Chyba nikt z nas jeszcze kilka miesięcy temu nie przypuszczał, że nasze życie tak bardzo się zmieni i do tego w tak krótkim czasie. Zakaz swobodnego poruszania się po mieście, praca zdalna, pozamykane sklepy, urzędy, szkoły, kina, teatry, biblioteki i … archiwa. Plany, które snuliśmy poszły do weryfikacji a i dotychczasowe priorytety okazały się teraz mniej ważne. Mamy dużo czasu dla siebie i bliskich. Zastanawiamy się jak go spożytkować zgodnie z własnymi zainteresowaniami, szukając pomysłów na zabicie nudy. Ten trudny czas sprzyja również refleksjom. Wspominamy z sentymentem minione chwile i osoby, których z nami już nie ma. Sięgamy do zdjęć przechowywanych w albumach i szukamy w pamięci chwil zatrzymanych w kadrach. Taka podróż w przeszłość siebie i swojej rodziny może być wspaniałą przygodą w odkrywaniu własnej tożsamości. Niestety zaglądając do starych albumów, coraz częściej zastanawiamy się kiedy i w jakich okolicznościach te zdjęcia zostały zrobione. Z sentymentem zauważamy jak zmieniały się przez lata: moda, krajobrazy, architektura i my sami.
Ponieważ zdjęcia i dokumenty w domowych archiwach są naszym dziedzictwem i pamięcią, warto zadbać o nie już dziś. Teraz kiedy mamy więcej czasu, poświęćmy go na porządkowanie domowych pamiątek. Jeśli nie wiemy jak to zrobić i od czego zacząć, pomocą służą archiwiści – specjaliści od „przechowywania pamięci”. Skorzystajmy z poradnika, dostępnego pod adresem https://archiwarodzinne.gov.pl/domowe-archiwum/poradnik, który krok po kroku przeprowadzi nas przez proces tworzenia domowego archiwum.
Przed nami Święta Wielkanocne, które w tym roku będą wyglądały nieco inaczej niż zwykle. Większość z nas nie spotka się w gronie rodziny podczas świątecznego śniadania i nie powspomina rodzinnych historii z bliskimi. Możemy jednak w tym szczególnym świątecznym czasie zrobić coś dla siebie i innych – zostać bezpiecznie w domu i wyruszyć w sentymentalną podróż w przeszłość swojej rodziny, tworząc domowe archiwum.
Na potwierdzenie tego jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dokumenty i dlaczego warto o nie dbać, chciałabym polecić Państwu krótki film dokumentalny „Dokument w życiu człowieka”, który nakręcony został przez dr Agnieszkę Stępowską, absolwentkę Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O tym jak wartościowy jest to przekaz, świadczyć może główna nagroda, jaką film zdobył w konkursie SPA Film Festival 2019 w Australii, w kategorii produkcji przygotowanych przez studentów.
https://www.youtube.com/watch?v=GUmtvgkO3Kg
Z okazji Świąt Wielkanocnych – mimo trudnego czasu, życzę Państwu w imieniu swoim i pracowników Archiwum Państwowego w Koszalinie dużo zdrowia i wspaniałej świątecznej atmosfery. Niech ten czas pozwoli nam wszystkim dostrzec, jak wielką wartością są międzyludzkie więzi, tradycja i rodzina.
Katarzyna Królczyk
autorka jest dyrektorem Archiwum Państwowego w Koszalinie
foto: Radosław Koleśnik