
Już blisko rok żyjemy z pandemią COVID-19. Czy ktokolwiek zakładał, że w otaczającym nas świecie może dojść do tak dużych zmian? Zmian, które stopniowo będą dotykały praktycznie wszystkich aspektów naszego życia.
– Możemy powiedzieć, że dziś jesteśmy już w nowej rzeczywistości. Czy kiedyś wrócimy w 100% to tego co było przed pandemią? Osobiście uważam, że nie. To co dokonuje się wokół nas to rozpoczęcie nowego okresu z nowymi zasadami funkcjonowania. Czy to powinno nas zaskakiwać? Nie, przewidywania przyszłości jasno mówiły o kierunkach, które dziś się bardzo szybko rozwijają, pandemia jedynie przyspieszyła ich ekspansję.– twierdzi Angelika Grabowska, właścicielka Centrum Szkoleniowego edu4U, Certyfikowany Trener Sprzedaży, Certyfikowany Coach Biznesu z akredytacją EMCC, Trener typologii osobowości wg MBTI, wykładowca akademicki.
W podobnym tonie jest kolejna wypowiedź: –Oczywiście wielu z nas, nadal myśli o rychłym powrocie do starych sprawdzonych schematów, utartych przyzwyczajeń i stabilności. Jednak osobiście uważam i nie jestem w tym przekonaniu sam, że „jutro” nie będzie już takie samo jak „wczoraj”. Im wcześniej to zrozumiemy, tym łatwiej i szybciej przestawimy się na nowe tory. Wcześniej zaadoptujemy do nowej rzeczywistości. Dla wielu może okazać się, że nie mogą już robić dokładnie tego co kiedyś. Ich zawody przestają mieć rację bytu, stają się nieopłacalne. – podkreśla Paweł Głowacki, trener Centrum Szkoleniowego edu4U, Certyfikowany coach EMCC, Certyfikowany Trener Biznesu. Trener typologii osobowości MBTI, manager zespołów.
Co zatem przed nami?
Co będzie jutro, tego nikt dokładnie nie wie. Przykład tego roku najlepiej pokazuje, że bardzo trudno jest przewidywać przyszłość. To co możemy zatem zrobić, to zaakceptować niepewność, wyostrzyć zmysły by zauważać sygnały kolejnych zmian oraz najlepiej jak potrafimy przygotować siebie na „jutro”. Zwłaszcza jeśli chodzi o nasze kompetencje, umiejętności. –Jest w biznesie taka zasada, że inwestować jest najlepiej w czasach kryzysu. Możemy zyskać w ten sposób przewagę nad konkurentami, którzy w niepewnych czasach nie myślą o rozwoju. Będziemy lepiej przygotowani na nowe otwarcie, które z pewnością kiedyś nastąpi. Podobnie powinien postępować każdy z nas. Czas izolacji społecznej, czas niepewności swojej przyszłości wykorzystywać do przygotowania się na przyszłość poprzez inwestowanie w swój rozwój.– podkreśla Angelika Grabowska.
Czyli co dokładnie możemy – lub powinniśmy zrobić?
Odpowiedź jest bardzo prosta – rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. Ale jak to robić, kiedy wszelkie szkoły są zamknięte, nawet uczniowie szkół podstawowych uczą się zdalnie w domach? Wbrew pozorom okazuje się, że mamy bardzo dużo możliwości. Nowa rzeczywistość w branży szkoleń jest już bardzo mocno rozwinięta. Daje niesamowite możliwości szkoleń online w bardzo różny sposób. Na przykład:
- Szkolenia online prowadzone przez uznane firmy szkoleniowe. Najprościej rzecz ujmując szkolenia stacjonarne przeniesione do internetu. Trener prowadzi spotkanie, moderuje dyskusję, przedstawia treści, zaprasza do ćwiczeń a uczestnicy podobnie jak na stacjonarnych szkoleniach prowadza swoje notatki, ćwiczą, zadają pytania, pokazują swoje działania na ekranie.
- Kursy online, to nic innego jak rozbudowane prezentacje, zbudowane w bardzo różny sposób, czasem zawierające tylko mądre zdania w formie napisów, czasem uatrakcyjnione poprzez dodatkowe filmiki, animacje bądź dźwięki. Niewątpliwa zaleta tej formy szkoleń to dostęp do materiałów w dowolnym momencie na dedykowanej platformie, kiedy tylko mamy czas. Możliwość powtórek by lepiej zrozumieć materiał. Wady tej formy to utrudniony sposób wyjaśniania wątpliwości, zadawania pytań, materiał podany bardzo uniwersalnie, więc mało dopasowany do różnego poziomu odbiorców. Jest to też forma szkolenia, która podje wszystkie treści wprost (rozleniwia).
- Webinary – to internetowe seminaria lub szkolenia, przeprowadzane w czasie rzeczywistym zazwyczaj stosowana do marketingu internetowego, gdzie przekaz wykładowcy / organizatora komunikowany jest nie wprost. Dziś zwykle stosowana jako forma reklamy / sprzedaży innych płatnych produktów (kursów, wykładów, elearningów, książek, usług).
- Webcasty – praktycznie to samo co webinary, jednak zwykle nagrane wcześniej a jedynie odtwarzane w konkretnych umówionych terminach.
- Podcasty – przekazy audio w internecie, czasem też wideo, zwykle publikowane regularnie, które można odtworzyć w dowolnym momencie i czasie.
- Live streaming z sali szkoleniowej – jak sama nazwa wskazuje, nadawany na żywo przekaz audio video z sali szkoleniowej w trakcie prowadzenia szkolenia. Można być dodatkowym uczestnikiem danego wydarzenia.
- Nowe formy szkoleń, którą pewnie ktoś wymyśli za chwilę.
-Podsumowując, możliwości rozwijania swoich kompetencji jest wiele i na pewno warto z tego korzystać. Jedne bardziej rozwijają umiejętności, inne dają jedynie wiedzę. Kluczowe jest też, kto takie szkolenie przygotował, jakie ma doświadczenie, kto je prowadzi. Zawsze warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, bazując na doświadczeniu i kompetencjach trenerskich. W ostatnim czasie pojawiło się wielu nowych twórców, którzy w internecie publikują swoje wystąpienia. Jakie mają przygotowanie i czy właściwie prowadza swoich słuchaczy do zrozumienia omawianych materiałów, każdy powinien ocenić sam. Każda z tych form ma też swoje zalety i wady, które należy rozważyć, podejmując decyzję. – zaznacza Paweł Głowacki.
Jedno jest pewne. Inwestowanie w swój rozwój, jest najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić dla siebie w każdych czasach.