Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

mchecinski11O profilaktyce w chorobach urologicznych rozmawiamy z lekarzem urologiem Marcinem Chęcińskim.

– W dniach 25-29 września obchodzić będziemy kolejny od wielu lat Europejski Tydzień Urologii. Co w praktyce oznacza ta akcja dla pacjentów?
– Założeniem Europejskiego Tygodnia Urologii jest przede wszystkim informacja i różne akcje profilaktyczne prowadzone przez lekarzy urologów z całej Europy. Przybliżamy pacjentom zakres chorób urologicznych, podkreślamy dbałość o profilaktykę. Nie do końca ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak ważną dziedziną medycyny jest urologia. To nie tylko popularne badanie prostaty, lecz niestety coraz częściej- choroby onkologiczne. A konkretnie rak nerki, prostaty, nowotwór pęcherza moczowego.

– Dlaczego urologiczne problemy zdrowotne są nadal czymś wstydliwym?
– Ponieważ urologia to choroby układu moczowego, a to coś intymnego, wstydliwego. Wielu pacjentów uważa że na przeroście prostaty choroby urologiczne się kończą, stąd niska popularność urologii. Na szczęście przybywa urologów, rośnie też stale świadomość ludzi. Dziś lekarz urolog jest przede wszystkim onkologiem, zajmującym się głównie leczeniem schorzeń układu moczowego i dolegliwościami z oddawaniem moczu.
– Co poza prostatą grozi mężczyznom w aspekcie chorób urologicznych?
– Rak prostaty jest na drugim miejscu w Europie pod względem ilości zachorowań wśród mężczyzn w wieku powyżej 50 roku życia. Leczenie prostaty jest zawsze sprawą indywidualną. Rak prostaty może przez wiele lat rozwijać się bez objawów, dlatego ważna jest profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Leczenie prostaty polega między innymi na wdrożeniu chemioterapii, lub zabiegu operacyjnym- to ostatnie nie jest regułą. Rak prostaty ma bardzo powolny przebieg, nawet do 15 lat. Ważna jest odpowiednia diagnostyka wstępna taka jak USG, dokładny wywiad pod kątem predyspozycji genetycznych, diety lub stylu życia pacjenta. Proszę sobie wyobrazić, że na przykład u Azjatów problem prostaty nie występuje. Natomiast wielu z nich, zaczęło mieć problem z gruczołem prostaty w momencie zamieszkania w Europie.Czynniki środowiskowe i dietetyczne zrobiły swoje.
– A na jakie choroby narażeni są młodzi mężczyźni i kobiety?
– Młodzi mężczyźni zagrożeni są wszekimi stanami zapalnymi dróg moczowych. Powszechny jest też rak jądra. To schorzenie obejmuje osoby w wieku 18-35 lat. Co do kobiet, to częstą przypadłością są problemy z nietrzymaniem moczu, menopauza, kamica dróg moczowych oraz infekcje.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

Registration disabled