Tu kształtuje się przyszłość dziecka

spnr6wkoszalinieSzkoły są różne- jedne są znane, otoczone błyskiem dziennikarskich fleszy i aurą prestiżu. Są także szkoły pozbawione medialnego rozgłosu, które są wzorowymi placówkami edykacyjnymi, a ich uczniowie są dumą nauczycieli. O takiej właśnie, nieco zapomnianej szkole w Koszalinie będzie to materiał. Gmach Szkoły Podstawowej nr 6 imienia Narodowego Święta Niepodległości w Koszalinie jest obszerny, chociaż mieści zaledwie 250 uczniów z klas 1-6. Budynek szkoły na ulicy Gnieźnieńskiej wypełnia ruch dzieci podczas przerw na korytarzach i atmosfera nauki połączona z zabawą. Szkoła Podstawowa nr 6 jest niewątpliwie szkołą z tradycjami, gdyż istnieje już ponad 60 lat. Mimo niemal emerytalnego wieku, szkoła uczy i kształtuje postawy uczniów w sposób nowoczesny i z pedagogicznym zaangażowaniem.

– Nie nastawiamy się na to, by uczeń zapamiętywał sztywne regułki. To nauczyciel określa sposób przeprowadzenia lekcji, cel zajęć, dostosowany do języka ucznia. Uczniowie sygnalizują, gdy czegoś nie rozumieją, gdy coś należy ponownie wyjaśnić. – opowiada Marianna Niewiarkiewicz-Czerny, dyrektor szkoły. Nowoczesne metody edukacji oznaczają, że ocena ma pokazywać dziecku drogę, jak się uczyć i rozwijać. Otrzymanie jedynki to nie tylko zła ocena, to także brak motywacji do poprawy oceny, do dalszego poprawienia oceny. – Integracja w nauczaniu, którą prowadzimy, oznacza że dzieci sporo czasu spędzają poza pracowniami, ucząc się na świeżym powietrzu. Zajęcia w klasie to z kolei często nauka pracy zespołowej, podziału zadań, ustawianie ławek w kole, by łatwiej i bez stresu dzieci przyswajały wiedzę. Stawiamy na samodzielne myślenie- wyjaśnia dyrektor Niewiarkiewicz- Czerny.

informatykawpodstawowce
Szkole korytarze pełne są dyplomów, certyfikatów i nagród, upamiętniających sukcesy uczniów. SP nr 6 posiada szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, takich jak zajęcia rozwijające zainteresowania ( piłka ręczna, chór szkolny „Szósteczka” i inne sekcje), a uczniowie szkoły nie stronią od udziału w tematycznych konkursach ogólnopolskich.
– Chcemy oceniać nie zdolności dzieci, ale wkład włożony w ich pracę, naukę- tłumaczy z kolei wicedyrektor szkoły Małgorzata Jasińska, matematyk.- Wiedza powinna mieć przełożenie na życie, bowiem wychowujemy przyszłych lekarzy, informatyków, specjalistów. Dlatego ważne jest śmiałe spojrzenie w przyszłość, kreatywność i umiejętność prezentacji osiągnięć przy tablicy.

sp6q

Szkoła dba o to, by dzieci mogły zostawić podręczniki w szafkach klasowych po zajęciach. To dobre rozwiązanie, gdyż odciąża tornistry uczniów, a każda klasa przydzielona jest do konkretnej sali. Klasy same w sobie nie są liczne, średnio jest to 20-23 dzieci. Do tego warto wspomnieć, że cała szkoła objęta jest monitoringiem, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Nikt nieporządany nie ma prawa wejść na teren placówki. Podstawówka posiada stołówkę serwującą nawet dania dietetyczne, bogato wyposażoną bibliotekę, oraz świetlicę. Na zajęciach wychowania fizycznego zwolnień praktycznie nie ma. Dlaczego?- Po prostu nauczyciel potrafi fajnie i ciekawie organizować zajęcia w formie basenu, gier zespołowych, piłki siatkowej. Dbamy, by nie było nudno- tłumaczy dyrektor szkoły.

sp6.1

Czy uczniowie lubią swoją szkołę? Widać, że tak. Ekscytują się obserwowaniem roślin podczas lekcji przyrody, oraz z zapałem pokazują na mapie Polski gdzie leży Koszalin. Taka ciekawość świata cieszy.

Tomasz Wojciechowski

Registration disabled