Standardy pośrednictwa

Dla wielu klientów sprzedaż lub kupno nieruchomości to życiowa decyzja i wielkie wydarzenie. Niejednokrotnie stanowi ona najcenniejsze z posiadanych dóbr materialnych. Często jest to dorobek kilku pokoleń lub też środki na jej zakup pochodzą z wieloletnich oszczędności podpartych kredytem hipotecznym, którego spłata w okresie 25-30 lat to wielkie wyrzeczenie dla całej rodziny. Dlatego też ważne jest, aby sprawy takiej wagi powierzyć pośrednikowi rzetelnemu, uczciwemu, godnemu zaufania – po prostu profesjonaliście.

Czym zatem kierować się w wyborze pośrednika, jakie kryteria zastosować przy wyborze agencji Nieruchomości ? Otóż jest kilka kryteriów, jakie powinna spełniać firma zajmująca się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy pośrednik, który będzie wykonywał czynności pośrednictwa posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). Mamy prawo żądać od niego jej okazania. Możemy również sprawdzić, czy jest ona aktualna w rejestrze pośredników prowadzonym przez PFRN, który jest dostępny w Internecie.

Posiadanie licencji zawodowej gwarantuje merytoryczne przygotowanie do zawodu.  Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC w związku z wykonywanym zawodem. Taka polisa gwarantuje klientowi odszkodowanie za ewentualne straty na skutek błędu pośrednika. Mamy prawo jako klienci zobaczyć taką polisę.

Ponad to pośrednicy zrzeszeni są w regionalnych stowarzyszeniach, które z kolei należą do  PFRN naczelnej organizacji tej grupy zawodowej. Uczestnictwo w tych organizacjach podnosi prestiż pośrednika, a klientom daje gwarancje profesjonalizmu. Jeśli już na wstępie pośrednik nie spełnia tych kryteriów, lepiej nie korzystać z jego usług.  

Jak natomiast wybrać tego najlepszego, najskuteczniejszego, który sprzeda naszą nieruchomość szybko, bezpiecznie i w najkorzystniejszej cenie !? 

Otóż w tym przypadku powinniśmy zapoznać się z ofertą danego pośrednika, zaproponowanym przez niego wachlarzem czynności, które wykonuje w procesie sprzedaży nieruchomości. Zwróćmy uwagę na to gdzie i w jaki sposób reklamuje on oferty nieruchomości, czy korzysta z ogłoszeń w prasie lokalnej i regionalnej, czy korzysta z nowoczesnych nośników reklamowych, jak bilbordy, telebimy, czy podejmuje akcje reklamowe itp. Najważniejszą jednak kwestią jest to, czy pośrednik którego chcemy wybrać współpracuje z innymi pośrednikami w mieście i w regionie w zakresie wymiany ofert nieruchomości. Uczestnictwo w takim systemie wymiany powoduje spotęgowanie oddziaływania, zwiększając w znakomity sposób szansę sprzedaży nieruchomości.

W Koszalinie działa System Wymiany Ofert, którego uczestnikiem jest INVEST Nieruchomości. Skupia on 5 wiodących koszalińskich agencji nieruchomości oraz firmy ze Szczecinka, Darłowa i Sławna. Wymiana ofert w tym systemie odbywa się w czasie rzeczywistym. Dla klientów ma to kapitalne znaczenie, gdyż podpisując umowę pośrednictwa z jednym biurem mają gwarancje, że oferta sprzedaży ich nieruchomości będzie natychmiast widoczna u pozostałych.

Również dla klienta popytowego to wygoda, gdyż w jednej firmie znajdzie oferty z całego systemu, a przede wszystkim oszczędność, gdyż przy zakupie większości nieruchomości nie zapłaci wynagrodzenia pośrednika. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu europejskiego standardu obsługi rynku nieruchomości i tzw. ofertom bezpośrednim przy których wynagrodzenie pośrednika ponosi sprzedający.

 

Borys Boratyński

autor jest współwłaścicielem Agencji Invest Nieruchomości w Koszalinie

 

Registration disabled