Ponadto włoski UniCredit i duński Coloplast dowodzą atrakcyjności miasta dla inwestycji usługowych w Szczecinie.

– Dużo firm już zainwestowało w nasz region? Z jakim kapitałem jest ich najwięcej?
– Na Pomorzu Zachodnim funkcjonuje ponad cztery tysiące firm z kapitałem zagranicznym. Wśród nich dominują inwestorzy z Niemiec, Skandynawii i pozostałych krajów europejskich, ale naszą ofertę docenili również Amerykanie, Chińczycy, Hindusi, Japończycy i Koreańczycy. Inwestorzy z Niemiec i z Danii są odpowiedzialni za 18% inwestycji każdy, na kolejnych miejscach uplasowali się Szwedzi, Holendrzy (3,5%) i Norwegowie.

– Czy uważa Pan, że boom inwestycyjny już minął, czy możemy się spodziewać kolejnych fabryk i miejsc pracy?
– W przypadku Pomorza Zachodniego możemy mówić o stałym zainteresowaniu inwestorów, szczególnie wywodzących się z krajów położonych najbliżej względem województwa. Lokalizacja i odległość od miejsca pochodzenia inwestora ma tutaj kluczowe znaczenie, ważna jest również możliwość obniżenia kosztów działalności gospodarczej ze względu na niższe koszty pracy. Zależy nam jednak na tym, aby podkreślać, iż na Pomorzu Zachodnim przede wszystkim inwestorzy znajdą świetnie wykształconą kadrę cechującą się wysokim poziomem etyki pracy i lojalną względem pracodawcy. W ostatnim czasie warto podkreślić nowe inwestycje w naszym regionie takich firm jak Invento, Radiometer, Tvilum czy Van Heyghen. Warto również zwrócić uwagę na to, iż wiele firm które ulokowały swoją produkcję na Pomorzu Zachodnim decyduje się na reinwestycje. Warto tutaj podkreślić takie firmy jak Cargotec, Kronospan, Faymonville czy Drobimex. Biorąc pod uwagę opisaną powyżej tendencję, możemy być raczej spokojni o kolejne inwestycje w naszym województwie.
– Czy strefy inwestycyjne są pomocne w pozyskaniu inwestorów? Jak samorządy lokalnie mogą zachęcać do inwestowania?
– Pomorze Zachodnie posiada w swej ofercie inwestycyjnej około 1200 ha ze statusem specjalnej strefy ekonomicznej (SSE). Przedsiębiorcy działający w Strefie, mogą skorzystać z pomocy publicznej udzielanej w formie zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu realizacji nowej inwestycji lub z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy. SSE będą funkcjonowały w Polsce do 2026 r. W województwie zachodniopomorskim funkcjonują obecnie 4 podstrefy SSE. Poprzez zwolnienia z opłacania podatków od nieruchomości czy od środków transportowych gminy mogą zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm i inwestowania na swoim terenie. Na terenie województwa zachodniopomorskiego istnieje możliwość zwolnienia w podatkach lokalnych na okres nawet do 7 lat. Poszczególne gminy ustalają to indywidualnie.

– A to  co intresuje przedsiębiorców z regionu, czyli wsparcie w ramach RPO?

– Ponadto, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jesteśmy w stanie zaoferować tym inwestorom, którzy stworzą powyżej 100 miejsc pracy na terenach o słabszych parametrach gospodarczych (tzw. Specjalna Strefa Włączenia) wsparcie porównywalne z grantem rządowym. Myślę, że to bardzo atrakcyjny instrument, który będzie stopniowo rozwiązywał również problem braku inwestycji na terenach oddalonych od Szczecina i granicy polsko-niemieckiej.

– Na co inwestorzy głównie zwracają uwagę przy wyborze lokalizacji?
– Bardzo ważnymi motywami lokowania inwestycji zagranicznej w Zachodniopomorskim są motywy ekonomiczne i geograficzne. Pomorze Zachodnie, ze względu na swoje położenie jest szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw z Niemiec oraz Skandynawii. Ogromnie istotna jest również dostępność wykwalifikowanej siły roboczej. Oczywiście ważny jest również odpowiedni klimat do inwestycji tworzony przez lokalne władze oraz instytucje I tak nasze Centrum- COIE zwane jest one stop shop ze względu na szeroki zakres wsparcia, jakie oferuje, począwszy od informacji na temat warunków prawnych lokowania inwestycji w Zachodniopomorskim, poprzez oferowane programy wsparcia, zachęty inwestycyjne, a skończywszy na konkretnych ofertach działek inwestycyjnych, dostępnych w bazie ofert inwestycyjnych.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled