Trudne Boże Narodzenie

Obecna sytuacja zmieniła to jak obchodzimy święta. Wigilia staje się bardziej nowoczesna, niż tradycyjna- ponieważ ludzie idą z duchem czasów i modyfikują święta. Co zmieniło się na przestrzeni lat, przedstawia badanie „Świąteczne zwyczaje, czyli nowe zasady podczas Świąt”.

Zdania są podzielone, ale blisko połowa Polaków uważa, że również Wigilia staje się bardziej nowoczesną tradycją ponieważ ludzie idą z duchem czasów i modyfikują święta. Zmieniło się przede wszystkim to, gdzie spędzamy święta. Jedna trzecia ankietowanych uważa, że nieważne jest miejsce, ale to, z kim je spędzamy. 16% respondentów coraz chętniej wyjeżdża na wakacje aby odpocząć. 12% często bywa na zorganizowany wyjeździe.

Co ciekawe, aż 44% Polaków święta spędza przed telewizorem. Czasami wychodzimy na spacer (22%), ale często również każdy spędza je na swój własny sposób (18%). Bardzo mało osób jak dawniej na przykład śpiewa wspólnie kolędy – jedynie 17%.

Uważamy, że prezenty powinno się pakować w ekologiczne opakowania (35%), nie powinno się przygotowywać potraw na wyrost (32%), aby nie marnować jedzenia. Coraz częściej kupujemy również przemyślane prezenty, ponieważ są coraz droższe, jak uważa prawie połowa respondentów. 37% osób buszuje już od listopada po sklepach, 34% zamawia tydzień przed świętami, 29% kupuje na ostatnią chwilę.

Ponad 39% osób na Wigilijnym stole ma mniej niż 12 potraw, Święta już nie są również takie rodzinne. Przy wspólnym stole zasiada tylko kameralnie najbliższa rodzina w prawie połowie polskich domów. Życzenia składamy głównie przez sms (42%), przez social media (27%), osobiście lub przez telefon (22%).

Najczęściej ubieramy się ładnie i elegancko (31%) oraz estetycznie i skromnie (21%). Jednak dla 48% respondentów ubrania nie mają znaczenia. Na tegoroczne święta Polacy planują wydać znacznie mniej pieniędzy niż w poprzednich latach (39%). Niektóre osoby mają taki sam budżet jak w zeszłym roku (29%).

Jakie więc będą te polskie Święta Bożego Narodzenia?

Mniej niż połowa Polaków ma nadzieję, że w tym roku uda się sfinansować świąteczny budżet z bieżących dochodów. Co piąty liczy, że zrobi to z oszczędności. Niestety 40% deklaruje, że będzie musiało się zapożyczyć w grudniu w różnej formie. Największym obciążeniem w świątecznym budżecie będzie jedzenie, jak twierdzi 39% Polaków oraz prezenty dla bliskich, jak uważa 35%.

Co zatem z prezentami? Nieco ponad jedna trzecia spośród zapytanych Polaków może w tym roku przeznaczyć na prezent świąteczny dla bliskiej osoby do 100 zł, a 23% od 100 do 200 zł. Dla 12% będzie to budżet na poziomie od 200 do 300 zł na osobę. Z kolei mniej osób deklaruje, że może wydać na prezent dla bliskiej osoby powyżej 300 zł, a 12% deklaruje możliwość wydania kwoty powyżej 500 zł. Tylko 8% zapytanych Polaków zdradza, że nie ma żadnego limitu i może zaszaleć. Upominki dla bliskich to jedna z dwóch najbardziej obciążających nasze kieszenie pozycji świątecznego budżetu. To jednak także duża szansa na sprawienie bliskiej osobie radości, co potwierdza co trzeci zapytany Polak.

Registration disabled