Koniec roku sprzyja zawsze różnym podsumowaniom, refleksjom i planom na przyszłość. Jaki był rok 2017 dla sianowskiej firmy ARKA, która jest krajowym potentatem w ilości sprzedawanych zaworów i elementów armatury sanitarnej? Chyba wszyscy byli grzeczni i nikt od Mikołaja nie dostał rózgi, skoro produkty autorskich marek firmy zdobywają uznanie na rynku przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia i inwestowaniu w nowoczesne technologie badawcze.
Dla pracowników i właścicieli ARKI był to rok intensywnej pracy, wypitych hektolitrów kawy, wydrukowanych ton papieru i przejechanych wielu setek tysięcy kilometrów po Polsce. – Firma ARKA w 2017 roku zwiększyła zatrudnienie o 6 osób. Jednocześnie zorganizowaliśmy 93 szkolenia-prezentacje zaprojektowanych przez nas produktów, w których uczestniczyło ok. 1400 osób – wylicza niemal jednym tchem jeden z właścicieli firmy, Andrzej Pawłowski.
Daje to średnio prawie 8 szkoleń w miesiącu. Niezła statystyka, zważywszy iż ARKA w mijającym roku zgłosiła w Urzędzie Patentowym aż 3 nowe wynalazki. Daje to średnio jedną opracowaną innowację na 4 miesiące! Tempo naprawdę godne podziwu. Aż chciałoby się zapytać „jak się to robi?” – Zakończyliśmy budowę profesjonalnej sali szkoleniowej oraz ukończyliśmy wyposażenie naszego nowoczesnego laboratorium. Rozpoczęliśmy też budowę hali magazynowej 2400 m kw., na 5000 miejsc paletowych.- podsumowuje Jakub Gronek, kolejny współwłaściciel firmy.
Firma ARKA wprowadziła w 2017 roku szereg nowych produktów- deszczownic i akcesoriów łazienkowych pod marką DURO, pomp elektronicznych CIRCULA oraz armatury odcinającej CALIDO, w tym cieszących się dużym zainteresowaniem, zaprojektowanych przez inzynierów firmy i zgłoszony w Urzędzie Patentowym zaworów zwrotnych PIONIER.
Ponieważ nie samymi zyskami i pracą człowiek żyje, firma aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, społeczną i sportową.
ARKA zorganizowała 2 Zlot Morsów CALIDO, jak też wspierała Józefa Szczeblewskiego, który biegł z Koszalina do Ustrzyk Dolnych (777km) zbierając na nową protezę nogi.
Bardzo dużym sukcesem okazało się wsparcie młodego driftera, Adama Zalewskiego, który w wieku 17 lat wywalczył tytuł Mistrza Drift Masters Grand Prix 2017. Amatorska drużyna piłkarska ARKI uczestniczyła aż w trzech turniejach charytatywnych, wydatnie przyczyniając się do zdobycia potrzebnych środków finansowych dla osób dotkniętych nieszczęściem, jak Michałek Berkowski czy Łukasz Wróblewski.
– Drużynę piłkarską zawiązaliśmy około 10 lat temu w celu wspólnej zabawy i integracji. Uczestniczymy głównie w jednodniowych turniejach, które mają charakter charytatywny. Cieszymy się, że możemy łączyć przyjemne z pożytecznym.- mówi Andrzej Pawłowski.- Bardzo cenimy sobie współpracę z Fundacją Pomocy Dzieciom MAGIA, oraz sianowską Fundacją JESTEŚMY RAZEM.
Będąc członkiem Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej firma ARKA brała czynny udział w spotkaniach i szkoleniach organizowanych przez Izbę. W grudniu przedstawiciele firmy podpisali umowę o długofalowej współpracy z Politechniką Koszalińską.
Dla ARKI zapowiada się ciekawy 2018 rok. Oby tak dalej!
Tomasz Wojciechowski