Rozmowa z rektorem Politechniki Koszalińskiej prof.dr hab.inż Tadeuszem Bohdalem
-Czy w obecnych czasach, gdy wykształcenie nie jest już chyba najistotniejszym czynnikiem przy poszukiwaniu pracy dla młodych ludzi, warto studiować?
-Zawsze warto było studiować i teraz też to się opłaca. Jeśli mamy wykształcenie, zwiększamy swoją szansę na rynku pracy. Oczywiście dyplom to nie wszystko, zawsze trzeba się rozwijać, nabywać nowe umiejętności, dokształcać się. Wtedy uzyskanie dobrej i ciekawej pracy nie będzie stanowiło kłopotu.
-Lecz wielu absolwentów wyższych uczelni pracuje na stanowiskach takich jak sprzedawca, czy pracownik niewykwalifikowany. Winny wybrany źle kierunek studiów?
-Obecnie sytuacja zmienia się radykalnie. Firmy poszukują coraz bardziej wykwalifikowanych, konkretnych specjalistów z danej dziedziny.
Nasi absolwenci, szczególnie kierunków technicznych, są dość szybko rozchwytywani, również przez koszalińskie firmy, takie jak: Tepro, Kospel, EkoWodrol, Budmar, Meden-Inmed itp. Dotyczy to również absolwentów innych kierunków studiów (np. humanistów), gdzie prowadzone są ciekawe specjalności ukierunkowane na potrzeby rynku pracy. Można tutaj wyróżnić: bezpieczeństwo publiczne lub pedagogikę, na której kształcimy specjalistów w zakresie opieki nad osobami starszymi, czy rehabilitacji. Wśród absolwentów uczelni wyższych jest najmniejsze bezrobocie. Z drugiej strony, oczywiście ważny jest rozwój szkół ponadgimnazjalnych, zawodowych, kształcących odpowiednich fachowców. Na pewno rynek pracy będzie chłonął inżynierów, techników, informatyków, ale potrzebni będą również specjaliści z zakresu nauk nietechnicznych.
-Podobno Politechnika odchodzi od studiów zaocznych?
-W naszej ofercie edukacyjnej nadal mamy studia zaoczne. Dotyczy to wszystkich wydziałów, ale nie zawsze można zebrać wystarczającą liczbę kandydatów, aby uruchomić zajęcia na danym kierunku studiów. Wtedy proponujemy kandydatom zbliżony inny kierunek lub studia stacjonarne z zajęciami prowadzonymi po południu. Oczywiście ilość kierunków i tryb nauki musi być dopasowany do zmian, jakie zachodzą w sferze szkolnictwa wyższego oraz do zapotrzebowania zgłaszanego przez kandydatów na studia.
-Studentów ma ubywać według wszelkich prognoz. Czy faktycznie?
-Za 6 lat będzie o połowę mniej maturzystów niż obecnie, a co za tym idzie, mniej przyszłych studentów. To wyzwanie dla uczelni regionalnych. Nie chciałbym zamykać prowadzonych przez nas kierunków studiów, myślimy raczej o ich zawieszeniu lub łączeniu. Obecnie Politechnika Koszalińska oferuje maturzystom 26 kierunków studiów o szerokim spektrum kształcenia. Są to kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne i artystyczne. Chciałbym, aby ta oferta z małymi korektami była aktualna również w najbliższych latach.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski