Ubezpieczać się można, a nawet trzeba

45707079 10210689815760386 5955559320883036160 nRozmowa z Elżbietą Warzyńską, prowadzącą firmę zajmującą się usługami finansowymi.

-Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Czy potrzebne nam są wszystkie opcje?
-Ubezpieczenia w innych krajach są dużo powszechniejszym narzędziem w finansach osobistych zwykłych ludzi niż w Polsce. Musimy sobie w końcu uświadomić że ubezpieczenia pozwalają zabezpieczyć najbliższych na wypadek całkowicie niekorzystnych zdarzeń życiowych. Od czego właściwie chronią? Ubezpieczenie np. domu czy mieszkania daje finansową ochronę przed skutkami takich wydarzeń jak zalanie, pożar czy wandalizm a ubezpieczenie OC samochodu chroni przed kosztami spowodowanego przez nas wypadku.  Natomiast ubezpieczenia na życie wypłacane są osobom uprawnionym w razie śmierci ubezpieczonego.  Wybierając ofertę dla siebie musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to co zawarte jest za zakresie ubezpieczenia , jakie zdarzenia są objęte ochroną oraz w jakiej wysokości jest sumy ubezpieczenia. Oczywistym jest że im szerszy jest zakres ubezpieczenia tym lepiej jesteśmy chronieni.

– Czy warto wogóle się ubezpieczać?
– Oczywiście że warto , a nawet trzeba …Towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą polisy na dwie grupy – życiowe i osobowe oraz majątkowe. Przy życiowych gwarantują nam zabezpieczenie na wypadek choroby, kalectwa oraz śmierci. Jest to więc ubezpieczenie na sytuacje życiowe dotyczące zdrowia człowieka. W wypadku kalectwa czy poważnej choroby towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane wypłacać odszkodowanie.  A w sytuacji śmierci osoby ubezpieczonej również gwarantują wypłatę odszkodowania dla najbliższych , co często pozwala na np. całkowitą spłatę zaciągniętych zobowiązań , ściągnięcie zwłok zza granicy czy też pokrycie kosztów organizacji pogrzebu. W ubezpieczeniach majątkowych chodzi głównie o ochronę mienia albo zabezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Mają one na celu pokrywać straty materialne powstałe w wyniku szkody. Podział tych ubezpieczeń zależy oczywiście od przedmiotu ubezpieczenia oraz rodzaju ryzyka.
-Słyszałem o ubezpieczeniu OC nauczycieli -co to takiego?
-Ubezpieczenie dedykowane jest dla nauczycieli, wychowawców i opiekunów, którzy pracują np. w szkole, przedszkolu czy placówce opiekuńczo-wychowawczej.  Jest ono dobrowolne, ale życie pokazuje, że o niespodziewane i niebezpieczne sytuacje w ostatnich czasach już nietrudno. Tego typu polisa obejmuje odpowiedzialność deliktową i kontraktową, co oznacza, że chroni ona od następstw czynu niedozwolonego oraz w przypadku, kiedy szkoda nastąpiła na skutek niewykonania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Trzeba pamiętać również że do zdarzeń, które obejmie ubezpieczenie OC dla nauczyciela, należą nie tylko te powstałe na terenie placówki oświatowej, ale także te, do których doszło poza szkołą na np. terenowej wycieczce szkolnej, biwaku szkolnym czy na podobnych wyjazdach , jeśli są one następstwem niedopilnowania ucznia przez opiekuna.
– No dobrze, ale dlaczego sięgamy po kredyty? I czemu wybieramy parabanki?
– Banki wychodzą z coraz bogatszymi ofertami kredytów czy pożyczek skierowanych w stronę klienta , obecnie są bardzo łatwo dostępne na rynku, i z konkurencyjnymi parametrami.  Klienci sięgają po kredyty z różnych powodów, i tak naprawdę każdy ma inny..czasem jest to pokusa zakupu upragnionej rzeczy tak jak np. auto czy też wymarzona wycieczka do ciepłych krajów, a czasem są to poważniejsze zakupy typu dom czy mieszkanie wtedy wnioskujemy o kredyt hipoteczny.
Często spotykam się również z potrzebą wsparcia finansowego „na chwilę”, i tu generalnie klienci korzystają z ofert poza bankowych. Są one nieco inaczej skonstruowane niż standardowe oferty w bankach, często są to oferty bez dokumentowania dochodu, na oświadczenie i wypłata następuje nawet w kilka minut po uruchomieniu pożyczki.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o firmie: tutaj, oraz na stronie www.

Registration disabled