Stomatologia w dobie pandemii

Rozmowa z Marcinem Bogurskim, lekarzem stomatologiem, prowadzącym od wielu lat gabinet stomatologiczny w Koszalinie.

-Jak radzą sobie gabinety stomatologiczne w czasach koronawirusa?

– Początek epidemii był bardzo trudny również dla naszej działalności. Nieznane były drogi przenoszenia wirusa jak i jego zakaźność. Dlatego wiele praktyk dentystycznych zawiesiło swoją działalność. Jednak dane spływające do nas z Chin pokazywały, że w odpowiednim zabezpieczeniu odsetek zachorowań był bardzo niski. Należy również pamiętać, że stomatologia to zabiegowa część medycyny, gdzie kontakt z wirusami jest codziennością. Wiele nich jak np. WZW B czy WZW C są odporne na działanie środków dezynfekujących. Choroby te również są bezobjawowe i nosiciele mogą być źródłem zakażenia. Dzięki temu mamy od lat wypracowane procedury ochrony pacjentów jak i personel. W tej chwili wykonujemy wszystkie zabiegi z zachowaniem szczególnej ostrożności. Mało tego, trzeba dodać, że świadomość pacjentów podczas drugiej fali -niestety znacznie większej- jest na tyle duża, że sami odmawiają wizyty jeżeli Ich stan zdrowia budzi ich niepokój. Oczywiście nie zapominany, że pacjenci zakaźni, to również bezobjawowi. Ryzyko zakażenia pacjentów jest minimalne a my jako personel zabezpieczamy się by nie chorować. Jak do tej pory nie mieliśmy COVID 19 w gabinecie. Bardzo ciekawe dane z USA pokazują, że personel gabinetów przestrzegając zasad chorował tylko w 1 %.

-To gabinety prywatne. A leczenie w ramach NFZ?

– Nie mam pojęcia jak odbywa się leczenie na NFZ… U nas pacjenci są leczeni jak do tej pory, choć grafiki lekarzy są modyfikowane na bieżąco głównie z powodów kwarantanny pacjentów. Co najważniejsze w tej chwili mamy już łatwy dostęp do środków ochrony ponieważ na początku pandemii był to ogromny problem. Niestety ceny materiałów jednorazowych są nadal bardzo wysokie i wzrosły o 300-400 %.

-Środowisko stomatologiczne z tego, co mi wiadomo optuje mocno za tym by przywrócić normalne funkcjonowanie gabinetów dentystycznych. Czy to zasadne?

– PTS, a w szczególności prof. Marzena Dominiak, która jest doskonałym naukowcem i praktykiem przyczyniła się do wprowadzenia normalności. Opieka stomatologiczna jest konieczna niezależnie od okoliczności epidemiologicznych. Już teraz zaczynamy sobie zdawać sprawę jaki wpływ na cale społeczeństwo może mieć zaniechanie leczenia. Podobie jak w POZ tak i nasze leczenie powinno odbywać się w miarę możliwości na bieżąco.

– Co w przypadku gdy osoba na kwarantannie, lub z potwierdzonym koronawirusem musi skorzystać z pomocy dentysty, gdy zaboli ząb?

-W przypadku chorych na COVID 19 pacjenci powinni się kontaktować z sanepidem a ten wskazać placówki wyspecjalizowane w przyjmowaniu chorych.

-Polacy już mają spory problem ze zdrowym uzębieniem. Czy będzie jeszcze gorzej?

-Czas pokaże. Choć zanosi się na to, że pandemia jeszcze długo nie odpuści a to spowoduje, że część pacjentów zaniecha z różnych powodów leczenia, co w przyszłości spowoduje przyrost pacjentów.

-Na koniec poproszę jeszcze kilka słów o Państwa nowym projekcie.

-Centrum Stomatologiczne Bogurscy, to można powiedzieć „strzał w dziesiątkę’ w dobie pandemii. Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce zaprojektowana od początku do końca z myślą o spełnieniu najwyższych standardów ochrony pacjenta. Już sam rozkład pomieszczeń z podzieleniem na strefy ( czysta, brudna), wymianę powietrza do 3 razy na godzinę w całym obiekcie, najnowocześniejsze lampy Radic8 Viruskiller o skuteczności 99,99%. Moim oczkiem w głowie jest zintegrowany system sterylizacji narzędzi, gdzie cały proces jest monitorowany i archiwizowany a każda wykonana procedura jest możliwa do prześledzenia i skontrolowania. Na szczególną uwagę zasługują unity stomatologiczne Sirona wyposażone w system dezynfekcji wszystkich przewodów. Nie sposób, krótko opisać nowości zastosowanych w naszej placówce, dodam jeszcze, że mamy osobną salę do zabiegów chirurgicznych jak i salę do zabiegów w znieczuleniu ogólnym wraz z salą do wybudzeń dla pacjentów, którzy takiego leczenia wymagają lub oczekują.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled