Warto obchodzić Dzień Kobiet

 

Pawowska2

Rozmowa z Bożeną Pawłowską- doradcą podatkowym, właścicielką Kancelarii Podatkowej Constans w Koszalinie.
– Dzień Kobiet wszedł już chyba tradycyjnie w kanon naszych obyczajów. Uważa Pani jako kobieta, że warto to święto celebrować? 

–  Każda okazja jest dobra żeby okazać kobiecie, że jest ważna –  w domu, w pracy lub w gronie znajomych. W środowiskach sfeminizowanych najczęściej obchodzi się Dzień Kobiet i tak samo jest w kancelarii. Lubię ten dzień. Pracownice są w tym dniu ubrane bardziej odświętnie, mają zrobiony makijaż i mam wrażenie, że są ”  gotowe” na przyjmowanie życzeń i drobnych upominków od przedsiębiorców w postaci kwiatów czy słodyczy. Niezależnie od życzeń od Klientów,  sami staramy się w tym dniu zrobić miłą atmosferę. Panowie składają życzenia jest kawa i ciasto, a dzień jest bardziej na luzie.
– Dzisiejsza kobieta – jaka jest? Jak godzi pracę, z życiem domowym? 
– Zawsze zastanawiam się, czy jest różnica pomiędzy „dzisiejszą kobietą” a kobietą z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wydaje mi się, że kobieta jest taka sama, musi ogarniać pracę, dom, wychowanie dzieci, tylko otoczenie się zmieniło.

Dzisiaj mając do dyspozycji wiele udogodnień natury technicznej mniej poświęcamy czasu na prace domowe ale w zamian więcej pracujemy i doszło więcej obowiązków związanych z wychowaniem dzieci. Z jednej strony dla dzieci otworzyły się nowe możliwości rozwoju, a z drugiej strony ze względów bezpieczeństwa, dzieci nie mogą poruszać się same po mieście i rodzice dowożą dzieci na różnego rodzaju zajęcia i treningi. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest większe uczestniczenie mężczyzn w sprawach domowych oraz przy wychowywaniu dzieci. Mężczyźni bardzo często zajmują się gotowaniem i opieką nad dziećmi co pozwala „dzisiejszej kobiecie” realizować się zawodowo, działać społecznie lub uczestniczyć aktywnie w życiu kulturalnym. 
– Jakie cechy kobiece pomagają prowadzić firmę z sukcesem? 
– Często spotykam się z myśleniem, że jak kobieta ma cechy przypisane mężczyźnie, to ma szansę z sukcesem poprowadzić firmę. Może i coś jest na rzeczy, ale takie cechy kobiece jak intuicja, wrażliwość na drugą osobę, pomagają prowadzić firmę. Jeżeli sukces firmy jest pracą zespołu to kobieta bardziej – myślę, potrafi taki zespół scalić i dopingować do pracy.  
– Czy dostaje Pani od męża prezent na Dzień Kobiet? 
– Zawsze jest to miły dzień, dostaję życzenia i kwiaty,
Sądzi Pani że dziś kobiety z rozrzewnieniem tęsknią za celebracją tego święta? Może niekoniecznie poprzez rajstopy i goździki? 
– Warto celebrować każde święto. Każdy dzień jest wart tego byśmy czuły się piękne, kochane, potrzebne, mądre i zaradne w zależności od potrzeb. Nie zawsze musi to być prezent, wystarczy kilka miłych słów.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled