Uczcimy Święto Niepodległości w Koszalinie

Co roku obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Koszalinie towarzyszą różne wydarzenia oraz eventy. W tym roku, 11 listopada przebiegał będzie między innymi pod hasłem „Teatru ognia”. Opowiada nam o tym Zbigniew Izraelski z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

W tym roku wydarzenie upamiętniające 11 listopada jak zawsze będzie miało miejsce przy „Ptakach” Hasiora, lecz tym razem atrakcją będzie pokaz ognia. Skąd pomysł na to wydarzenie?

-Cóż, całe wydarzenie wpisane jest, jak co roku w uroczystości koszalińskich obchodów Święta Niepodległości. Miasto Koszalin jest współorganizatorem, do tego dochodzimy my jako Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP, Politechnika Koszalińska i 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy. Żeby pomysł wyszedł fajnie, potrzebni są ludzie z zapałem i spory wkład organizacyjny dla całości. Tak więc będą race, dostęp do energii elektrycznej i odpowiednie nagłośnienie wydarzenia. To cieszy, bo od jakiegoś czasu z odpowiednim nagłośnieniem mieliśmy właśnie problem, kumulowało się kilka imprez i to było utrudnienie. A tak, muzyka będzie słyszana i donośna. Wykorzystamy też stroboskopy czyli włączymy reflektory oświetlające pomnik.

A sam pokaz ognia?

-W tym roku zaprosiliśmy do współpracy koszalińską grupę „Jump Fire”, która o godzinie 18.00 w dniu Święta Niepodległości zaprezentuje efektowny taniec ognia, następnie zapłoną „Ptaki Hasiora” i niebo rozświetlą biało- czerwone race. Zabrzmi rota i pieśni patriotyczne. W tym roku chcemy wzbogacić upamiętnienie 11 listopada w sposób nieco inny, atrakcyjny dla mieszkańców- w zeszłym roku np. był to pokaz umundurowania z różnych epok. Wszak co roku mieszkańcy Koszalina przychodzą tłumnie, aby podziwiać płonące „Ptaki”.

Jak Pan sądzi, dlaczego 11 listopada to tak ważne dla Polaków święto?

-Troszkę żartobliwie można by odpowiedzieć- ponieważ to dzień „urodzin” naszego państwa, przywrócenia go na mapy świata. Tradycja obchodzenia Święta Niepodległości jest bardzo ważna i odpowiednio kultywowana. Przed II wojną światową obchodzono 11 listopada jako święto niepodległości ustanowiono w 1937r., było to narodowe święto. W 1989r. Tradycja ta powróciła, bo w końcu to „nasze” święto. Obchodzone godnie, czasem na wesoło, zawierające pamięć o naszej przeszłości, korzeniach, tradycjach narodowych. Ważne, by poprzez takie wydarzenia i eventy tą pamięć w ludziach podtrzymywać, pobudzać.

Skoro mowa o tradycji, to jej symbolem jest bez wątpienia polski mundur…

-Nasza historia związana jest z tym, że leżymy w centrum Europy, zatem przez nasz kraj przechodziły przez wieki różne wojny- wiązało się to z walką o niepodległość i jej obroną w różnych okresach. W wielu rodzinach kształtowały się przez pokolenia tradycje związane z wojskiem, mundurem, pamiątkami i odznaczeniami.Wielu Polaków ubierało mundur i stawało w potrzebie. Te walki o niepodległość podczas rozbiorów, II wojna światowa, symbole takie jak czapki rogatywki, przywołują dziękczynność wobec przelanej krwi żołnierskiej. A walczono przecież różnie, na wielu frontach, ale zawsze na polskim mundurze widniał biały orzeł. Mundur jest więc bliski ale też jest wspomnieniem walk, wydarzeń, obecności żołnierza polskiego- stąd obecny szacunek i przywiązanie do munduru.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1139237816798897

Foto: facebook/ Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”.

Registration disabled