Słupskie miejsca pamięci

28SPLMmig23W Słupsku znajdziemy dużo miejsc pamięci. Zresztą nie tylko w samym mieście. Na terenie dawnego osiedla wojskowego Redzikowo (dawniej bazie 28 SPLM, obecnie baza US Navy czyli Tarcza Antyrakietowa) przy Alei 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego znajduje się tablica poświęcona pamięci poległych pilotów 28 SPLM, która jest otoczona przez cztery samoloty pomniki.    
1) Lima 5 (w tym wypadku nb 1952 jest podwójnie fikcyjny, bo w 1952 wprowadzono do służby Migi-15)    
2) Miga-19PM – maszyna faktycznie latająca w słupskim pułku z nb 908    
3) Mig-21PF – reprezentujący samoloty rodziny Mig-21 ale nie latający w Słupsku. Były używane tylko Migi-21MF    
4) Mig-23M – maszyna z radzieckiego pułku z Bagicza pozyskana jako źródło części zamiennych.   

Warto też odwiedzić Stary Cmentarz w Słupsku, który jest największą nekropolią w mieście. Powstał on na przełomie XVIII i XIX wieku i pomimo, że większość zabytkowych grobów została zniszczona, to zachowały się jeszcze przedwojenne nagrobki. Znajdują się tu również pomniki i miejsca pochówku związane z II Wojną Światową. Jest tu między innymi grób dwóch amerykańskich żołnierzy, którzy zmarli w obozie jenieckim w Czarnem. Jednym z nich był James Buffenmeyer z 1 Dywizji Pancernej. Do niewoli dostał się podczas walk w Tunezji. Drugim był szeregowy z 45 Dywizji Piechoty o polsko brzmiącym nazwisku – Carl Rovinsky, który trafił do niewoli we Włoszech.

amerykanieNa Starym Cmentarzu znajduje się również pomnik poświęcony poległym na słupskiej ziemi żołnierzom radzieckim. Dookoła pomnika znajduje się 48 zbiorowych mogił w których pochowano 1527 czerwonoarmistów. W sąsiedztwie radzieckiego cmentarza zlokalizowana jest mogiła zbiorowa jeńców wojennych belgijskich, francuskich, holenderskich i radzieckich – ofiar przymusowej pracy na rzecz III Rzeszy. Na cmentarzu znajduje się również mogiła zbiorowa 22 Polaków z obozu pracy w Słupsku, zamordowanych w przeddzień wyzwolenia Słupska przez hitlerowców.

mur4Ciekawym miejscem jest Mur Pamięci na cmentarzu w Słupsku. Są bohaterowie i zwykli ludzie, którzy często nie mają swoich grobów. Należy o nich pamiętać, a służą temu tabliczki na słupskim murze. O każdej porze roku palą się przy nich światełka pamięci. Znajdują się tu wspomnienia o ludziach zamordowanych na Wołyniu, w obozach Ostaszkowa, Kozielska i Katynia, ofiarach obozów koncentracyjnych i poległych na różnych frontach II Wojny Światowej.

Niedaleko Starego Cmentarza, na skwerze przy ul. Szarych Szeregów, znajduje się Pomnik Powstańców Warszawskich. Warto w tym miejscu wspomnieć, że słupski pomnik jest pierwszym powstałym w Polsce pomnikiem upamiętniający uczestników Powstania Warszawskiego – stanął już w 1946 roku, a inicjatorami budowy pomnika był ks. Jan Zieja, kapelan „Szarych Szeregów” oraz Michał Issajewicz, uczestnik zamachu na Franza Kutscherę. Ciekawostką jest także fakt, że to jedyny powstańczy pomnik w Polsce, który został zbudowany z cegieł zburzonych warszawskich kamienic. Materiał na budowę przyjechał ze stolicy do Słupska specjalnym transportem kolejowym.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

{gallery}SlupskieMiejscaaPamieci{/gallery}

Registration disabled